Wołyń, akcja "Wisła" - długie cienie w historii polsko-ukraińskiej

Ostatnia aktualizacja: 01.06.2017 19:17
- Akcja "Wisła" nie była na pewno czystką etniczną, bo w tamtym okresie, poza drobnymi incydentami, nie przeprowadzano rozstrzelań - mówi dr Andrzej Zapałowski, politolog.
Audio
  • Akcja "Wisła", Wołyń - o trudnej przeszłości Polski i Ukrainy (Twarzą w twarz/ Jedynka)
Wiosną 1947 roku w ramach akcji Wisła z południowo-wschodniej Polski wysiedlono ponad 140 tysięcy Ukraińców, Łemków i członków rodzin mieszanych. Przesiedlono ich na ziemie północne i zachodnie. Równolegle z wysiedleniami wojsko i milicja prowadziły działania przeciwko UPA
Wiosną 1947 roku w ramach akcji "Wisła" z południowo-wschodniej Polski wysiedlono ponad 140 tysięcy Ukraińców, Łemków i członków rodzin mieszanych. Przesiedlono ich na ziemie północne i zachodnie. Równolegle z wysiedleniami wojsko i milicja prowadziły działania przeciwko UPAFoto: PAP/Darek Delmanowicz

W ostatni wtorek maja obchodziliśmy Europejski Dzień Sąsiada. To święto skłania do zastanowienia się nad stosunkami z naszym wschodnim sąsiadem - Ukrainą. Dość często podnoszonym tematem w tym kontekście jest akcja "Wisła", do której doszło 70 lat temu. Przymusowa akcja wysiedlenia ludności pochodzenia ukraińskiego z terenów Polski wschodniej do dzisiaj kładzie się cieniem na naszych stosunkach i jest tematem gorących sporów.

Gość Jedynki przyznaje, że Operacja "Wisła" miała być sposobem na zwalczenie podziemia ukraińskiego. Metody jej przeprowadzenia do dziś są kwestią dyskusyjną w środowisku historyków i specjalistów od wojskowości. W czasie akcji, trwającej od kwietnia od lipca 1947 roku, śmierć poniosło ok. 25 osób, które zmarły w transportach z przyczyn naturalnych, co przypomina gość Jana Pospieszalskiego.

- Moim zdaniem, akcja "Wisła" była najłatwiejszym sposobem zaprzestania mordów. Na terenach wielu gmin w latach 1944-1947 państwo polskie nie sprawowało realnej władzy, a UPA dokonywało napadów, podpaleń i grabieży - opowiada historyk.

O wspólnej, trudnej przeszłości Polski i Ukrainy mówimy więcej w nagraniu audycji.

***

Tytuł audycji: "Nocne Polaków rozmowy" w cyklu Twarzą w twarz

Prowadzi: Jan Pospieszalski

Gość: dr Andrzej Zapałowski (politolog i historyk z Przemyśla, wykłada na Uniwersytecie w Rzeszowie)

Daty emisji: 31.05.2017

Godzina emisji: 23.06

sm/zi

Czytaj także

Tadeusz Płużański: mój ojciec był prawą ręką rotmistrza Pileckiego

Ostatnia aktualizacja: 23.02.2017 13:00
O swoim ojcu, a także o fenomenie Żołnierzy Wyklętych, opowiedział Tadeusz Płużański junior - dziennikarz, publicysta i pisarz, autor książek o nierozliczonych zbrodniach komunizmu.
rozwiń zwiń

Czytaj także

"Nie ma możliwości, by nie odnaleźć grobów Wyklętych"

Ostatnia aktualizacja: 02.03.2017 12:53
W Narodowy Dzień Pamięci Żołnierzy Wyklętych gościem Jana Pospieszalskiego był prof. Krzysztof Szwagrzyk - wiceprezes IPN, który kieruje zespołem poszukiwań tajnych miejsc pochówku ofiar reżimu komunistycznego.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Jasna Góra. Od kaplicy do narodowego sanktuarium

Ostatnia aktualizacja: 27.04.2017 13:46
Ponad 600 lat temu na okazałym wzgórzu ojcowie paulini wybudowali kaplicę, aby umieścić tam swój skarb - ikonę Matki Bożej z Dzieciątkiem na ręku, którą w 1384 roku przekazał mnichom książę Władysław Opolczyk.
rozwiń zwiń