X
Szanowny Użytkowniku
25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r (RODO). Zachęcamy do zapoznania się z informacjami dotyczącymi przetwarzania danych osobowych w Portalu PolskieRadio.pl
1.Administratorem Danych jest Polskie Radio S.A. z siedzibą w Warszawie, al. Niepodległości 77/85, 00-977 Warszawa.
2.W sprawach związanych z Pani/a danymi należy kontaktować się z Inspektorem Ochrony Danych, e-mail: iod@polskieradio.pl, tel. 22 645 34 03.
3.Dane osobowe będą przetwarzane w celach marketingowych na podstawie zgody.
4.Dane osobowe mogą być udostępniane wyłącznie w celu prawidłowej realizacji usług określonych w polityce prywatności.
5.Dane osobowe nie będą przekazywane poza Europejski Obszar Gospodarczy lub do organizacji międzynarodowej.
6.Dane osobowe będą przechowywane przez okres 5 lat od dezaktywacji konta, zgodnie z przepisami prawa.
7.Ma Pan/i prawo dostępu do swoich danych osobowych, ich poprawiania, przeniesienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.
8.Ma Pan/i prawo do wniesienia sprzeciwu wobec dalszego przetwarzania, a w przypadku wyrażenia zgody na przetwarzanie danych osobowych do jej wycofania. Skorzystanie z prawa do cofnięcia zgody nie ma wpływu na przetwarzanie, które miało miejsce do momentu wycofania zgody.
9.Przysługuje Pani/u prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego.
10.Polskie Radio S.A. informuje, że w trakcie przetwarzania danych osobowych nie są podejmowane zautomatyzowane decyzje oraz nie jest stosowane profilowanie.
Więcej informacji na ten temat znajdziesz na stronach dane osobowe oraz polityka prywatności
Rozumiem

Marynarka Wojenna wśród pińskich bagien

W tym odcinku audycji "Swiat Kresów" przypomnamy historię niezwykłej formacji wojskowej z okresu II Rzeczpospolitej, która powstała i działała na ziemiach kresowych.
Statek uzbrojony ORP Generał Szeptycki i dwa monitory rzeczne na Prypeci (1922 - 1931)
Statek uzbrojony ORP "Generał Szeptycki" i dwa monitory rzeczne na Prypeci (1922 - 1931)Foto: Koncern Ilustrowany Kurier Codzienny - Archiwum Ilustracji/NAC
O Audycji

Tą formacją była marynarka wojenna powołana do działań pośród pińskich bagien i na rzekach Polesia. Jej bojowym zadaniem była ochrona Rzeczypospolitej przed bolszewikami. Chodzi oczywiście o historię Flotylli Pińskiej - formacji  stanowiącej część niezwykłej, kresowej legendy.

Kiedy po odzyskaniu niepodległości Polska tworzyła na Pinie i Prypeci Marynarkę Wojenną nie miała jeszcze dostępu do morza. Więc polska marynarka narodziła się na Kresach, według szalonego pomysłu porucznika Gedroyca. Postanowił uzbroić motorówki i użyć je do walki z bolszewikami. Sprawdziłio się to znakomicie, więc po wojnie 1920 roku utworzono flotyllę, która patrolowała Kresy.

Flotylla była elementem, który w pewien sposób posłużył też do modernizacji Polesia i mieszkających tam Poleszuków. O flotylli, Polesiu i wielokulturowości opowiadają Agnieszka Rybak i Anna Smółka.

Posłuchaj całej audycji.

***

Tytuł audycji: Świat Kresów

Prowadzi: Krzysztof Renik

Goście: Agnieszka Rybak i Anna Smółka (autorki książki "Wieża Eiffla nad Piną")

Data emisji: 23.03.2018

Godzina emisji: 18.14

ag

Playlista