X
Szanowny Użytkowniku
25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r (RODO). Zachęcamy do zapoznania się z informacjami dotyczącymi przetwarzania danych osobowych w Portalu PolskieRadio.pl
1.Administratorem Danych jest Polskie Radio S.A. z siedzibą w Warszawie, al. Niepodległości 77/85, 00-977 Warszawa.
2.W sprawach związanych z Pani/a danymi należy kontaktować się z Inspektorem Ochrony Danych, e-mail: iod@polskieradio.pl, tel. 22 645 34 03.
3.Dane osobowe będą przetwarzane w celach marketingowych na podstawie zgody.
4.Dane osobowe mogą być udostępniane wyłącznie w celu prawidłowej realizacji usług określonych w polityce prywatności.
5.Dane osobowe nie będą przekazywane poza Europejski Obszar Gospodarczy lub do organizacji międzynarodowej.
6.Dane osobowe będą przechowywane przez okres 5 lat od dezaktywacji konta, zgodnie z przepisami prawa.
7.Ma Pan/i prawo dostępu do swoich danych osobowych, ich poprawiania, przeniesienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.
8.Ma Pan/i prawo do wniesienia sprzeciwu wobec dalszego przetwarzania, a w przypadku wyrażenia zgody na przetwarzanie danych osobowych do jej wycofania. Skorzystanie z prawa do cofnięcia zgody nie ma wpływu na przetwarzanie, które miało miejsce do momentu wycofania zgody.
9.Przysługuje Pani/u prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego.
10.Polskie Radio S.A. informuje, że w trakcie przetwarzania danych osobowych nie są podejmowane zautomatyzowane decyzje oraz nie jest stosowane profilowanie.
Więcej informacji na ten temat znajdziesz na stronach dane osobowe oraz polityka prywatności
Rozumiem

Polka na Litwie. "Wiąże nas ziemia naszych ojców"

Ostatnia aktualizacja: 07.04.2016 18:08
- Mieliśmy propozycje wyjazdu i na Zachód, i na Wschód. Zostaliśmy, na dobre i na złe, na swej ziemi. Jest nas wielu i pomagamy jedni drugim - mówi Renata Cytacka, Polka z Wileńszczyzny.
Audio
  • Renata Cytacka o sytuacji Polaków mieszkających na Litwie (Nocne Polaków rozmowy/Jedynka)
2 września 2015 uczniowie polskich szkół na Litwie wraz z rodzicami uczestniczyli w mszy przed Kaplicą Ostrobramską w Wilnie. Polskie szkoły na Litwie przystąpiły do strajku powszechnego żądając odwołania ustawy o oświacie z 2011 roku, która w ich ocenie dyskryminuje szkolnictwo polskie w tym kraju. Polacy stanowią 6,6 proc. mieszkańców Litwy
2 września 2015 uczniowie polskich szkół na Litwie wraz z rodzicami uczestniczyli w mszy przed Kaplicą Ostrobramską w Wilnie. Polskie szkoły na Litwie przystąpiły do strajku powszechnego żądając odwołania ustawy o oświacie z 2011 roku, która w ich ocenie dyskryminuje szkolnictwo polskie w tym kraju. Polacy stanowią 6,6 proc. mieszkańców LitwyFoto: PAP/Marcin Obara

Działaczka Związku Polaków na Litwie za swój obowiązek uważa pomaganie rodakom mieszkającym na Litwie. - Skoro w tak trudnych czasach przyszło żyć moim rodzicom, babci, dziadkowi, to jak ja mogę pójść teraz na łatwiznę? - mówi Renata Cytacka. Gość Jana Pospieszalskiego aktywnie działa na polach społecznym, samorządowym i politycznym wspierając polską mniejszość. 

Słuchaj i czytaj także
Na__Kresach.jpg
"Świat Kresów". Nowa audycja w Jedynce

Kwestii spornych, które zakłócają funkcjonowanie Polaków na Litwie jest kilka. Szczególnie mocno niepokoją zmiany w edukacji, które - jak przyznaje Renata Cytacka - stanowią próbę wynarodowienia Polaków. - Zgadzamy się na integrację, ale nie na asymilację. I chcemy integrować się na zasadach jasnych, a nie zaowalowanych - mówi i wyjaśnia problemy z nauczaniem w języku polskim, z podręcznikami oraz akredytacją szkół.

Nasz gość mówi także o historii, która nie pozwala traktować Polaków na Litwie jak typowej mniejszości oraz relacjach z władzami Polski i Litwy.  

***

Tytuł audycji: Nocne Polaków rozmowy z cyklu "Twarzą w twarz"

Prowadzi: Jan Pospieszalski

Gość: Renata Cytacka (Związek Polaków na Litwie, Akcja Wyborcza Polaków na Litwie, Forum Rodziców Szkół Polskich na Litwie)

Data emisji: 6.04.2016

Godzina emisji: 23.08

asz/kul

Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy, możesz być pierwszy!
aby dodać komentarz
brak

Czytaj także

Polskość w Ejszyszkach ma przyszłość

Ostatnia aktualizacja: 26.09.2013 14:36
Pani Lucyna Jundo wraz z mężem prowadzi w Ejszyszkach na Litwie jedyną w całym powiecie polską księgarnię. To nie jest zwykły sklep. To jedno z centrów polskości. Reportaż "Słowo polskie w Ejszyszkach”- autorka Marta Rebzda.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Strajk polskich szkół na Litwie. Msza zamiast lekcji

Ostatnia aktualizacja: 02.09.2015 16:35
Polskie szkoły na Litwie przystąpiły do strajku. Zamiast do szkoły, dzieci rodzice i nauczyciele poszli na mszę świętą w Wilnie przed obrazem Matki Bożej Ostrobramskiej.
rozwiń zwiń