Radom '76 - protest, który uruchomił domino

Ostatnia aktualizacja: 23.06.2016 11:20
Bronisław Kawęcki - działacz opozycji antykomunistycznej, świadek, uczestnik i kronikarz - przypomina brutalnie stłumiony protest robotniczy w Radomiu w czerwcu 1976 roku.
Audio
  • Bronisław Kawęcki o dramatycznych strajkach Czerwca `76 w Radomiu (Twarzą w twarz/Jedynka)
Bogusław Kawęcki, represjonowany działacz opozycji solidarnościowej
Bogusław Kawęcki, represjonowany działacz opozycji solidarnościowej Foto: Wojciech Kusiński/PR

- 24 czerwca 1976 roku premier Piotr Jaroszewicz ogłosił podwyżki cen podstawowych artykułów spożywczych. To zbulwersowało Polaków. Masowe protesty zaczęły się w Radomiu 25 czerwca w Zakładach "Łucznik" i objęły całe miasto - relacjonuje Kawęcki. - Ludzie wyszli na ulice i zebrali się pod Komitetem Wojewódzkim PZPR. Wobec braku dialogu ze strony komunistycznych władz, tłum zajął i podpalił budynek KW.

Nasz gość podkreśla, że u podłoża protestu radomskiego nie leżała jedynie podwyżka cen żywności. Jak przekonuje, chodziło o godność. Był to protest przeciw niegodziwemu życiu, przeciwko niesprawiedliwości i przywilejom, jakie mieli funkcjonariusze  i aparat partyjny.

Czerwiec 76 - serwis specjalny Polskiego Radia >>>


- Nastąpiły masowe aresztowania tych, którzy przyszli pod KW - relacjonuje nasz gość. - A przecież ludzie przyszli tam rozmawiać. Władza nie miała dla nich żadnych propozycji oprócz kordonów ZOMO. Wyroki zapadały jeszcze tej nocy. Wcześniej notowani przez MO dostawali wyroki więzienia, inni - kolegia. Kawęcki przypomina, że wtedy na ogromną skalę katowano protestujących na tzw. ścieżkach zdrowia. - Wyćwiczone kordony funkcjonariuszy służby więziennej i ZOMO 75-centymetrowymi pałami z ołowiem w środku bili przetrzymywanych i więzionych robotników - opisuje.

Kawęcki przypomniał, że 1996 roku powstał film o tamtych protestach "Miasto z wyrokiem" - to trzyodcinkowy serial w formie reportażu historycznego w reżyserii Wojciecha Maciejewskiego.

Nasz gość zachęcił też do oglądania filmu, który powstal jako suplement tej produkcji. Dokument "Kamień" TVP 1 nada w 40. rocznicę wydarzeń, 25 czerwca o godzinie 22.30.

W audycji także o wielkiej roli Jana Pawła II w upamiętnianiu radomskiego Czerwca '76.

***

Tytuł audycji: "Twarzą w twarz"

Prowadzi: Jan Pospieszalski

Gość: Bronisław Kawęcki (działacz opozycji antykomunistycznej, członek radomskiej "Solidarności")

Data emisji: 22.06.2016

Godzina emisji: 23.08

ab/mg

Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy, możesz być pierwszy!
aby dodać komentarz
brak

Czytaj także

Lublin obchodzi 35. rocznicę strajku kolejarzy. To był początek "Polskiego Sierpnia"

Ostatnia aktualizacja: 19.07.2015 16:10
Sparaliżowanie węzła kolejowego należało do najważniejszych protestów na Lubelszczyźnie w lipcu 1980 r., które poprzedziły strajki na Wybrzeżu i powstanie Solidarności. 35. rocznicę strajku lubelskich kolejarzy uczczono w niedzielę w Lublinie
rozwiń zwiń

Czytaj także

45 lat temu władze komunistyczne krwawo stłumiły robotnicze protesty na Wybrzeżu

Ostatnia aktualizacja: 13.12.2015 09:20
14 grudnia 1970 r. w Stoczni Gdańskiej wybuchł strajk wywołany ogłoszonymi podwyżkami cen, zwłaszcza na żywność. Rozpoczął on falę protestów, które objęły większość Wybrzeża. Najtragiczniejsze zdarzenia miały miejsce w Gdyni, gdzie 17 grudnia wojsko otworzyło ogień do robotników.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Bogusław Kawęcki - świadek Czerwca '76

Ostatnia aktualizacja: 22.06.2016 12:15
Dramatyczne wydarzenia czerwca 1976 w przekazie uczestnika, świadka i kronikarza brutalnie stłumionych protestów w Radomiu.
rozwiń zwiń