X
Szanowny Użytkowniku
25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r (RODO). Zachęcamy do zapoznania się z informacjami dotyczącymi przetwarzania danych osobowych w Portalu PolskieRadio.pl
1.Administratorem Danych jest Polskie Radio S.A. z siedzibą w Warszawie, al. Niepodległości 77/85, 00-977 Warszawa.
2.W sprawach związanych z Pani/a danymi należy kontaktować się z Inspektorem Ochrony Danych, e-mail: iod@polskieradio.pl, tel. 22 645 34 03.
3.Dane osobowe będą przetwarzane w celach marketingowych na podstawie zgody.
4.Dane osobowe mogą być udostępniane wyłącznie w celu prawidłowej realizacji usług określonych w polityce prywatności.
5.Dane osobowe nie będą przekazywane poza Europejski Obszar Gospodarczy lub do organizacji międzynarodowej.
6.Dane osobowe będą przechowywane przez okres 5 lat od dezaktywacji konta, zgodnie z przepisami prawa.
7.Ma Pan/i prawo dostępu do swoich danych osobowych, ich poprawiania, przeniesienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.
8.Ma Pan/i prawo do wniesienia sprzeciwu wobec dalszego przetwarzania, a w przypadku wyrażenia zgody na przetwarzanie danych osobowych do jej wycofania. Skorzystanie z prawa do cofnięcia zgody nie ma wpływu na przetwarzanie, które miało miejsce do momentu wycofania zgody.
9.Przysługuje Pani/u prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego.
10.Polskie Radio S.A. informuje, że w trakcie przetwarzania danych osobowych nie są podejmowane zautomatyzowane decyzje oraz nie jest stosowane profilowanie.
Więcej informacji na ten temat znajdziesz na stronach dane osobowe oraz polityka prywatności
Rozumiem

Marek Zimmerman: codziennie odczuwałem, że jestem niepotrzebny

Ostatnia aktualizacja: 06.02.2019 11:34
- Moje pierwsze skojarzenia z rodziną to lęk, samotność, odrzucenie. Odrzucenie pojawiło się szczególnie wtedy, kiedy urodziła się moja siostra i ojciec nie umiał podzielić miłości między nas i mnie totalnie odrzucił – mówił marek Zimmerman, były alkoholik.
Audio
  • Marek Zimmerman o problemie alkoholowym i szczęśliwym wyjściu z nałogu (Ocaleni/Jedynka)
Zdjęcie ilustracyjne
Zdjęcie ilustracyjneFoto: geralt/Pixabay

Marek Zimmerman styczność z alkoholem miał od dzieciństwa. Jego rodzice pili nałogowo. W domu nie było rodzinnego ciepła i miłości, ale czuło się agresję. - Pamiętam podniesione krzesło, pamiętam krzyki, pamiętam krew. Miałem wtedy 3-4 lata - przypomina.

Mały Marek uciekał wówczas w świat książek przygodowych. A potem, gdy był starszy – do kolegów. – Musiałem upodobnić się do grupy rówieśników. Od siedemnastego roku życia zacząłem spożywać alkohol w postaci piwa. Później sięgałem już po mocniejsze trunki – mówił w audycji.     

Nawet nie zauważył, jak wpadł w nałóg. Uzależnienie postępowało. Momentem przełomowym, kiedy zrozumiał, że jest uzależniony była kłótnia z matką, kiedy pchnął ją tak mocno, że omal nie uderzyła tyłem głowy o kaloryfer.  – W tym momencie stało się coś dziwnego. Mózg był pijany, ale umysł zarejestrował to wydarzenie jak w zwolnionym tempie i byłem w stanie ocenić, że mamie grozi śmierć. I wtedy, człowiek niewierzący, pomyślałem Boże, ratuj. Mam upadła głową 10 cm przed kaloryferem - powiedział.

Zapraszamy do wysłuchania całej rozmowy z Markiem Zimmermanem.

***

Tytuł audycji: Ocaleni w cyklu Twarzą w twarz

Prowadzi: Rafał Porzeziński

Gość: Marek Zimmerman (anonimowy alkoholik trzeźwy od 1980 roku, mentor dla wielu walczących z uzależnieniem)

Data emisji: 5.02.2019

Godzina emisji: 23.10

abi

Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy, możesz być pierwszy!
aby dodać komentarz
brak

Czytaj także

Duchowni w trosce o trzeźwość narodu

Ostatnia aktualizacja: 09.01.2019 14:17
Marian Piotr Romaniuk to nie ocalony z alkoholizmu. To pisarz, redaktor i wydawca. Autor ponad 70 książek, w tym obszernej, czterotomowej monografii "Życie, twórczość i posługa Prymasa Tysiąclecia". 
rozwiń zwiń

Czytaj także

Pierwszy z 12 kroków na drodze do wyjścia z alkoholizmu

Ostatnia aktualizacja: 22.01.2019 23:05
80 lat temu została wydana w Stanach Zjednoczonych książka "Anonimowi alkoholicy". Z biegiem czasy do książki przylgnął tytuł "Big book", czyli "Wielka księga". W niej alkoholicy mówią o swych doświadczenia z prób wyjścia z nałogu.
rozwiń zwiń