Marian Hemar - postać kluczowa dla przedwojennego i powojennego Lwowa

Ostatnia aktualizacja: 07.04.2019 16:02
6 kwietnia 1901 roku urodził się Marian Hemar, twórca kabaretowy, autor tekstów piosenek, poeta nierozerwalnie związany ze Lwowem. – To miasto w latach 20. i 30. było bardzo silnym ośrodkiem kabaretu polskiego. Wydało takie postacie, które przeszły do świadomości powszechnej. Wśród nich – Marian Hemar – mówił prof. Adam Redzik z Uniwersytetu Warszawskiego.
Audio
  • Wspomnienie Mariana Hemara (Świat Kresów/Jedynka)
Marian Hemar
Marian HemarFoto: NAC

Marian Hemar urodził się we Lwowie i tam spędził pierwsze 25 lat życia. Ten lwowski etap był dla Hemara o tyle istotny, że wpłynął na jego twórczość kabaretową i sentymentalną w późniejszym okresie londyńskim.

- W Londynie, gdzie pracował jako literat i dziennikarz, Lwów był dla niego bohaterem pierwszego planu. Był to oczywiście obraz wyidealizowany. Nawet we fragmentach twórczości, które nie dotyczyły bezpośrednio Lwowa, starał się nawiązywać do tematów lwowskich – opowiadała lwowska dziennikarka Beata Kost.  

Zapraszamy do wysłuchania całej audycji, uzupełnionej fragmentami piosenek Mariana Hemara oraz jego poezji.

***

Tytuł audycji: Świat Kresów

Prowadzi: Krzysztof Renik

Goście: Beata Kost (lwowska dziennikarka i badaczka kultury oraz tradycji Lwowa) i prof. Adam Redzik (pasjonat przedwojennego Lwowa, Uniwersytet Warszawski)

Data emisji: 6.04.2018

Godzina emisji: 18.13

abi

Czytaj także

"Czyny świadczą o człowieku". Wystawa o Polakach ratujących Żydów na Kresach II RP

Ostatnia aktualizacja: 30.03.2019 18:14
W kolejnej audycji z cyklu "Świat Kresów" rozmawialiśmy o wystawie "Czyny świadczą o człowieku" mówiącej o pomocy niesionej przez Polaków w okresie II wojny światowej Żydom na dawnych Kresach Rzeczpospolitej. 
rozwiń zwiń