Biskup Jan Olszański - duszpasterz na dawnych Kresach

Ostatnia aktualizacja: 12.01.2019 18:40
W audycji z cyklu "Świat Kresów" odwiedzamy Podole, by przypomnieć postać wybitnego kapłana prowadzącego duszpasterstwo na dawnych Kresach.
Audio
  • Biskup Jan Olszański - duszpasterz na dawnych Kresach (Świat Kresów/Jedynka)
Zdjęcie ilustracyjne
Zdjęcie ilustracyjneFoto: Pixabay/prierlechapelet

Jest nim nieżyjący już ksiądz Jan Olszański, od roku 1991 biskup kamieniecko-podolski, którego setna rocznica urodzin przypada 14 stycznia.

- To był człowiek niezwykłej dobroci - mówi Adam Hlebowicz, dyrektor Biura Edukacji IPN. - Można powiedzieć, że dzięki takim ludziom jak Jan Olszański, wiara przetrwała - dodaje.

Całość uzupełniona cytatami z wywiadu z biskupem Janem Olszańskim. Rozmowę opublikowano w książce "Podpolnicy - rozmowy z ludźmi Kościoła na Litwie, Łotwie, Białorusi i Ukrainie 1990-1991", wydanej w roku 1991. Zapraszamy do wysłuchania całego nagrania.

***

Tytuł audycji: Świat Kresów

Prowadzi: Krzysztof Renik

Goście: Adam Hlebowicz (dyrektor Biura Edukacji IPN), Anatolij Olih (współpracownik biskupa Jana Olszańskiego w Kamieńcu Podolskim)

Data emisji: 12.01.2018

Godzina emisji: 18.13

kwh

Czytaj także

Pierwsze hospicjum na Litwie

Ostatnia aktualizacja: 23.12.2018 14:00
W dzisiejszej audycji z cyklu "Świat Kresów" opowiadamy o niezwykłej inicjatywie i niezwykłym filmie związanym ze współczesnym Wilnem. Od kilku lat działa pierwsze na całej Litwie hospicjum dla chorych na raka, założone przez polską zakonnicę, siostrę Michaelę Rak.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Audycja Wesoła Lwowska Fala. Humor, wdzięk i piosenka

Ostatnia aktualizacja: 30.12.2018 14:13
Wesoła Lwowska Fala była niesłychanie popularną audycją przedwojennego Radia Lwów. Założeniem jej autorów było stworzenie typowo rozrywkowej audycji.
rozwiń zwiń