Jak Irena Hojfeldt ocaliła męża i siebie

Ostatnia aktualizacja: 31.08.2016 12:00
W 1935 r. makler giełdowy Bill Wilson i dr Bob Smith założyli ruch Anonimowych Alkoholików. Do Akron w USA wciąż przyjeżdżają członkowie AA z całego świata, a Irena Hojfeldt gości tych, którzy przybywają z Polski.
Audio
  • Irena Hojfeldt o walce z alkoholizmem męża i o ruchu AA w Stanach Zjednoczonych (Ocaleni/Jedynka)
Zdjęcie ilustracyjne
Zdjęcie ilustracyjneFoto: Pixabay (Domena publiczna, zdjęcie ilustracyjne)

Gość radiowej Jedynki mieszka w Akron od 1974 roku. - Przeprowadziliśmy się do tego miasteczka, ponieważ mój mąż - wyszkolony w Danii - otrzymał tam pracę szefa kuchni - wspomina. Amerykański sen dla Polki szybko okazał się koszmarem. - Dwa dni po ślubie dowiedziałam się, że mój mąż jest alkoholikiem - mówi.

Nie mogąc patrzeć, jak mąż upija się do nieprzytomności, Irena Hojfeldt krzykiem, płaczem i prośbami próbowała wpłynąć na jego zachowanie. Na spotkaniach Al-Anon dla osób współuzależnionych usłyszała, że nałóg to choroba, którą można opanować, ale jedyną osobą, która jest w stanie to zrobić, jest sam uzależniony. - To było bardzo bolesne, gdy ktoś powiedział, że ja mu nie mogę pomóc - wyznaje.

W jaki sposób Irena Hojfeldt zmieniła swoje zachowanie, by jej mąż uświadomił sobie, jak poważny jest jego problem? Na czym polega uzależnienie od osoby uzależnionej? O tym w nagraniu audycji.

***

Tytuł audycji: "Ocaleni" z cyklu "Twarzą w twarz"

Prowadzi: Rafał Porzeziński

Gość: Irena Hojfeldt (działaczka ruchu Al-Anon)

Data emisji: 30.08.2016

Godzina emisji: 23.12

mg/pg

Czytaj także

Prekursorka grup kobiecych w ruchu AA o swoim wyjściu z nałogu

Ostatnia aktualizacja: 01.06.2016 11:02
Podopieczni nazywają ją "Świętą Teresą". Uwolniona od nałogu alkoholiczka, od 30 lat jako terapeutka daje serce tym, którzy ciągle cierpią za sprawą alkoholu lub współuzależnień.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Od bezsilności do wolności. 12 kroków wystarczy?

Ostatnia aktualizacja: 29.06.2016 11:30
- "Dwanaście kroków" to nie jest program na niepicie, to program na zmianę w życiu: umysłową, duchową, zmianę przekonań i spojrzenia na świat – podkreśla Meszuge, niepijący alkoholik.
rozwiń zwiń

Czytaj także

"Trzeźwość to umiejętność radowania się życiem"

Ostatnia aktualizacja: 17.08.2016 12:30
Wśród "Ocalonych" kolejne osoby, którym udało się wyjść z alkoholizmu. To Felek alkoholik i raper Tymczas, którzy dziś publicznie mówią o uzależnieniu i swojej drodze do trzeźwości.
rozwiń zwiń