Czy Polacy to tacy trochę nieudani Europejczycy?

Ostatnia aktualizacja: 28.04.2016 13:53
- Dlaczego Polska nowoczesność jest czymś tak dziwnym na tle Europy? To jest zupełnie inna tradycja, która sprawia, że pewne kalki brane z innych krajów tu nie przystają - zauważył w Jedynce Dariusz Karłowicz.
Audio
  • Dyskusja o Polsce (Nocne Polaków rozmowy/Jedynka)
Dariusz Karłowicz
Dariusz KarłowiczFoto: Wojciech Kusiński/PR

- Istnieją rozmaite wyobrażone geografie Europy. Ta dzisiejsza, ta, która się zaczęła gdzieś w XVIII wieku za sprawą francuskiego Oświecenia, opowiada Europę jako spór i napięcie pomiędzy Zachodem, którego sercem jest Paryż, w niektórych opowieściach Berlin i Paryż, oraz Wschodem - powiedział gość audycji "Nocne Polaków rozmowy" Dariusz Karłowicz.

Gość Jedynki wyjaśnił, że "Zachód to jest uosobienie rozumu, laickości, racjonalizmu, wyzwolenia się z przesądów, nowoczesności. Wschód jest zaś dziki, ciemny, religijny, przednowoczesny". - Jeśli się zgodzić na tę perspektywę, to pytanie polega na tym, czym jest w tej opowieści Polska? - wskazał.

Wysłuchaj całej dyskusji.

***

Tytuł audycji: "Nocne Polaków rozmowy" w ramach pasma "Twarzą w Twarz"

Prowadzi: Jan Pospieszalski

Gość: Dariusz Karłowicz (filozof, publicysta, działacz społeczny, twórca środowiska teologii politycznej)

Data emisji: 27.04.2016

Godzina emisji: 23.09

kk

Czytaj także

Powstanie w getcie - nieznane fakty

Ostatnia aktualizacja: 21.04.2016 11:05
Mija 73. rocznica powstania w getcie warszawskim. W nierównej, trwającej prawie miesiąc walce słabo uzbrojeni bojownicy Żydowskiej Organizacji Bojowej i Żydowskiego Związku Wojskowego stawili opór Niemcom.
rozwiń zwiń