Stanisława Leszczyńska - położna z Oświęcimia

Ostatnia aktualizacja: 13.05.2016 14:25
Gościem audycji była Maria Stachurska, która robi wszystko, by ocalić pamięć o swojej ciotecznej babci. Stanisława Leszczyńska w czasach II wojny światowej w nieludzkich warunkach przyjęła 3 tys. porodów.
Audio
  • Maria Stachurska o Stanisławie Leszczyńskiej, położnej z Oświęcimia (Droga na szczyt/Jedynka)
Brama obozu w Oświęcimiu (zdjęcie współczesne)
Brama obozu w Oświęcimiu (zdjęcie współczesne)Foto: Pixabay (Domena publiczna)

Bohaterka rozmowy urodziła się w Łodzi, a w Warszawie ukończyła szkołę położniczą. W czasach II wojny światowej cała jej rodzina została zaaresztowana z powodu działalności w strukturach Narodowych Sił Zbrojnych, a Stanisława trafiła do obozu koncentracyjnego Auschwitz-Birkenau.

- Trafiła tam razem z córką Sylwią, studentką I roku medycyny. Dwóch synów trafiło do Mauthausen-Gusen, a najstarszemu synowi oraz jego ojcu udało się zbiec - opowiada Maria Stachurska.

W obozie Leszczyńska, która mówiła biegle po niemiecku, została zatrudniona jako położna. - W obozie było bardzo dużo ciężarnych kobiet - mówi Stachurska.

Dlaczego obozowy lekarz, doktor Mengele nazywany "Aniołem śmierci", traktował Stanisławę Leszczyńską szczególnie? Jaki był dalszy los narodzonych dzieci? O tym w audycji.

***

Tytuł audycji: "Droga na szczyt" z cyklu "Twarzą w twarz"

Prowadzi: Agata Puścikowska

Gość: Maria Stachurska (cioteczna wnuczka Stanisławy Leszczyńskiej, autorka filmu o tej postaci)

Data emisji: 12.05.2016

Godzina emisji: 23.08

mg/kk

Czytaj także

Drugi proces oświęcimski – załoga Auschwitz-Birkenau przed sądem

Ostatnia aktualizacja: 10.08.2015 06:01
52 lata temu zakończył się drugi proces oświęcimski. Po latach od strasznych zbrodni w Oświęcimiu przed sądem stanęło 20 esesmanów, członków załogi obozu. Przeciwko swoim oprawcom zeznawali więźniowie, którym udało się przeżyć.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Pierwsze ofiary piekła KL Auschwitz

Ostatnia aktualizacja: 14.06.2019 08:04
14 czerwca 1940 przybył do Auschwitz pierwszy masowy transport polskich więźniów politycznych, liczący 728 więźniów z więzienia w Tarnowie.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Wspomnienia z Auschwitz. Byli więźniowie o wojennych czasach

Ostatnia aktualizacja: 25.04.2016 14:35
Karol Tendera, 95-letni były więzień obozu Auschwitz, pozwał niemiecką telewizję ZDF w związku z używaniem przez nią sformułowania "polskie obozy zagłady". 25 kwietnia krakowski Sąd Okręgowy oddalił powództwo, tłumacząc, że skutki błędu zostały przez stację usunięte.
rozwiń zwiń