Cezary Morawski o sytuacji w Teatrze Polskim we Wrocławiu

Ostatnia aktualizacja: 16.02.2017 16:00
Nie gaśnie spór wokół Teatru Polskiego we Wrocławiu - część zespołu protestuje przeciwko dyrektorowi Cezaremu Morawskiemu, który pełni tę funkcję od września 2016 roku.
Audio
  • Cezary Morawski o sytuacji Teatru Polskiego we Wrocławiu (Nocne Polaków rozmowy/Jedynka)
Cezary Morawski
Cezary MorawskiFoto: Maciej Kulczyński/PAP

Morawskiemu zarzucono brak kompetencji oraz to, że wygrał w "ustawionym" konkursie. Pod koniec 2016 roku pracę straciło 11 pracowników teatru, w tym aktorzy i reżyser, którzy protestowali przeciwko obecnemu dyrektorowi. W ubiegłym tygodniu sytuacja jeszcze się zaostrzyła - zarząd województwa dolnośląskiego wszczął procedurę odwołania Cezarego Morawskiego. 

Dyrektor przekonuje jednak, że dobrze zarządza instytucją: - Teatr Polski, który obejmowałem we wrześniu, miał 1,2 mln zadłużenia, a w tej chwili jest oddłużony. To jest efektem moich negocjacji, które pozwoliły uzyskać fundusze na spłatę długów wobec ponad 100 firm - mówi. Wyjaśnia też, że to poprzedni dyrektor zadłużył placówkę. - Pan Krzysztof Mieszkowski objął teatr w 2006 roku po dyrektorze Bogdanie Toszy, który zostawił placówkę z ponad milionową nadwyżką. Niedługo potem okazało się, że ta nadwyżka zniknęła, a teatr jest w długach. Z tego powodu różni marszałkowie województwa próbowali odwołać pana Mieszkowskiego, to się jednak nie udawało - mówi Morawski.

Jak wyglądał układ sił politycznych w samorządzie podczas zmian dyrektorów? Jak przebiegał ostatni konkurs na stanowisko szefa placówki? Jaką rolę w konflikcie odgrywa wybitny reżyser Krystian Lupa? O tym w nagraniu.

***

Tytuł audycji: Nocne Polaków rozmowy w cyklu Twarzą w twarz

Prowadzi: Jan Pospieszalski

Gość: Cezary Morawski (dyrektor Teatru Polskiego we Wrocławiu)

Data emisji: 15.02.2017

Godzina emisji: 23.05

mg/gs

Czytaj także

Cezary Morawski nie będzie odwołany z funkcji dyrektora Teatru Polskiego we Wrocławiu

Ostatnia aktualizacja: 21.12.2016 15:15
- Cezary Morawski nie będzie odwołany z funkcji dyrektora Teatru Polskiego we Wrocławiu - poinformował zarząd województwa dolnośląskiego. Przeciwko Morawskiemu od początku jego kadencji protestuje część zespołu artystycznego teatru. Jest szansa na kompromis - mówił marszałek województwa dolnośląskiego.
rozwiń zwiń