Jerzy Zelnik: jestem na poły aktor, na poły polityk

Ostatnia aktualizacja: 29.03.2016 14:41
- Pierwsza świadomość polityczna pojawiła się u mnie w 1968 roku. Na wyludnionych ulicach Krakowa pisałem gwoździem na murach "Ręce precz od Czechosłowacji", drżąc przy tym ze strachu - mówi odtwórca głównej roli w słynnym filmie "Faraon".
Audio
  • Jerzy Zelnik o burzliwej młodości, studiach aktorskich, roli w "Faraonie" i zaangażowaniu politycznym (Próba bilansu/Jedynka)
- Niczego nie umiałem, dlatego postanowiłem iść do szkoły teatralnej. Jak wiadomo my wszyscy  od zarania naszych dziejów na Ziemi  bawimy się w teatrzyk - mówi Jerzy Zelnik
- Niczego nie umiałem, dlatego postanowiłem iść do szkoły teatralnej. Jak wiadomo my wszyscy – od zarania naszych dziejów na Ziemi – bawimy się w teatrzyk - mówi Jerzy ZelnikFoto: PAP/Jakub Kaczmarczyk

Ze względu na polityczne zaangażowanie Jerzego Zelnika tym większą sensację wywołała informacja o odnalezieniu w IPN teczki aktora dotyczącej jego współpracy z SB.

- Mając 18 lat myślałem, jako wychowany w nadziejach socjalistycznych, że ten ustrój może mieć ludzką twarz. Być może dlatego dałem się namówić temu cichemu panu, żeby nawrócić mojego kolegę na myślenie propaństwowe, bo wydawało się, że chce on zrobić coś przeciwko mojej ukochanej, socjalistycznej ojczyźnie. Dwa-trzy lata później byłem już jednak kompletnie innym człowiekiem, uformowanym zupełnie inaczej duchowo, zwłaszcza kiedy w 1968 roku pod wpływem mojej żony doznałem łaski wiary. Wcześniej byłem bezwyznaniowy - tłumaczy w radiowej Jedynce Jerzy Zelnik.

Gość audycji wspomina także m.in. swoje złe sprawowanie pod koniec edukacji szkolnej, zdradza co robił w byłej willi Chruszczowa, dlaczego był zauroczony Gierkiem i kiedy zakończył się ten epizod oraz opowiada o swojej przyjaźni z Jarosławem Kaczyńskim.

***

Tytuł audycji: Próba bilansu z cyklu "Twarzą w twarz"

Prowadzi: Janusz Weiss

Gość: Jerzy Zelnik (aktor, reżyser)

Data emisji: 28.03.2016

Godzina emisji: 23.12

pg/asz


Czytaj także

Andrzej Duda o współpracy Jerzego Zelnika z SB. "Wierzę, że IPN dokona odpowiedniego badania"

Ostatnia aktualizacja: 07.03.2016 21:20
- Współpracowników SB było wielu, ale trzeba sobie zadać pytanie jaki wpływ konkretne osoby miały na rzeczywistość polityczną po 1989 roku - mówił prezydent, pytany o doniesienia ws. Jerzego Zelnika.
rozwiń zwiń