X
Szanowny Użytkowniku
25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r (RODO). Zachęcamy do zapoznania się z informacjami dotyczącymi przetwarzania danych osobowych w Portalu PolskieRadio.pl
1.Administratorem Danych jest Polskie Radio S.A. z siedzibą w Warszawie, al. Niepodległości 77/85, 00-977 Warszawa.
2.W sprawach związanych z Pani/a danymi należy kontaktować się z Inspektorem Ochrony Danych, e-mail: iod@polskieradio.pl, tel. 22 645 34 03.
3.Dane osobowe będą przetwarzane w celach marketingowych na podstawie zgody.
4.Dane osobowe mogą być udostępniane wyłącznie w celu prawidłowej realizacji usług określonych w polityce prywatności.
5.Dane osobowe nie będą przekazywane poza Europejski Obszar Gospodarczy lub do organizacji międzynarodowej.
6.Dane osobowe będą przechowywane przez okres 5 lat od dezaktywacji konta, zgodnie z przepisami prawa.
7.Ma Pan/i prawo dostępu do swoich danych osobowych, ich poprawiania, przeniesienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.
8.Ma Pan/i prawo do wniesienia sprzeciwu wobec dalszego przetwarzania, a w przypadku wyrażenia zgody na przetwarzanie danych osobowych do jej wycofania. Skorzystanie z prawa do cofnięcia zgody nie ma wpływu na przetwarzanie, które miało miejsce do momentu wycofania zgody.
9.Przysługuje Pani/u prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego.
10.Polskie Radio S.A. informuje, że w trakcie przetwarzania danych osobowych nie są podejmowane zautomatyzowane decyzje oraz nie jest stosowane profilowanie.
Więcej informacji na ten temat znajdziesz na stronach dane osobowe oraz polityka prywatności
Rozumiem

"Kaziuki Wilniuki". Rodzinne wileńskie spotkania z wieloletnią tradycją

W kolejnym wydaniu "Świata Kresów" mówiliśmy o współpracy dawnych Kresowiaków oraz ich potomków - zarówno tych, którzy po II wojnie światowej musieli zamieszkać na Warmii z Polakami jak i tych, którzy nadal zamieszkują na Wileńszczyźnie.
Tradycyjne palmy wileńskie
Tradycyjne palmy wileńskie Foto: PAP/Artur Reszko
O Audycji

Okazją do takiej opowieści były Kaziukowe reminiscencje, czyli rozmowy z twórcami oraz działaczami kultury z obu stron granicy polsko-litewskiej, którzy spotkali się na 35. Jubileuszowych Kaziukach-Wilniukach w Lidzbarku Warmińskim. Zapraszamy do wysłuchania dołączonego nagrania. 

Festiwal Kultury Kresowej "Kaziuki Wilniuki" to jeden z najstarszych festiwali kultury, tradycji, zwyczajów, obrzędów i gwary wileńskiej na ziemiach polskich. Koncertom w pięciu miejscowościach Warmii i Mazur towarzyszyły Jarmarki Wileńskie z regionalnymi potrawami i rękodziełem.

Festiwal jest świętem Polaków zamieszkałych na Wileńszczyźnie i tych, którzy po traumie wojennej znaleźli swoje miejsce na Warmii i Mazurach. Co roku, od trzydziestu pięciu lat, na początku marca do Olsztyna przyjeżdżają zespoły folklorystyczne z Litwy nie tylko na tradycyjny już Koncert Kaziukowy. Impreza ma stałą publiczność, a sale koncertowe w miastach województwa nierzadko są wypełnione do ostatniego miejsca. 

Jubileuszowy Festiwal Kresowy patronatem objęli marszałek Senatu Stanisław Karczewski, marszałek województwa warmińsko-mazurskiego Gustaw Marek Brzezin oraz prezes Stowarzyszenia "Wspólnota Polska" Piotr Dariusz Bonisławski. 

Zapraszamy do wysłuchania całej audycji. 

***

Tytuł audycji: Świat Kresów

Prowadzi: Krzysztof Renik

Data emisji: 9.03.2018

Godzina emisji: 18.14

IAR/kh

Playlista