Janusz Olejniczak: ważne jest to, co jest pomiędzy nutami

Ostatnia aktualizacja: 17.12.2018 23:07
Słynny pianista przypomina starą prawdę, że nie gra się tylko samych nut, ale ważne jest to, co jest pomiędzy nimi. - Liczy się napięcie, emocje, które są między nutami, bo niektóre utwory są bardzo wolne i żeby utrzymać publiczność w chęci słuchania, to trzeba wielkiej koncentracji - wyjaśnia muzyk.
Audio
  • Janusz Olejniczak opowiada o sobie i świecie dźwięków (Twarzą w twarz/Jedynka)
Janusz Olejniczak
Janusz OlejniczakFoto: Grzegorz Śledź/PR2

Janusz Olejniczak grał na pianinie już w dzieciństwie w wieku 6 lat. Przyznaje, że ze słuchu grał tanga, które lubił ojciec, i charlestony które z kolei preferował wujek.

Przyznaje, że podczas konkursów bycie jurorem jest o wiele bardziej komfortowe, niż uczestnikiem. - Ja jako juror czuję brzemię odpowiedzialności, ale to jest nieporównywalne ze stresem, jaki przeżywają uczestnicy wychodząc na estradę - mówi wirtuoz. Zwłaszcza, że teraz koncert za pośrednictwem internetu na żywo mogą śledzić miliony melomanów. To może być paraliżujące dla młodych ludzi.

Pianista przyznaje, że lubi grać z orkiestrą. Słucha też każdego rodzaju muzyki. Zdradza, że trzeba mieć pewne predyspozycje, ale wielu rzeczy, żeby grać można się wyuczyć. Ocenia, że obecnie, zwłaszcza internet, lansuje mody na niektórych artystów, jednak ich kariery trwają krótko. - Ale utrzymać się w tej branży na jakimś poziomie i istnieć w niej przez całe życie, to już jest sztuka i tego internet nie zrobi - mówi muzyk.

Utwory których kompozytorów pianista lubi grać? Woli grać na cztery ręce, czy na dwa fortepiany? Posłuchaj całej rozmowy, w której Janusz Olejniczak wspomina, jak grał postać Chopina w filmie Andrzeja Żuławskiego. Opowiada też o nagraniu płyty "Retro" z Jerzym Maksymiukiem.

Audycję ubarwiły utwory z płyty "Retro" w wykonaniu artysty.

***

Tytuł audycji: "Twarzą w twarz"

Prowadzi: Martyna Podolska

Gość: Janusz Olejniczak (pianista)

Data emisji: 17.12.2018

Godzina emisji: 23.07

ag

Czytaj także

Janusz Olejniczak. Portret jurora

Ostatnia aktualizacja: 16.03.2015 11:50
Był najmłodszym laureatem Konkursu Chopinowskiego w 1970 r. Dziś ten znakomity pianista ocenia grę innych.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Janusz Olejniczak. Grał Chopina na wiele sposob

Ostatnia aktualizacja: 18.04.2015 10:00
Już w sobotę spotkamy się z Januszem Olejniczakiem – specjalistą od muzyki Fryderyka Chopina. I nie tylko muzyki.
rozwiń zwiń