Anakonda-16 z udziałem organizacji proobronnych."Bezcenne doświadczenie"

Ostatnia aktualizacja: 18.06.2016 13:00
- Pierwszy raz od 1989 roku mieliśmy możliwość współuczestniczenia w tego typu przedsięwzięciu. To niesamowite doświadczenie zarówno dla organizacji proobronnych, jak i dla wojska - ocenia Beata Noskowicz z obrony terytorialnej Stowarzyszenia Obrona Narodowa.pl.
Audio
  • Beatą Noskowicz opowiada o udziale organizacji proobronnych w manewrach Anakonda-16, a także wyjaśnia czym się one zajmują (Padnij-Powstań/Jedynka)
  • Damian Duda, dowódca plutonu Legii Akademickiej o udziale Legii w Anakondzie-16 (Padnij-Powstań/Jedynka)
  • Relacja Agnieszki Drążkiewicz podsumowująca manewry Anakonda-16 (Padnij-Powstań/Jedynka)
  • Znaczenie Anakondy-16. Podsumowanie Patryka Michalskiego (Padnij-Powstań/Jedynka)
Międzynarodowe ćwiczenia Anakonda-16, na poligonie w Drawsku Pomorskim. To szósta edycja ćwiczeń, w których uczestniczy 18 państw członkowskich NATO i pięć państw Partnerstwa dla Pokoju
Międzynarodowe ćwiczenia Anakonda-16, na poligonie w Drawsku Pomorskim. To szósta edycja ćwiczeń, w których uczestniczy 18 państw członkowskich NATO i pięć państw Partnerstwa dla PokojuFoto: PAP/Marcin Bielecki

Czytaj więcej
rosomoak.jpg
Anakonda-16. "NATO nie pozwoli naruszyć naszych granic"

W szóstej edycji manewrów Anakonda wzięło udział 31 tysięcy żołnierzy z 23 państw sojuszniczych i partnerskich, w tym ok. 12 tys. Polaków. W manewrach uczestniczyło 3 tys. pojazdów, ponad 100 samolotów i śmigłowców oraz 12 okrętów. Wzięły w nich udział także 4 polskie organizacje proobronne. Jedną z nich było Stowarzyszenia Obrona Narodowa.pl. 

- Lubuska i Pomorska Kompania na Białej Górze ubezpieczała teren przeprawy mostowej na Odrze. Mazowiecka na Orzyszu realizowała działanie pododdziału na terenie czasowo utraconym, Małopolska i Podkarpacka natomiast realizowały zadania we współpracy z żołnierzami ukraińskimi – zdradza Beata Noskowicz. Jak przyznaje gość Sławy Bieńczyckiej i Pawła Lekkiego, MON przed organizacjami proobronnymi postawił bardzo restrykcyjne wymagania, które trudno było spełnić.

Więcej na temat manewrów Anakonda-16 >>>

Jakie są cele organizacji proobronnych? Kto może zostać ich członkiem? Jak wygląda szkolenie w organizacjach, w których sukcesywnie wzrasta odsetek kobiet? Zapraszamy do wysłuchania audycji.

***

Tytuł audycji: "Padnij-powstań!"

Prowadzą: Sława Bieńczycka i Paweł Lekki

Gość: Beata Noskowicz (członek założyciel, zastępca dowódcy mazowieckiej kompanii obrony terytorialnej Stowarzyszenia Obrona Narodowa.pl oraz zastępca komendanta Stowarzyszenia Jednostek Strzeleckich "Strzelec"), Damian Duda (dowódca plutonu, sierżant Legii Akademickiej)

Data emisji: 18.06.2016

Godzina emisji: 09.25

gs/jp

Czytaj także

Zakończyły się manewry Anakonda-16

Ostatnia aktualizacja: 17.06.2016 20:37
Przez dwa tygodnie ponad 30 tysięcy żołnierzy z 23 państw ćwiczyło na wodzie, lądzie i powietrzu. Wojskowi musieli m.in. przeprowadzić desant czy też odbić zajętą przez terrorystów elektrownię.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Anakonda-16. "Zależało nam, aby to ćwiczenie miało spory rozmach"

Ostatnia aktualizacja: 18.06.2016 09:10
Manewry Anakonda-16 miały pokazać, że to co zostało przyjęte na poprzednim szczycie NATO jest możliwe do realizacji - powiedział w "Sygnałach dnia" generał brygady Sławomir Wojciechowski.
rozwiń zwiń