X
Szanowny Użytkowniku
25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r (RODO). Zachęcamy do zapoznania się z informacjami dotyczącymi przetwarzania danych osobowych w Portalu PolskieRadio.pl
1.Administratorem Danych jest Polskie Radio S.A. z siedzibą w Warszawie, al. Niepodległości 77/85, 00-977 Warszawa.
2.W sprawach związanych z Pani/a danymi należy kontaktować się z Inspektorem Ochrony Danych, e-mail: iod@polskieradio.pl, tel. 22 645 34 03.
3.Dane osobowe będą przetwarzane w celach marketingowych na podstawie zgody.
4.Dane osobowe mogą być udostępniane wyłącznie w celu prawidłowej realizacji usług określonych w polityce prywatności.
5.Dane osobowe nie będą przekazywane poza Europejski Obszar Gospodarczy lub do organizacji międzynarodowej.
6.Dane osobowe będą przechowywane przez okres 5 lat od dezaktywacji konta, zgodnie z przepisami prawa.
7.Ma Pan/i prawo dostępu do swoich danych osobowych, ich poprawiania, przeniesienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.
8.Ma Pan/i prawo do wniesienia sprzeciwu wobec dalszego przetwarzania, a w przypadku wyrażenia zgody na przetwarzanie danych osobowych do jej wycofania. Skorzystanie z prawa do cofnięcia zgody nie ma wpływu na przetwarzanie, które miało miejsce do momentu wycofania zgody.
9.Przysługuje Pani/u prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego.
10.Polskie Radio S.A. informuje, że w trakcie przetwarzania danych osobowych nie są podejmowane zautomatyzowane decyzje oraz nie jest stosowane profilowanie.
Więcej informacji na ten temat znajdziesz na stronach dane osobowe oraz polityka prywatności
Rozumiem

Wołyń, akcja "Wisła" - długie cienie w historii polsko-ukraińskiej

Ostatnia aktualizacja: 01.06.2017 19:17
- Akcja "Wisła" nie była na pewno czystką etniczną, bo w tamtym okresie, poza drobnymi incydentami, nie przeprowadzano rozstrzelań - mówi dr Andrzej Zapałowski, politolog.
Audio
  • Akcja "Wisła", Wołyń - o trudnej przeszłości Polski i Ukrainy (Twarzą w twarz/ Jedynka)
Wiosną 1947 roku w ramach akcji Wisła z południowo-wschodniej Polski wysiedlono ponad 140 tysięcy Ukraińców, Łemków i członków rodzin mieszanych. Przesiedlono ich na ziemie północne i zachodnie. Równolegle z wysiedleniami wojsko i milicja prowadziły działania przeciwko UPA
Wiosną 1947 roku w ramach akcji "Wisła" z południowo-wschodniej Polski wysiedlono ponad 140 tysięcy Ukraińców, Łemków i członków rodzin mieszanych. Przesiedlono ich na ziemie północne i zachodnie. Równolegle z wysiedleniami wojsko i milicja prowadziły działania przeciwko UPAFoto: PAP/Darek Delmanowicz

W ostatni wtorek maja obchodziliśmy Europejski Dzień Sąsiada. To święto skłania do zastanowienia się nad stosunkami z naszym wschodnim sąsiadem - Ukrainą. Dość często podnoszonym tematem w tym kontekście jest akcja "Wisła", do której doszło 70 lat temu. Przymusowa akcja wysiedlenia ludności pochodzenia ukraińskiego z terenów Polski wschodniej do dzisiaj kładzie się cieniem na naszych stosunkach i jest tematem gorących sporów.

Gość Jedynki przyznaje, że Operacja "Wisła" miała być sposobem na zwalczenie podziemia ukraińskiego. Metody jej przeprowadzenia do dziś są kwestią dyskusyjną w środowisku historyków i specjalistów od wojskowości. W czasie akcji, trwającej od kwietnia od lipca 1947 roku, śmierć poniosło ok. 25 osób, które zmarły w transportach z przyczyn naturalnych, co przypomina gość Jana Pospieszalskiego.

- Moim zdaniem, akcja "Wisła" była najłatwiejszym sposobem zaprzestania mordów. Na terenach wielu gmin w latach 1944-1947 państwo polskie nie sprawowało realnej władzy, a UPA dokonywało napadów, podpaleń i grabieży - opowiada historyk.

O wspólnej, trudnej przeszłości Polski i Ukrainy mówimy więcej w nagraniu audycji.

***

Tytuł audycji: "Nocne Polaków rozmowy" w cyklu Twarzą w twarz

Prowadzi: Jan Pospieszalski

Gość: dr Andrzej Zapałowski (politolog i historyk z Przemyśla, wykłada na Uniwersytecie w Rzeszowie)

Daty emisji: 31.05.2017

Godzina emisji: 23.06

sm/zi

Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy, możesz być pierwszy!
aby dodać komentarz
brak

Czytaj także

Tadeusz Płużański: mój ojciec był prawą ręką rotmistrza Pileckiego

Ostatnia aktualizacja: 23.02.2017 13:00
O swoim ojcu, a także o fenomenie Żołnierzy Wyklętych, opowiedział Tadeusz Płużański junior - dziennikarz, publicysta i pisarz, autor książek o nierozliczonych zbrodniach komunizmu.
rozwiń zwiń

Czytaj także

"Nie ma możliwości, by nie odnaleźć grobów Wyklętych"

Ostatnia aktualizacja: 02.03.2017 12:53
W Narodowy Dzień Pamięci Żołnierzy Wyklętych gościem Jana Pospieszalskiego był prof. Krzysztof Szwagrzyk - wiceprezes IPN, który kieruje zespołem poszukiwań tajnych miejsc pochówku ofiar reżimu komunistycznego.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Jasna Góra. Od kaplicy do narodowego sanktuarium

Ostatnia aktualizacja: 27.04.2017 13:46
Ponad 600 lat temu na okazałym wzgórzu ojcowie paulini wybudowali kaplicę, aby umieścić tam swój skarb - ikonę Matki Bożej z Dzieciątkiem na ręku, którą w 1384 roku przekazał mnichom książę Władysław Opolczyk.
rozwiń zwiń