Marynarka Wojenna wśród pińskich bagien

W tym odcinku audycji "Swiat Kresów" przypomnamy historię niezwykłej formacji wojskowej z okresu II Rzeczpospolitej, która powstała i działała na ziemiach kresowych.
Statek uzbrojony ORP Generał Szeptycki i dwa monitory rzeczne na Prypeci (1922 - 1931)
Statek uzbrojony ORP "Generał Szeptycki" i dwa monitory rzeczne na Prypeci (1922 - 1931)Foto: Koncern Ilustrowany Kurier Codzienny - Archiwum Ilustracji/NAC
O Audycji

Tą formacją była marynarka wojenna powołana do działań pośród pińskich bagien i na rzekach Polesia. Jej bojowym zadaniem była ochrona Rzeczypospolitej przed bolszewikami. Chodzi oczywiście o historię Flotylli Pińskiej - formacji  stanowiącej część niezwykłej, kresowej legendy.

Kiedy po odzyskaniu niepodległości Polska tworzyła na Pinie i Prypeci Marynarkę Wojenną nie miała jeszcze dostępu do morza. Więc polska marynarka narodziła się na Kresach, według szalonego pomysłu porucznika Gedroyca. Postanowił uzbroić motorówki i użyć je do walki z bolszewikami. Sprawdziłio się to znakomicie, więc po wojnie 1920 roku utworzono flotyllę, która patrolowała Kresy.

Flotylla była elementem, który w pewien sposób posłużył też do modernizacji Polesia i mieszkających tam Poleszuków. O flotylli, Polesiu i wielokulturowości opowiadają Agnieszka Rybak i Anna Smółka.

Posłuchaj całej audycji.

***

Tytuł audycji: Świat Kresów

Prowadzi: Krzysztof Renik

Goście: Agnieszka Rybak i Anna Smółka (autorki książki "Wieża Eiffla nad Piną")

Data emisji: 23.03.2018

Godzina emisji: 18.14

ag

Playlista