"Kaziuki Wilniuki". Rodzinne wileńskie spotkania z wieloletnią tradycją

W kolejnym wydaniu "Świata Kresów" mówiliśmy o współpracy dawnych Kresowiaków oraz ich potomków - zarówno tych, którzy po II wojnie światowej musieli zamieszkać na Warmii z Polakami jak i tych, którzy nadal zamieszkują na Wileńszczyźnie.
Tradycyjne palmy wileńskie
Tradycyjne palmy wileńskie Foto: PAP/Artur Reszko
O Audycji

Okazją do takiej opowieści były Kaziukowe reminiscencje, czyli rozmowy z twórcami oraz działaczami kultury z obu stron granicy polsko-litewskiej, którzy spotkali się na 35. Jubileuszowych Kaziukach-Wilniukach w Lidzbarku Warmińskim. Zapraszamy do wysłuchania dołączonego nagrania. 

Festiwal Kultury Kresowej "Kaziuki Wilniuki" to jeden z najstarszych festiwali kultury, tradycji, zwyczajów, obrzędów i gwary wileńskiej na ziemiach polskich. Koncertom w pięciu miejscowościach Warmii i Mazur towarzyszyły Jarmarki Wileńskie z regionalnymi potrawami i rękodziełem.

Festiwal jest świętem Polaków zamieszkałych na Wileńszczyźnie i tych, którzy po traumie wojennej znaleźli swoje miejsce na Warmii i Mazurach. Co roku, od trzydziestu pięciu lat, na początku marca do Olsztyna przyjeżdżają zespoły folklorystyczne z Litwy nie tylko na tradycyjny już Koncert Kaziukowy. Impreza ma stałą publiczność, a sale koncertowe w miastach województwa nierzadko są wypełnione do ostatniego miejsca. 

Jubileuszowy Festiwal Kresowy patronatem objęli marszałek Senatu Stanisław Karczewski, marszałek województwa warmińsko-mazurskiego Gustaw Marek Brzezin oraz prezes Stowarzyszenia "Wspólnota Polska" Piotr Dariusz Bonisławski. 

Zapraszamy do wysłuchania całej audycji. 

***

Tytuł audycji: Świat Kresów

Prowadzi: Krzysztof Renik

Data emisji: 9.03.2018

Godzina emisji: 18.14

IAR/kh

Playlista