Ewa Kania: teatr radiowy nie bez powodu nazywa się teatrem wyobraźni

Aktorka Ewa Kania, która na wczorajszej gali w Studiu Koncertowym im. Witolda Lutosławskiego odebrała nagrodę Wielkiego Splendora, mówiła w audycji o tym, czego nauczyła się w Teatrze Polskiego Radia i czym różni się praca dubbingowca od pracy w teatrze radiowym.  
Aktorka Ewa Kania, laureatka Wielkiego Splendora
Aktorka Ewa Kania, laureatka Wielkiego SplendoraFoto: PAP/Leszek Szymański
O Audycji

- Teatr Polskiego Radia na pewno nauczył mnie gotowości. Teatr radiowy nie bez powodu nazywa się teatrem wyobraźni. Na podstawie materiału, który się dostaje do przeczytania, trzeba bardzo szybko sobie wyobrazić graną postać. Nie ma czasu na próby analityczne i dogadywanie pewnych spraw – mówiła aktorka.

splendory1200.jpg
Teatr Polskiego Radia wręczył nagrody Wielkiego Splendora

Ewa Kania poza pracą w Teatrze Polskiego Radia zajmuje się dubbingiem. Jest reżyserem dubbingu i dubbinguje wiele filmów. Aktorka ceni oba te zajęcia przede wszystkim za pracę z mikrofonem, którą uwielbia. Mówiła jednak, że praca w teatrze radiowym ma wiele zalet. Powodują one, że praca w TPR ma przewagę nad pracą przy dubbingu. - W tej chwili technika poszła tak daleko, że w dubbingu gramy każdy oddzielnie, a potem można to skleić. A w radiu spotykamy się razem. Są żywi ludzie w żywym planie, tylko tyle, że jest on potem odbierany przez ludzi wyłącznie w sferze dźwięku - tłumaczyła.    

W audycji rozmawialiśmy również z Andrzejem Sewerynem (nagroda Splendor Splendorów) i Arkadiuszem Bazakiem (nagroda Wielkiego Splendora), którzy udzielali rad młodym aktorom TPR. W audycji również rozmowy z Piotrem Bajtlikiem i Małgorzatą Kozłowską, nagrodzonymi za debiuty w TPR. Wysłuchaliśmy też przemówień Ewy Dałkowskiej (nagroda Tele-Splendora), Karoliny Baci (nagroda Arete) i Jerzego Machowskiego (nagroda Don Kichota). Zapraszamy do wysłuchania dołączonego nagrania.

***

Tytuł audycji: "Po drugiej stronie lustra" w cyklu "Twarzą w twarz"

Prowadzi: Magdalena Mikołajczuk

Gość: Ewa Kania, Andrzej Seweryn, Arkadiusz Bazak, Piotr Bajtlik, Małgorzata Kozłowska (aktorzy)

Data emisji: 3.12.2018

Godzina emisji: 23.09

abi/kh


Playlista