X
Szanowny Użytkowniku
25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r (RODO). Zachęcamy do zapoznania się z informacjami dotyczącymi przetwarzania danych osobowych w Portalu PolskieRadio.pl
1.Administratorem Danych jest Polskie Radio S.A. z siedzibą w Warszawie, al. Niepodległości 77/85, 00-977 Warszawa.
2.W sprawach związanych z Pani/a danymi należy kontaktować się z Inspektorem Ochrony Danych, e-mail: iod@polskieradio.pl, tel. 22 645 34 03.
3.Dane osobowe będą przetwarzane w celach marketingowych na podstawie zgody.
4.Dane osobowe mogą być udostępniane wyłącznie w celu prawidłowej realizacji usług określonych w polityce prywatności.
5.Dane osobowe nie będą przekazywane poza Europejski Obszar Gospodarczy lub do organizacji międzynarodowej.
6.Dane osobowe będą przechowywane przez okres 5 lat od dezaktywacji konta, zgodnie z przepisami prawa.
7.Ma Pan/i prawo dostępu do swoich danych osobowych, ich poprawiania, przeniesienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.
8.Ma Pan/i prawo do wniesienia sprzeciwu wobec dalszego przetwarzania, a w przypadku wyrażenia zgody na przetwarzanie danych osobowych do jej wycofania. Skorzystanie z prawa do cofnięcia zgody nie ma wpływu na przetwarzanie, które miało miejsce do momentu wycofania zgody.
9.Przysługuje Pani/u prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego.
10.Polskie Radio S.A. informuje, że w trakcie przetwarzania danych osobowych nie są podejmowane zautomatyzowane decyzje oraz nie jest stosowane profilowanie.
Więcej informacji na ten temat znajdziesz na stronach dane osobowe oraz polityka prywatności
Rozumiem

Dr Paweł Grabowski. Przewodnik na drugą stronę

Ostatnia aktualizacja: 21.03.2018 12:00
Specjalista medycyny paliatywnej dr Paweł Grabowski na wiejskich terenach wschodniego Podlasia założył hospicjum domowe, by zajmować się przewlekle chorymi katolikami, prawosławnymi i protestantami. - Przyjaźnimy się też z miejscowymi Tatarami, mówią, że jak będą umierać, to natychmiast do nas w dyrdy, ale jeszcze nikomu się nie zdarzyło - opowiada.
Audio
  • Dr Paweł Grabowski o pracy Hospicjum Proroka Eliasza w Michałowie (Ocaleni/Jedynka)
zdjęcie ilustracyjne
zdjęcie ilustracyjneFoto: Shutterstock/Chinnapong

Bohater audycji sam nie pochodzi z tych rejonów. Jest rodowitym krakowianinem, po studiach pracował w Warszawie, w Klinice Nowotworów Głowy i Szyi w Centrum Onkologii. - Wtedy zobaczyłem, że jest spora grupa osób, którym nie udaje się wygrać z chorobą i są odsyłani do hospicjów - mówi dr Paweł Grabowski. - Zastanawiałem się, co dzieje się z tymi ludźmi, gdy nie można już zrobić kolejnej operacji, podać chemii czy zaproponować radioterapii. Tak zainteresowałem się pracą w hospicjach, pracowałem w placówkach na Ursynowie, Krakowskim Przedmieściu, w Błoniu - wyjaśnia.

Podkreśla też, że z jego perspektywy to właśnie medycyna paliatywna jest królową nauk medycznych, bo pacjent choruje w całym kontekście: rodzinnym, kulturowym, swojej przeszłości, teraźniejszości i przyszłości. - Człowiek cierpi nie tylko z powodu bólu. On zastanawia się, jak przeżył swoje życie, czy coś będzie potem, martwi się o bliskich. Umierający mężczyzna mówi mi: "moja żona nie wie, gdzie są korki, nie potrafi zmienić żarówki, nasz dom się rozsypie". Umiera kobieta i żali się: "mój mąż przypala nawet wodę na herbatę, on umrze z głodu kilka dni po mnie" - opowiada dr Grabowski.

Mówi też o wsi, która nauczyła go odróżniać prostotę od prostactwa, o podlaskich zwyczajach i obrzędach pogrzebowych oraz o "odczarowywaniu hospicjum".

***

Tytuł audycji: Ocaleni w cyklu Twarzą w twarz

Prowadzi: Rafał Porzeziński

Gość: dr Paweł Grabowski (lekarz, twórca Hospicjum Proroka Eliasza w Michałowie)

Data emisji: 20.03.2018

Godzina emisji: 20.11

mg/kh

Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy, możesz być pierwszy!
aby dodać komentarz
brak

Czytaj także

"Kim pani jest". Życie poświęcone chorej matce

Ostatnia aktualizacja: 22.11.2016 11:30
Przejmująca historia miłości córki do matki, a jednocześnie studium psychologiczne kobiety opiekującej się chorą na Alzheimera.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Dr Paweł Grabowski - lekarz, który towarzyszy

Ostatnia aktualizacja: 22.11.2016 13:25
Współczesny doktor Judym mieszka na Podlasiu. To Paweł Grabowski, który prowadzi Hospicjum Domowe św. Proroka Eliasza, pomagając chorym w ich domach.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Jak żyć na pełnej petardzie aż do końca?

Ostatnia aktualizacja: 30.03.2017 21:14
- Życie na pełnej petardzie to towarzyszenie w cierpieniu, przyjmowaniu trudnych wiadomości i umieranie. To bycie najbardziej przyzwoitym, dotykanie łagodnego misterium śmierci - mówił ks. Jan Kaczkowski.
rozwiń zwiń