Wiktoria Szawiel. Jak życie w drodze zmienia człowieka

Ostatnia aktualizacja: 11.11.2016 14:33
- Moje projekty są na tyle uniwersalne, że mam zamówienia z wielu krajów na całym świecie. Nie tylko osoby, które znają krąg kulturowy z którego pochodzę, a który inspiruje moją sztukę, zamawiają moje prace - wyznała Wiktoria Szawiel, młoda, polska projektantka.
Audio
  • Słowiańskość w sztuce użytkowej Wiktorii Szawiel (Droga na szczyt/Jedynka)
Taboret projektu Wiktorii Szawiel
Taboret projektu Wiktorii Szawiel Foto: www.wiktoraiszawiel.com

Na co dzień mieszka w Lizbonie, urodziła się w Mińsku, czas jakiś spędziła w Warszawie, Holandii i  Niemczech. W sztuce użytkowej łączy dwa obszary: naturę i materiały sztuczne. Tworzy rzeczy bliskie ludziom, różnorodne przedmioty - krzesła, stoliki, wazony... Robi je sama. - Proekologiczne rozwiązania są bliskie mojemu sercu. Przyroda zwłaszcza słowiańska jest dla mnie inspiracją i zależy mi, by moje prace nie szkodziły środowisku - wyznała artystka dodając, że zafascynowały ją możliwości wykorzystania w projektach żywic - używa tych mniej dostępnych, ekologicznych, powstałych na bazie biologicznej.

Do produkcji używa wikliny lub rattanu, który wyplata, a następnie wyplatany wyrób odlewa w specjalnych rodzajach żywicy łącząc materiał syntetyczny z naturalnym. Potem przedmiot szlifuje, dzięki czemu wydobywa na świat piękny, oryginalny wzór materiału.

Jak wakacje spędzane u babci, na wsi białoruskiej wpłynęły na zainteresowania Wiktorii Szawiel, co dał jej pobyt w Warszawie, jakie regiony w naszym kraju są jej bliskie i jakie przedmioty wykonała z korków od wina? O tym w nagraniu audycji.

***

Tytuł audycji:"Droga na szczyt" w cyklu "Twarzą w twarz"

Prowadzi: Nina Karczmarewicz-Harbuz

Gość: Wiktoria Szawiel (projektantka)

Data emisji: 10.11.2016

Godzina emisji: 23.05

ab/jsz


Czytaj także

Obrazy, które porządkują nasze życie i pomagają w rozwoju

Ostatnia aktualizacja: 07.02.2015 16:00
- Rysowanie to żadna infantylność, ale umiejętność posługiwania się językiem, który jest ponadnarodowy - uważa Anna Kędzierska, psycholog. Jak się okazuje rysowanie jest niezwykle korzystne dla naszego rozwoju.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Meble z PRL mają szansę na drugie życie

Ostatnia aktualizacja: 22.07.2016 18:28
- Zajmujemy się wskrzeszaniem polskiego wzornictwa dając mu drugą szansę, której nie otrzymało w czasach komunizmu. Realizujemy kilka projektów, które nigdy nie weszły do produkcji - mówi Przybyrad Paszyn, współzałożyciel Politury.
rozwiń zwiń