X
Szanowny Użytkowniku
25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r (RODO). Zachęcamy do zapoznania się z informacjami dotyczącymi przetwarzania danych osobowych w Portalu PolskieRadio.pl
1.Administratorem Danych jest Polskie Radio S.A. z siedzibą w Warszawie, al. Niepodległości 77/85, 00-977 Warszawa.
2.W sprawach związanych z Pani/a danymi należy kontaktować się z Inspektorem Ochrony Danych, e-mail: iod@polskieradio.pl, tel. 22 645 34 03.
3.Dane osobowe będą przetwarzane w celach marketingowych na podstawie zgody.
4.Dane osobowe mogą być udostępniane wyłącznie w celu prawidłowej realizacji usług określonych w polityce prywatności.
5.Dane osobowe nie będą przekazywane poza Europejski Obszar Gospodarczy lub do organizacji międzynarodowej.
6.Dane osobowe będą przechowywane przez okres 5 lat od dezaktywacji konta, zgodnie z przepisami prawa.
7.Ma Pan/i prawo dostępu do swoich danych osobowych, ich poprawiania, przeniesienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.
8.Ma Pan/i prawo do wniesienia sprzeciwu wobec dalszego przetwarzania, a w przypadku wyrażenia zgody na przetwarzanie danych osobowych do jej wycofania. Skorzystanie z prawa do cofnięcia zgody nie ma wpływu na przetwarzanie, które miało miejsce do momentu wycofania zgody.
9.Przysługuje Pani/u prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego.
10.Polskie Radio S.A. informuje, że w trakcie przetwarzania danych osobowych nie są podejmowane zautomatyzowane decyzje oraz nie jest stosowane profilowanie.
Więcej informacji na ten temat znajdziesz na stronach dane osobowe oraz polityka prywatności
Rozumiem

Prof. Roszkowski o dowodach na zmartwychwstanie

Ostatnia aktualizacja: 29.12.2016 12:00
- Jeżeli ktoś kwestionuje historyczność opowieści ewangelicznej o narodzinach, męczeńskiej śmierci i zmartwychwstaniu Chrystusa, to powinien przedstawić alternatywną, wiarygodną wersję tych wydarzeń - mówi prof. Wojciech Roszkowski, autor książki "Świat Chrystusa".
Audio
  • Prof. Wojciech Roszkowski o tym, na ile można traktować Ewangelię jako źródło historyczne (Nocne Polaków rozmowy/Jedynka)
Fragment okładki książki Świat Chrystusa
Fragment okładki książki "Świat Chrystusa"Foto: materiały prasowe/wyd. Biały Kruk

Historyk podkreśla, że nie zna "żadnej logicznej i spójnej wersji tej historii, w której nie byłoby chrześcijańskiego przesłania". Dodaje też, że sama Ewangelia przedstawia fakt zmartwychwstania w bardzo konsekwentny i wiarygodny sposób, co - zdaniem badacza - widać w opisie zachowania apostołów w dniach po ukrzyżowaniu Jezusa.

- W Wielką Sobotę uczniowie uciekli. Przerażeni chyba przestali wierzyć. I co się dzieje w Niedzielę Wielkanocną? Piotr i Jan za niewiastami idą do grobu, oglądają płótno i w tym momencie pojawia się tajemnicza wzmianka: "zobaczył płótna i uwierzył". Apostoł coś na tych płótnach zobaczył, oni musieli przeżyć obcowanie ze Zmartwychwstałym, bo byli potem gotowi dać się za zabić za to, że byli świadkami - wyjaśnia prof. Wojciech Roszkowski.

Gość radiowej Jedynki przyznaje też, co sądzi o badaniach wskazujących na fałszerstwo Całunu Turyńskiego i wyjaśnia, w jaki sposób na autentyczność tego przedmiotu może wskazywać... rachunek prawdopodobieństwa.

W audycji także o tym, w którym roku tak naprawdę urodził się Jezus, ile lat żył i jaki błąd popełniono, ustalając podział na czasy "naszej ery" i "przed naszą erą".

***

Tytuł audycji: "Nocne Polaków rozmowy" w cyklu "Twarzą w twarz"

Prowadzi: Jan Poszpieszalski

Gość: prof. Wojciech Roszkowski (historyk, autor książki "Świat Chrystusa")

Data emisji: 28.12.2016

Godzina emisji: 23.05

mg/pg

Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy, możesz być pierwszy!
aby dodać komentarz
brak

Czytaj także

Zmartwychwstanie opisywano jeszcze przed Jezusem

Ostatnia aktualizacja: 05.04.2015 10:52
Idea pośmiertnego powrotu do świata żywych nie była obca pogańskiej tradycji przedchrześcijańskiej i to zarówno w warstwie mitycznej, jak i w opowieściach o losach konkretnych ludzi.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Polacy na Kresach. Fenomen polskości

Ostatnia aktualizacja: 22.12.2016 11:00
- W tej chwili statystyki wskazują, że na terenach wschodniej części Łotwy mieszka około 40 tys. Polaków. Wiara katolicka i Kościół zawsze cementowały polskość na ziemiach kresowych - podkreśla Mikołaj Falkowski, prezes fundacji "Pomoc Polakom na Wschodzie".
rozwiń zwiń

Czytaj także

Spotkanie Marii z Aniołem Gabrielem

Ostatnia aktualizacja: 25.12.2016 16:00
Opowieść o spotkaniu Marii z Aniołem Gabrielem jest znana jest na całym świecie i wciąż powtarzana. Początek tej historii miał miejsce w Nazarecie, niewielkiej mieścinie, o której przez wieki nikt nie słyszał.
rozwiń zwiń