Od 27 lat jest trzeźwy. Teraz pomaga dzieciom

Ostatnia aktualizacja: 19.06.2019 17:28
Alkohol zrujnował jego życie. Defraudował pieniądze, był alfonsem, siedział w więzieniu i chciał popełnić samobójstwo. Od 27 lat nie pije, a od 1994 roku prowadzi działalność profilaktyczną w szkołach. Jak zmieniło się życie p. Zenka, od kiedy jest trzeźwy?
Audio
Zdjęcie ilustracyjne
Zdjęcie ilustracyjneFoto: geralt/Pixabay

- Byłem draniem i teraz chciałbym zrekompensować moje draństwo dobrem. Tym, co pozwala mi wchodzić na drogę prowadzącą do szczęścia nie tylko mojego, ale też innych - mówi p. Zenek, przewodniczący Gminnej Komisji Profilaktyki i Rozwiązywania Problemów Alkoholowych w gm. Pniewy w Wielkopolsce.

Dramat p. Zenka zaczął się już w podstawówce, kiedy po raz pierwszy napił się wódki. Po maturze ojciec wygonił go z domu, ponieważ zarobione pieniądze przeznaczał nie na rodzinę, tylko na alkohol. Wyprowadził się z domu i żeby zdobywać pieniądze, został alfonsem. Jak przyznaje, bogacił się na czyjejś krzywdzie. Pił też jako żołnierz. W końcu na 2,5 roku trafił do więzienia - za pobicie kobiety, oczywiście po alkoholu. Przyszedł również moment, kiedy chciał skończyć ze sobą.

- Znalazłem się w stanie śmierci klinicznej i zostałem odratowany. Widziałem siebie leżącego na kozetce, a moja dusza jakby uniosła się. Widziałem tunel i światło, które nie chciało mnie przyjąć. Chciałem iść do tego światła, ale odpowiadało, że mam jeszcze zejść na dół i pracować nad sobą - opowiada p. Zenek.

Czy Bóg odegrał dużą rolę w walce p. Zenka z alkoholem? Dlaczego pierwszy alkohol był "próbą dorosłości"? Co alkohol odebrał naszemu gościowi?

Zapraszamy do wysłuchania całej rozmowy.

***

Tytuł audycji: Ocaleni w cyklu Twarzą w twarz

Prowadzi: Rafał Porzeziński

Gość: p. Zenek (alkoholik)

Data emisji: 18.06.2019

Godzina emisji: 23.05

DS/K.A

Czytaj także

Wolność od alkoholu

Ostatnia aktualizacja: 16.10.2018 23:05
- Od 11 lat jestem wolny od alkoholu, 10 lat od papierosów i kilka dni od cukru - mówi w audycji "Ocaleni" Artur, anonimowy alkoholik. 
rozwiń zwiń

Czytaj także

Pierwszy z 12 kroków na drodze do wyjścia z alkoholizmu

Ostatnia aktualizacja: 22.01.2019 23:05
80 lat temu została wydana w Stanach Zjednoczonych książka "Anonimowi alkoholicy". Z biegiem czasy do książki przylgnął tytuł "Big book", czyli "Wielka księga". W niej alkoholicy mówią o swych doświadczenia z prób wyjścia z nałogu.
rozwiń zwiń