Polskie zabytki na dawnych Kresach

Ostatnia aktualizacja: 23.02.2019 19:00
W kolejnej audycji z cyklu "Świat Kresów" opowiadamy o wybranych obiektach polskiego dziedzictwa pozostawionego na dawnych Kresach.
Audio
  • Polskie zabytki na dawnych kresach (Świat Kresów/Jedynka)
Kamieniec Podolski, Kresy
Kamieniec Podolski, KresyFoto: Shutterstock/kamienczanka

Mówimy o stanie tych zabytków oraz o zabiegach konserwatorskich mających uchronić je od zniszczenia i przywrócić im dawną świetność. Wraz z Pawłem Bolińskim, konserwatorem zabytków realizującym projekty konserwatorskie Narodowego Instytutu Polskiego Dziedzictwa Kulturowego za Granicą "Polonika" odwiedzamy ziemię lwowską.

Uzupełnieniem są wypowiedzi opiekunów kościołów – Aleksandra Iwachy, konserwatora zabytków z Kut oraz Stanisława Winiarza z Drohobycza. Mówimy także o ogólnopolskim projekcie edukacyjnym IPN "Kresy – polskie ziemie wschodnie w XX wieku". Celem projektu jest popularyzowanie wiedzy o historii polskich Kresów Wschodnich I i II Rzeczypospolitej wśród młodzieży. O projekcie opowiada Sergiusz Kazimierczuk z IPN. 

***

Tytuł audycji: Świat Kresów

Prowadzi: Krzysztof Renik

Goście: Paweł Boliński (konserwator zabytków), Aleksander Iwacha (konserwator zabytków), Stanisław Winiarz (konserwator zabytków), Sergiusz Kazimierczuk (IPN)

Data emisji: 23.02.2018

Godzina emisji: 18.13

ag


Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy, możesz być pierwszy!
aby dodać komentarz
brak

Czytaj także

Rzeczpospolita Rafajłowska. Pierwsze terytorium odradzającej się Polski

Ostatnia aktualizacja: 27.01.2019 11:45
To właśnie w Karpatach Wschodnich postało pierwsze terytorium odradzającej się po zaborach niepodległej Polski. Czarnohora, Gorgany, Bieszczady Wschodnie – te góry przyciągały w czasach II RP turystów i narciarzy. Po Karpatach Wschodnich wędrowali Polacy, Ukraińcy, Węgrzy, Rusini, a także Czesi i Słowacy.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Popularyzacja wiedzy o polskim dziedzictwie na Kresach

Ostatnia aktualizacja: 04.02.2019 07:08
Kolejną audycję z cyklu "Świat Kresów" poświęciliśmy pracom Narodowego Instytutu Polskiego Dziedzictwa Kulturowego za Granicą POLONIKA prowadzonym w ubiegłym roku na dawnych Kresach Rzeczpospolitej.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Abp. Józef Teofil Teodorowicz nazywany ormiańskim Skargą

Ostatnia aktualizacja: 09.02.2019 19:00
- Można być stuprocentowym Ormianinem i on nim był, można być stuprocentowym Polakiem i on nim był – powiedział historyk dr Krzysztof Jabłonka. W kolejnej audycji z cyklu "Świat Kresów" przypomnieliśmy postać wybitnego hierarchy ormiańskiego ze Lwowa arcybiskupa Józefa Teofila Teodorowicza.
rozwiń zwiń