X
Szanowny Użytkowniku
25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r (RODO). Zachęcamy do zapoznania się z informacjami dotyczącymi przetwarzania danych osobowych w Portalu PolskieRadio.pl
1.Administratorem Danych jest Polskie Radio S.A. z siedzibą w Warszawie, al. Niepodległości 77/85, 00-977 Warszawa.
2.W sprawach związanych z Pani/a danymi należy kontaktować się z Inspektorem Ochrony Danych, e-mail: iod@polskieradio.pl, tel. 22 645 34 03.
3.Dane osobowe będą przetwarzane w celach marketingowych na podstawie zgody.
4.Dane osobowe mogą być udostępniane wyłącznie w celu prawidłowej realizacji usług określonych w polityce prywatności.
5.Dane osobowe nie będą przekazywane poza Europejski Obszar Gospodarczy lub do organizacji międzynarodowej.
6.Dane osobowe będą przechowywane przez okres 5 lat od dezaktywacji konta, zgodnie z przepisami prawa.
7.Ma Pan/i prawo dostępu do swoich danych osobowych, ich poprawiania, przeniesienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.
8.Ma Pan/i prawo do wniesienia sprzeciwu wobec dalszego przetwarzania, a w przypadku wyrażenia zgody na przetwarzanie danych osobowych do jej wycofania. Skorzystanie z prawa do cofnięcia zgody nie ma wpływu na przetwarzanie, które miało miejsce do momentu wycofania zgody.
9.Przysługuje Pani/u prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego.
10.Polskie Radio S.A. informuje, że w trakcie przetwarzania danych osobowych nie są podejmowane zautomatyzowane decyzje oraz nie jest stosowane profilowanie.
Więcej informacji na ten temat znajdziesz na stronach dane osobowe oraz polityka prywatności
Rozumiem

Handspanowcy w Polsce to społeczność kilkudziesięciu osób

Ostatnia aktualizacja: 04.10.2018 13:06
- Być może w przyszłym roku uda się zorganizować jakieś spotkanie. Żeby choć kilka osób z Polski się spotkało i zaczęło ze sobą grać – powiedział w audycji Zbigniew Karumi Węgliński, twórca handspanów, blaszanych instrumentów.
Audio
  • Handpanowcy w Polsce to społeczność kilkudziesięciu osób (Twarzą w twarz/Jedynka)
Zdjęcie ilustracyjne
Zdjęcie ilustracyjneFoto: Pixabay

Handspany pochodzą z terenów leżących na przeciwległym końcu świata - w Trynidadzie i Tobago. Kiedy tamtejszej ludności zakazano grać na bębnach, tubylcy odkryli, że można grać na odwróconych do góry dnem beczkach. Z czasem nauczyli się je stroić.

Tworzeniem handspanów w Polsce zajmuje się Zbigniew Karumi Węgliński, były psychoterapeuta. Gość audycji docenia terapeutyczne działanie dźwięków wydawanych przez te instrumenty. – Gdy jestem wewnętrznie zharmonizowany, gdy jestem w dobrym kontakcie ze sobą i w harmonii ze światem, wtedy te instrumenty odzwierciedlają te harmonię - powiedział.

W Polsce jest kilkudziesięciu muzyków, którzy grają na handspanach. Być może w przyszłym roku uda się zorganizować jakieś spotkanie. Żeby choć kilka osób z Polski się spotkało i zaczęło ze sobą grać. Mam wrażenie, że to ruszy – przyznał Zbigniew Karumi Węgliński.

Zapraszamy do wysłuchania całej audycji.

***

Tytuł audycji: "Twarzą w twarz"

Prowadzili: Agata Steczkowska i Marcin Kusy

Gość: Zbigniew Karumi Węgliński (twórca handspanów)

Data emisji: 3.09.2018

Godzina emisji: 23.05

abi/ag

Czytaj także

Chór Agaty Steczkowskiej z piosenkami babć

Ostatnia aktualizacja: 22.03.2018 15:00
- Co miesiąc śpiewamy co innego, mamy kolejne 30 piosenek - tak dyrygentka Agata Steczkowska zapraszała w Jedynce na koncert swojego chóru dziecięcego pt. "Piosenka łączy pokolenia".
rozwiń zwiń

Czytaj także

Karumi - twórca blaszanych instrumentów

Ostatnia aktualizacja: 06.09.2018 18:19
Instrumenty nazywają się handpan i przypominają blaszaną misę, która wydaje uspokajające, wibrujące dźwieki. Są nastrojone w różnych tonacjach i wydają harmoniczne wibracje.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Shaun Booker w Polsce. Charyzmatyczna księgowa porywa publiczność

Ostatnia aktualizacja: 03.10.2018 15:38
Już w pierwszej połowie października na koncerty do Polski przylatuje Shaun Booker - była księgowa, niezwykle charyzmatyczna piosenkarka śpiewająca bluesa.
rozwiń zwiń