Eliza Kubarska. Tęsknota za byciem częścią natury

Ostatnia aktualizacja: 15.02.2019 15:02
Eliza Kubarska - autorka filmów dokumentalnych, w których sama obserwuje bohaterów będących w sytuacjach ekstremalnego wysiłku, podczas rzykownych rozrywek takich jak np. wspinaczka, czy nurkowanie na bezdechu. Alpinistka przyznaje, że nie lubi przewidywalnego życia.
Audio
  • Eliza Kubarska opowiada o sportach ekstremalnych. (Twarzą w twarz/Jedynka)
Wspinaczka.
Wspinaczka.Foto: Glow Images/East News

 - Od zawsze pociągał mnie akrobatyczny ruch, z czasem pojawiła się miłość do wspinaczki i podróży. Na studiach poznałam mojego  partnera i obecnego męża, który zaszczepił we mnie pasję do dokumentowania tego, co widzimy. Tak właśnie narodziły się filmy w moim życiu. Podczas wspólnych podróży zwykle decydowaliśmy się na mieszkanie w jakiejś małej wiosce, u podnóża góry. Uwielbiam przyglądać się minimalistycznemu życiu tubylców - opowiada Eliza Kubarska. 

Alpinistka poza edukacją na Akademii Sztuk Pięknych w Warszawie, zdecydowała się także na robienie kursu dotyczącego tworzenia filmu, w Szkole Filmowej Andrzeja Wajdy. Największy dotychczas sukces odniosła produkcja Elizy Kubarskiej "K2. Dotknąć nieba" -  zdobywca nagród na niemal wszystkich w świecie festiwalach filmowych, poświęconych tematowi gór. Autorka postawiła w nim pytanie o cenę, jaką zapłaciły dzieci himalaistów, których rodzice zginęli podczas wspinaczki w ukochanych górach. 

Jak wygląda wspinaczka w Himalajach, gdy na wyprawę zabiera się ze sobą kamerę? Dlaczego człowieka tak bardzo ciągnie do obcowania z naturą? Jak ogromna jest siła żywiołu i jakie niebezpieczeństwa skrywa?

Zapraszamy do wysłuchania całej dyskusji.

***

Tytuł audycji: Twarzą w twarz

Prowadzi: Michał Montowski

Gość: Eliza Kubarska

Data emisji: 14.02.2019

Godzina emisji: 23.09

K.A 

Czytaj także

Nie tylko Dunaj i Klonowski zimą na K2. Do ekipy Txikona dołączy kolejny Polak

Ostatnia aktualizacja: 16.01.2019 10:30
Paweł Dunaj i Marek Klonowski, uczestnicy wyprawy Baska Alexa Txikona na jedyny niezdobyty zimą ośmiotysięcznik K2 (8611 m) dotarli do bazy, gdzie oczekują na resztę zespołu. Wkrótce ma do nich także dołączyć kolejny Polak - Waldemar Kowalewski.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Pierwsi polscy zdobywcy Himalajów

Ostatnia aktualizacja: 30.01.2019 14:52
Zapraszamy na rozmowę z Dariuszem Jaroniem - autorem książki, w której odtworzył historię pierwszej polskiej wyprawy w najwyższe góry świata.
rozwiń zwiń

Czytaj także

"Green book". Podróż ucząca tolerancji

Ostatnia aktualizacja: 08.02.2019 14:34
"Green book" to opowieść, w której podróż jest elementem zbliżającym do siebie głównych bohaterów. Film zabiera nas do Ameryki Południowej lat 60. i niesie za sobą bardzo cenną lekcję - tolerancję wobec drugiego człowieka.
rozwiń zwiń