Jan Mela: kłótnie są budujące, jeśli potrafisz słuchać

Ostatnia aktualizacja: 10.08.2016 10:17
- Określiłbym siebie jako człowieka poszukującego na każdej płaszczyźnie, w podróżach, w pasjach, w wierze w Boga. Życie to jest ciągłe odkrywanie czegoś nowego, nawet o sobie samym - mówił Jan Mela, gość audycji "Ocaleni".
Audio
  • Jan Mela, najmłodszy zdobywca obu biegunów, założyciel Fundacji "Poza Horyzonty" (Ocaleni/Jedynka)
Jan Mela jako ambasador Światowych Dni Młodzieży 2016
Jan Mela jako ambasador Światowych Dni Młodzieży 2016Foto: PAP/Jacek Bednarczyk

Boleśnie doświadczony przez los pożarem domu, śmiercią brata i okaleczeniem w wypadku, po którym musiano mu amputować lewe podudzie i prawe przedramię, Jan Mela ma w sobie tyle hartu ducha, że mógłby nim obdzielić zastęp harcerzy.

- Pokora to piękny przymiot, ale uważam, że czasem brak pokory, wadzenie się z życiem może być budujące. Dyskusje, nawet ostre, mogą być budujące, jeżeli człowiek w kłótni z drugim człowiekiem, z sobą samym czy z Panem Bogiem potrafi słuchać i coś z tego wyciągać - stwierdził gość audycji.

W 2008 roku Jan Mela założył fundację "Poza Horyzonty" pomagającą osobom do 18 roku życia, które w wyniku wypadków utraciły kończyny. - Niepełnosprawnym, którzy trafiają do naszej fundacji staram się przekazać, żeby nie ukrywali swojej odmienności. Im bardziej my sami jesteśmy pogodzeni ze sobą, im bardziej lubimy siebie, nasze wady i ograniczenia , tym bardziej - wbrew  pozorom - inni ludzie przestają zwracać uwagę na nasze kalectwo.

Mela opowiedział o trudnej drodze do akceptacji siebie po wypadku. O tym, jak od nowa uczył się człowieczeństwa, jak przełamywał słabości i o czym myślał podczas długich wypraw między innymi na Biegun Północny i Biegun Południowy.

Więcej w nagraniu audycji.

***

Tytuł audycji: "Ocaleni" w pasmie "Twarzą w twarz"

Prowadzi: Rafał Porzeziński

Gość: Jan Mela (najmłodszy w historii zdobywca obu biegunów w ciągu jednego roku. Jest jednocześnie pierwszym niepełnosprawnym, który dokonał takiego wyczynu. Założyciel fundacji Poza Horyzonty)

Data emisji: 9.08.2016

Godzina emisji: 23.15

ab/ei

Czytaj także

Niepełnosprawni podróżnicy przemierzają świat. "Nie ma rzeczy niemożliwych"

Ostatnia aktualizacja: 30.12.2013 12:16
Dwaj kulawi podróżnicy - tak mówią sami o sobie. Maciej Kamiński i Michał Woroch przejechali 18 tys. km samochodem po Europie i Afryce. Ten pierwszy opowiadał w radiowej Trójce o trudach podróży i najprzyjemniejszych momentach w trasie.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Dwa bieguny Jasia Meli

Ostatnia aktualizacja: 25.03.2005 00:00
rozwiń zwiń