X
Szanowny Użytkowniku
25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r (RODO). Zachęcamy do zapoznania się z informacjami dotyczącymi przetwarzania danych osobowych w Portalu PolskieRadio.pl
1.Administratorem Danych jest Polskie Radio S.A. z siedzibą w Warszawie, al. Niepodległości 77/85, 00-977 Warszawa.
2.W sprawach związanych z Pani/a danymi należy kontaktować się z Inspektorem Ochrony Danych, e-mail: iod@polskieradio.pl, tel. 22 645 34 03.
3.Dane osobowe będą przetwarzane w celach marketingowych na podstawie zgody.
4.Dane osobowe mogą być udostępniane wyłącznie w celu prawidłowej realizacji usług określonych w polityce prywatności.
5.Dane osobowe nie będą przekazywane poza Europejski Obszar Gospodarczy lub do organizacji międzynarodowej.
6.Dane osobowe będą przechowywane przez okres 5 lat od dezaktywacji konta, zgodnie z przepisami prawa.
7.Ma Pan/i prawo dostępu do swoich danych osobowych, ich poprawiania, przeniesienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.
8.Ma Pan/i prawo do wniesienia sprzeciwu wobec dalszego przetwarzania, a w przypadku wyrażenia zgody na przetwarzanie danych osobowych do jej wycofania. Skorzystanie z prawa do cofnięcia zgody nie ma wpływu na przetwarzanie, które miało miejsce do momentu wycofania zgody.
9.Przysługuje Pani/u prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego.
10.Polskie Radio S.A. informuje, że w trakcie przetwarzania danych osobowych nie są podejmowane zautomatyzowane decyzje oraz nie jest stosowane profilowanie.
Więcej informacji na ten temat znajdziesz na stronach dane osobowe oraz polityka prywatności
Rozumiem

Pierwsze hospicjum na Litwie

W dzisiejszej audycji z cyklu "Świat Kresów" opowiadamy o niezwykłej inicjatywie i niezwykłym filmie związanym ze współczesnym Wilnem. Od kilku lat działa pierwsze na całej Litwie hospicjum dla chorych na raka, założone przez polską zakonnicę, siostrę Michaelę Rak.
siostra Michaela Rak
siostra Michaela RakFoto: Mykolo Sopočkos hospisas
O Audycji

Działalność hospicjum im. bł. ks. Michała Sopoćki w Wilnie stała się tematem filmu dokumentalnego "Tu się żyje" Kingi Dębskiej.

- Tam się realizuje niespełnione, niezrealizowane wcześniej sprawy, które musimy na tym świecie załatwić przed odejściem - mówi o hospicjum autorka dokumentu. - Czasami po latach cierpień, ludzie trafiają do tego hospicjum jak do nieba. Nie ma pośpiechu, bólu, nie ma wszystkiego, co przeszkadza być sobą - dodaje.

Hospicjum otwarto w 2009 roku. Obecnie ma oddział zarówno stacjonarny, jak i domowy, trwają także prace nad hospicjum dla dzieci.

- Hospicjum ma w sobie taki zwornik, że pojawiają się wszyscy ci, którzy we właściwy sobie sposób chcą wyciągnąć pomocne serce, dłoń, ręce, a przede wszystkim powiedzieć "nie jesteś sam" - opowiada założycielka i dyrektor ośrodka, siostra Michaela Rak.  

W audycji także rozmowa z Auszrą Taloczkaite, wiceszefową hospicjum. Zapraszamy do wysłuchania całego nagrania.

***

Tytuł audycji: Świat Kresów

Prowadzi: Krzysztof Renik

Goście: s. Michaela Rak (dyrektorka hospicjum), Auszra Taloczkaite (wiceszefowa hospicjum), Kinga Dębska (reżyserka, autorka dokumentu "Tu się żyje")

Data emisji: 22.12.2018

Godzina emisji: 18.13

kwh

Playlista