Papież Franciszek na rumuńskiej Bukowinie

Ostatnia aktualizacja: 02.06.2019 16:18
Papież Franciszek składający wizytę w Rumunii spotkał się w sobotę z dziesiątkami tysięcy osób w mieście Jassy w krainie Mołdawia. Wcześniej na ulicach miasta, w którym Franciszek odwiedził najpierw katedrę, zgromadziło się według danych lokalnego Kościoła około 100 tysięcy osób. 
Audio
  • Papież Franciszek na rumuńskiej Bukowinie (Świat Kresów/Jedynka)
Papież Franciszek w Rumunii
Papież Franciszek w RumuniiFoto: PAP/EPA/VATICAN MEDIA

Ks. Stanisław Kucharek, proboszcz z polskiej osady Nowy Sołoniec powiedział, że bardzo cieszy się ze spotkania z Ojcem Świętym. - Jeszcze tak blisko z papieżem nie byliśmy - zaznaczył.

Bolek Majerik - polski rzeźbiarz i poeta z osady Plesza przyznał, że na Bukowinie "religia jest niczym krew". - Tutaj każdy chodzi do Kościoła - dodał.

Prezes Związku Polaków w Rumunii Gerwazy Longher powiedział z kolei, że dla Polaków żyjących w Bukowinie było zaszczytem, że mogli spotkać Ojca Świętego. Dodał też, że wierni solidnie przygotowali się do tego spotkania.

Z czego słynie rumuńska Bukowina? Zapraszamy do wysłuchania całej rozmowy.

***

Tytuł audycji: Świat kresów 

Prowadzi: Krzysztof Renik 

Goście: Stanisław Kucharek (proboszcz z polskiej osady Nowy Sołoniec), Bolek Majerik (polski rzeźbiarz i poeta z osady Plesza) oraz Gerwazy Longher (prezes Związku Polaków w Rumunii)

Data emisji: 1.06.2019

Godzina emisji: 18.14

K.A/kh

Czytaj także

Rumunia: papież beatyfikował siedmiu biskupów - męczenników czasów komunizmu

Ostatnia aktualizacja: 02.06.2019 14:00
W ostatnim dniu wizyty w Rumunii papież Franciszek przewodniczył w mieście Blaj w Siedmiogrodzie beatyfikacji siedmiu greckokatolickich męczenników - biskupów czasów komunizmu. - Przeciwstawili się oni niewolniczemu systemowi ideologicznemu - mówił papież. 
rozwiń zwiń