"Bez względu na okoliczności zawsze trzeba wybierać dobro"

Ostatnia aktualizacja: 28.09.2016 09:58
- W wyniku pewnych okoliczności w moim życiu spotkałam na swojej drodze działaczy pro-life. Gdy zobaczyłam zdjęcie ofiary aborcji, dziecka usuniętego w 8. tygodniu ciąży, które miało rączki, nóżki, miało główkę i oczy, które patrzyły na mnie pomyślałam, że moje dziecko, które abortowałam było znacznie starsze. Wtedy uświadomiłam sobie co zrobiłam - mówiła Salome Irene Van Der Wende.
Audio
  • Poczęta z gwałtu, po 20 latach zgwałcona, dokonała aborcji. Dziś przekonuje by nie zabijać (Ocaleni/Jedynka)
Salome Irene Van Der Wende przejmująco mówi o swoich traumatycznych przeżyciach i nadziei, którą daje teraz innym kobietom
Salome Irene Van Der Wende przejmująco mówi o swoich traumatycznych przeżyciach i nadziei, którą daje teraz innym kobietomFoto: Wojciech Kusiński/Polskie Radio

Salome Irene Van Der Wende dokonała aborcji. Decyzja o przerwaniu ciąży nie była powodowana kaprysem ani złą sytuacją finansową, ale sposobem w jakim to życie w niej się rozpoczęło - brutalnym gwałtem.

Na usunięcie ciąży zdecydowała się szybko, bez specjalnego zastanawiania. Refleksja i zwątpienie przyszły w ostatnich minutach przez zabiegiem, który był dla niej bardzo upokarzającym i bolesnym przeżyciem.  - Gdy odzyskałam przytomność po zabiegu byłam już matką martwego dziecka. Odczuwałam potworny ból w całym ciele - wspominał nasz gość. - Były ze mną w sali szpitalnej inne kobiety. Przed zabiegiem śmiały się i żartowały. Teraz wszystkie wyłyśmy i płakałyśmy. Miałyśmy świadomość, że dokonałyśmy czegoś strasznego, czego nie da się już cofnąć - mówiła.

Salome Irene Van Der Wende założyła organizację pro-life. Działają w niej kobiety, które dokonały aborcji i tego żałują. - Wszystkie uważamy, że gdybyśmy przed aborcją miały możliwość zobaczyć zdjęcia dzieci-ofiar, to nigdy nie zdecydowałybyśmy się na ich zabicie i na niesienie na barkach takiego ciężaru naszych decyzji - wyjaśniała Van Der Wende. - Rozumiem, że często sytuacja kobiety, która zastanawia się nad aborcją, wydaje się beznadziejna, ale w moim przypadku zabicie dziecka nie rozwiązało problemu. Tamta decyzja prześladuje mnie przez całe życie - wyznała Van Der Wende.

Jak Salome Irene Van Der Wende przekonuje kobiety myślące o aborcji, nawet te, które przeżyły gwałt, aby nie robiły tego nieodwracalnego kroku? Zachęcamy do posłuchania nagrania audycji.

***

Tytuł audycji: "Ocaleni" w cyklu "Twarzą w twarz"

Prowadzi: Rafał Porzeziński

Gość: Salome Irene Van Der Wende

Data emisji: 27.09.2016

Godzina emisji: 

ab

Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy, możesz być pierwszy!
aby dodać komentarz
brak

Czytaj także

Sejm: kolejna próba zmiany przepisów dotyczących aborcji

Ostatnia aktualizacja: 20.09.2016 09:06
Dwa projekty dotyczące aborcji - zaostrzający oraz liberalizujący prawo - rozpatrzy w tym tygodniu Sejm. Jeden przewiduje bezwzględny zakaz przerywania ciąży; drugi zezwala na aborcję do 12 tygodnia ciąży. To kolejna, choć pierwsza w tej kadencji, próba zmiany tych przepisów.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Do Sejmu wraca dyskusja o aborcji. Posłowie rozpatrzą dwa projekty ustaw

Ostatnia aktualizacja: 22.09.2016 07:57
Sejm rozpatrzy dwa projekty obywatelskie dotyczące ochrony życia i aborcji. Pierwszy zakazuje jej całkowicie. Drugi liberalizuje obecne przepisy i wprowadza aborcje na życzenie matki do dwunastego tygodnia ciąży.
rozwiń zwiń