X
Szanowny Użytkowniku
25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r (RODO). Zachęcamy do zapoznania się z informacjami dotyczącymi przetwarzania danych osobowych w Portalu PolskieRadio.pl
1.Administratorem Danych jest Polskie Radio S.A. z siedzibą w Warszawie, al. Niepodległości 77/85, 00-977 Warszawa.
2.W sprawach związanych z Pani/a danymi należy kontaktować się z Inspektorem Ochrony Danych, e-mail: iod@polskieradio.pl, tel. 22 645 34 03.
3.Dane osobowe będą przetwarzane w celach marketingowych na podstawie zgody.
4.Dane osobowe mogą być udostępniane wyłącznie w celu prawidłowej realizacji usług określonych w polityce prywatności.
5.Dane osobowe nie będą przekazywane poza Europejski Obszar Gospodarczy lub do organizacji międzynarodowej.
6.Dane osobowe będą przechowywane przez okres 5 lat od dezaktywacji konta, zgodnie z przepisami prawa.
7.Ma Pan/i prawo dostępu do swoich danych osobowych, ich poprawiania, przeniesienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.
8.Ma Pan/i prawo do wniesienia sprzeciwu wobec dalszego przetwarzania, a w przypadku wyrażenia zgody na przetwarzanie danych osobowych do jej wycofania. Skorzystanie z prawa do cofnięcia zgody nie ma wpływu na przetwarzanie, które miało miejsce do momentu wycofania zgody.
9.Przysługuje Pani/u prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego.
10.Polskie Radio S.A. informuje, że w trakcie przetwarzania danych osobowych nie są podejmowane zautomatyzowane decyzje oraz nie jest stosowane profilowanie.
Więcej informacji na ten temat znajdziesz na stronach dane osobowe oraz polityka prywatności
Rozumiem

"Bez względu na okoliczności zawsze trzeba wybierać dobro"

Ostatnia aktualizacja: 28.09.2016 09:58
- W wyniku pewnych okoliczności w moim życiu spotkałam na swojej drodze działaczy pro-life. Gdy zobaczyłam zdjęcie ofiary aborcji, dziecka usuniętego w 8. tygodniu ciąży, które miało rączki, nóżki, miało główkę i oczy, które patrzyły na mnie pomyślałam, że moje dziecko, które abortowałam było znacznie starsze. Wtedy uświadomiłam sobie co zrobiłam - mówiła Salome Irene Van Der Wende.
Audio
  • Poczęta z gwałtu, po 20 latach zgwałcona, dokonała aborcji. Dziś przekonuje by nie zabijać (Ocaleni/Jedynka)
Salome Irene Van Der Wende przejmująco mówi o swoich traumatycznych przeżyciach i nadziei, którą daje teraz innym kobietom
Salome Irene Van Der Wende przejmująco mówi o swoich traumatycznych przeżyciach i nadziei, którą daje teraz innym kobietomFoto: Wojciech Kusiński/Polskie Radio

Salome Irene Van Der Wende dokonała aborcji. Decyzja o przerwaniu ciąży nie była powodowana kaprysem ani złą sytuacją finansową, ale sposobem w jakim to życie w niej się rozpoczęło - brutalnym gwałtem.

Na usunięcie ciąży zdecydowała się szybko, bez specjalnego zastanawiania. Refleksja i zwątpienie przyszły w ostatnich minutach przez zabiegiem, który był dla niej bardzo upokarzającym i bolesnym przeżyciem.  - Gdy odzyskałam przytomność po zabiegu byłam już matką martwego dziecka. Odczuwałam potworny ból w całym ciele - wspominał nasz gość. - Były ze mną w sali szpitalnej inne kobiety. Przed zabiegiem śmiały się i żartowały. Teraz wszystkie wyłyśmy i płakałyśmy. Miałyśmy świadomość, że dokonałyśmy czegoś strasznego, czego nie da się już cofnąć - mówiła.

Salome Irene Van Der Wende założyła organizację pro-life. Działają w niej kobiety, które dokonały aborcji i tego żałują. - Wszystkie uważamy, że gdybyśmy przed aborcją miały możliwość zobaczyć zdjęcia dzieci-ofiar, to nigdy nie zdecydowałybyśmy się na ich zabicie i na niesienie na barkach takiego ciężaru naszych decyzji - wyjaśniała Van Der Wende. - Rozumiem, że często sytuacja kobiety, która zastanawia się nad aborcją, wydaje się beznadziejna, ale w moim przypadku zabicie dziecka nie rozwiązało problemu. Tamta decyzja prześladuje mnie przez całe życie - wyznała Van Der Wende.

Jak Salome Irene Van Der Wende przekonuje kobiety myślące o aborcji, nawet te, które przeżyły gwałt, aby nie robiły tego nieodwracalnego kroku? Zachęcamy do posłuchania nagrania audycji.

***

Tytuł audycji: "Ocaleni" w cyklu "Twarzą w twarz"

Prowadzi: Rafał Porzeziński

Gość: Salome Irene Van Der Wende

Data emisji: 27.09.2016

Godzina emisji: 

ab

Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy, możesz być pierwszy!
aby dodać komentarz
brak

Czytaj także

Sejm: kolejna próba zmiany przepisów dotyczących aborcji

Ostatnia aktualizacja: 20.09.2016 09:06
Dwa projekty dotyczące aborcji - zaostrzający oraz liberalizujący prawo - rozpatrzy w tym tygodniu Sejm. Jeden przewiduje bezwzględny zakaz przerywania ciąży; drugi zezwala na aborcję do 12 tygodnia ciąży. To kolejna, choć pierwsza w tej kadencji, próba zmiany tych przepisów.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Do Sejmu wraca dyskusja o aborcji. Posłowie rozpatrzą dwa projekty ustaw

Ostatnia aktualizacja: 22.09.2016 07:57
Sejm rozpatrzy dwa projekty obywatelskie dotyczące ochrony życia i aborcji. Pierwszy zakazuje jej całkowicie. Drugi liberalizuje obecne przepisy i wprowadza aborcje na życzenie matki do dwunastego tygodnia ciąży.
rozwiń zwiń