X
Szanowny Użytkowniku
25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r (RODO). Zachęcamy do zapoznania się z informacjami dotyczącymi przetwarzania danych osobowych w Portalu PolskieRadio.pl
1.Administratorem Danych jest Polskie Radio S.A. z siedzibą w Warszawie, al. Niepodległości 77/85, 00-977 Warszawa.
2.W sprawach związanych z Pani/a danymi należy kontaktować się z Inspektorem Ochrony Danych, e-mail: iod@polskieradio.pl, tel. 22 645 34 03.
3.Dane osobowe będą przetwarzane w celach marketingowych na podstawie zgody.
4.Dane osobowe mogą być udostępniane wyłącznie w celu prawidłowej realizacji usług określonych w polityce prywatności.
5.Dane osobowe nie będą przekazywane poza Europejski Obszar Gospodarczy lub do organizacji międzynarodowej.
6.Dane osobowe będą przechowywane przez okres 5 lat od dezaktywacji konta, zgodnie z przepisami prawa.
7.Ma Pan/i prawo dostępu do swoich danych osobowych, ich poprawiania, przeniesienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.
8.Ma Pan/i prawo do wniesienia sprzeciwu wobec dalszego przetwarzania, a w przypadku wyrażenia zgody na przetwarzanie danych osobowych do jej wycofania. Skorzystanie z prawa do cofnięcia zgody nie ma wpływu na przetwarzanie, które miało miejsce do momentu wycofania zgody.
9.Przysługuje Pani/u prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego.
10.Polskie Radio S.A. informuje, że w trakcie przetwarzania danych osobowych nie są podejmowane zautomatyzowane decyzje oraz nie jest stosowane profilowanie.
Więcej informacji na ten temat znajdziesz na stronach dane osobowe oraz polityka prywatności
Rozumiem

Brzmienie szalonych skrzypiec Stradivariego

Ostatnia aktualizacja: 14.12.2018 17:13
Skrzypce mają już imię "Polonia" nadane 4.12.2018 z okazji setnej rocznicy odzyskania przez Polskę niepodległości. Instrument został zakupiony w maju przez Romana Ziemiana i Stephana Morgensterna, założycieli portalu FutureNet. Na co dzień na Stradivariusie "Polonia" gra skrzypek Janusz Wawrowski.
Audio
  • Pierwsze w powojennej Polsce skrzypce Stradivariego (Twarzą w twarz/Jedynka)
Janusz Wawrowski ze skrzypcami Stradivariusa
Janusz Wawrowski ze skrzypcami StradivariusaFoto: Wojciech Kusiński/Jedynka

- Najlepsze Stradivariusy są poza zasięgiem normalności - mówi Janusz Wawrowski. Ceny tych skrzypiec wahają się od 2 do 20 milionów dolarów. - Jest to jeden z lepiej brzmiących instrumentów - dodaje i opowiada, że gra się na nim łatwiej niż na innych skrzypcach, jednak tylko doświadczonym muzykom. - Instrument ma duszę, więc można go traktować inaczej niż przedmiot - wyznaje.

Obecnie instrument można oglądać na Zamku Królewskim w Warszawie (do 21.12). Wirtuoz mówił, że z łezką w oku, ale i radością robi przerwę w koncertowaniu na tym wyjątkowym instrumencie, bo chciałby, by jak najwięcej osób dowiedziało się czegoś o Stradivariusie, o tym konkretnym instrumencie i mogło go zobaczyć z bliska.

Dokładne badania tego 333-letniego instrumentu wykazały, że wszystkie jego elementy są oryginalne Dokładne badania tego 333-letniego instrumentu wykazały, że wszystkie jego elementy są oryginalne

Polska przed II wojną światową miała kilka Stradivariusów. Niestety wszystkie te niezwykle cenne instrumenty wywieziono, sprzedano lub przekazano w inne ręce. Teraz, po raz pierwszy w powojennej historii kraju, mamy "swojego" Stradivariusa. Forma instrumentu nawiązuje już do najwspanialszych egzemplarzy Stradivariego z tak zwanego okresu złotego jego twórczości.

Ten egzemplarz pozostawał przez lata w rękach prywatnych właścicieli. Grano na nim koncert tylko raz w roku. Dzięki temu jest to obecnie jeden z najlepiej zachowanych Stradivariusów na świecie. Dokładnie badania tego instrumentu, który powstał w 1685 roku wykazały, że wszystkie jego elementy są oryginalne.

Jak gra się na Stradivarim? Jak udało się kupić tak niezwykłe skrzypce? Czyją są własnością? Czy jest szansa, aby w Polsce znalazły się kolejne instrumenty z pracowni Stradivariusa?

Posłuchaj całej rozmowy okraszonej kilkoma nagraniami, na których rozbrzmiewają właśnie te skrzypce?

***

Tytuł audycji: "Twarzą w twarz"

Prowadzi: Paweł Sztompke

Gość: Janusz Wawrowski (skrzypek)

Data emisji: 13.12.2018

Godzina emisji: 23.06

ag


Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy, możesz być pierwszy!
aby dodać komentarz
brak