Pierwsze hospicjum na Litwie

W dzisiejszej audycji z cyklu "Świat Kresów" opowiadamy o niezwykłej inicjatywie i niezwykłym filmie związanym ze współczesnym Wilnem. Od kilku lat działa pierwsze na całej Litwie hospicjum dla chorych na raka, założone przez polską zakonnicę, siostrę Michaelę Rak.
siostra Michaela Rak
siostra Michaela RakFoto: Mykolo Sopočkos hospisas
O Audycji

Działalność hospicjum im. bł. ks. Michała Sopoćki w Wilnie stała się tematem filmu dokumentalnego "Tu się żyje" Kingi Dębskiej.

- Tam się realizuje niespełnione, niezrealizowane wcześniej sprawy, które musimy na tym świecie załatwić przed odejściem - mówi o hospicjum autorka dokumentu. - Czasami po latach cierpień, ludzie trafiają do tego hospicjum jak do nieba. Nie ma pośpiechu, bólu, nie ma wszystkiego, co przeszkadza być sobą - dodaje.

Hospicjum otwarto w 2009 roku. Obecnie ma oddział zarówno stacjonarny, jak i domowy, trwają także prace nad hospicjum dla dzieci.

- Hospicjum ma w sobie taki zwornik, że pojawiają się wszyscy ci, którzy we właściwy sobie sposób chcą wyciągnąć pomocne serce, dłoń, ręce, a przede wszystkim powiedzieć "nie jesteś sam" - opowiada założycielka i dyrektor ośrodka, siostra Michaela Rak.  

W audycji także rozmowa z Auszrą Taloczkaite, wiceszefową hospicjum. Zapraszamy do wysłuchania całego nagrania.

***

Tytuł audycji: Świat Kresów

Prowadzi: Krzysztof Renik

Goście: s. Michaela Rak (dyrektorka hospicjum), Auszra Taloczkaite (wiceszefowa hospicjum), Kinga Dębska (reżyserka, autorka dokumentu "Tu się żyje")

Data emisji: 22.12.2018

Godzina emisji: 18.13

kwh

Playlista