Fenomen młodych polskich muzyków jazzowych

Ostatnia aktualizacja: 21.07.2016 09:53
Wojciech Konikiewicz - pianista, kompozytor, aranżer i aktywny działacz środowiska jazzowego - mówił w radiowej Jedynce o tym, jak rozwija się w Polsce muzyka jazzowa i czy instytucje państwowe właściwie dbają o artystów.
Audio
  • Dzięki powstałemu Związkowi Zawodowemu Muzyków artyści będą mogli skuteczniej domagać się swoich praw (Nocne Polaków rozmowy/Jedynka)
Konikiewicz: Cieszę się, ze tak wielu polskich artystów, niełatwą w odbiorze muzyką jazzową, potrafi skomunikować się z szerokim audytorium
Konikiewicz: Cieszę się, ze tak wielu polskich artystów, niełatwą w odbiorze muzyką jazzową, potrafi skomunikować się z szerokim audytoriumFoto: Wojciech Kusiński/PR

- Poziom wykształcenia instrumentalnego mamy wysoki - stwierdził Wojciech Konikiewicz. - Polscy muzycy grają w orkiestrach na całym świecie. Ale najważniejsza jest postawa mentalna młodych polskich muzyków, którzy bez kompleksów studiują na renomowanych światowych uczelniach. Oni czują się obywatelami świata i Europy - zauważył gość audycji. - Kiedyś było to trudniejsze. Komeda, Urbaniak, Stańko dopiero przecierali szlaki - wspominał muzyk.

Wojciech Konikiewicz wyraził podziw dla młodych jazzmanów. - Polscy artyści dobrze sobie radzą na gęstym rynku muzycznym. Mają własne pomysły na promocję, przebijanie się do świadomości społecznej. Np. Wojtek Mozelewski, który gromadzi na koncertach tłumy porównywalne w koncertami rockowymi, Leszek Możdżer czy Mitch and Mitch - wymienił nasz gość.

Oburza go natomiast brak zainteresowania artystami jazzowymi ze strony państwa, które - jak stwierdził - "swoich powinności względem muzyków jazzowych nie wypełniało jak należy przez ostatnie 26 lat". - Cała sfera wsparcia ze strony państwa została zaniedbana - dodał Konikiewicz.

Muzyk przekazał też optymistyczną wiadomość. - Po ponad trzech latach walki z niedopracowaną i niezgodną z konstytucją ustawą o związkach zawodowych, ostatecznie Sąd Rejonowy w Lublinie wpisał Związek Zawodowy Muzyków RP do KRS i od tej chwili będziemy pełnoprawnym reprezentantem tej grupy artystów - podkreślił

Wojciech Konikiewicz opowiedział też w audycji o prężnie rozwijającym się w Polsce rynku wydawniczym z muzyką jazzową.

***

Tytuł audycji: "Nocne Polaków rozmowy" w cyklu "Twarza w twarz"

Prowadzi: Jan Pospieszalski

Gość: Wojciech Konikiewicz (pianista, muzyk jazzowy, kompozytor, aranżer, producent muzyczny, aktywny działacz środowiska jazzowego)

Data emisji: 20.07.2016

Godzina emisji: 23.10

ab/pg

Czytaj także

Wyjątkowy nowy klub jazzowy w sercu Warszawy

Ostatnia aktualizacja: 30.06.2016 19:41
- Jazz jest w Polsce popularny od lat 50.- 60. minionego wieku, więc mamy publiczność. Brakowało tylko lokalu, w którym mogliby konsumować na co dzień muzykę - opowiada Artur Dutkiewicz, kompozytor.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Konikiewicz o artystach: jesteśmy traktowani przez państwo jak motyle

Ostatnia aktualizacja: 14.07.2016 11:11
Na kilka tygodni przed 25. rocznicą śmierci Milesa Davisa z kompozytorem Wojciechem Konikiewiczem wspominamy giganta jazzu, ale też rozmawiamy o prawach pracowniczych polskich artystów.
rozwiń zwiń