Najsłynniejsze dziecko polskiej poezji: Orszulka Kochanowska

Ostatnia aktualizacja: 29.05.2016 15:30
Czy Jan Kochanowski pisząc "Treny" pisał tylko o zmarłym dziecku czy także o sobie? Kto w historii literatury inspirował się dziełem Jana z Czarnolasu?
Audio
  • Orszulka Kochanowska: najsłynniejsze dziecko polskiej poezji (Oj, gębo moja/Jedynka)
Jan Kochanowski i Orszulka na obrazie Jana Matejki
Jan Kochanowski i Orszulka na obrazie Jana MatejkiFoto: Jan Matejko/domena publiczna

Orszulka nie była, jak może się wydawać współczesnym, jedynym dzieckiem poety. Jan Kochanowski miał oprócz niej 4 córki: Ewę, Poliksenę, Elżbietę i Krystynę, a także syna, który się urodził już po śmierci poety. – Wtedy śmierć małych dzieci była inaczej odbierana, jako pewne prawo przyrody. Podobnie jak dziś jest odbierana śmierć ludzi bardzo starych - przypomina Ernest Bryll.

"Treny" Jana Kochanowskiego ukazały się dość szybko, jednak nie spotkały się początkowo z pozytywnym odbiorem. Od Kochanowskiego żądano czegoś innego. Dlaczego? Jak wyglądało naprawdę życie na dworze w Czarnolesie? Jaka była ówczesna sytuacja Polski? Zapraszamy do wysłuchania audycji.

***

Tytuł audycji: "Oj, gębo moja" w ramach pasma "Twarzą w Twarz"

Prowadzą: Ernest Bryll, Marcin Styczeń

Data emisji: 28.05.2016

Godzina emisji: 23.06

gs/ei

Czytaj także

Bryll i Styczeń o fenomenie Misterium Męki Pańskiej

Ostatnia aktualizacja: 26.03.2016 10:13
Swoje rozważania na temat wymiaru duchowego i kulturowego tego fenomenu poeta Ernest Bryll i muzyk Marcin Styczeń prowadzili w Jedynce z okazji Wielkiego Piątku.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Co stało się z ogrodem człowieka poczciwego?

Ostatnia aktualizacja: 30.04.2016 10:07
W audycji "Oj, gębo moja" wraz z Ernestem Bryllem i Marcinem Styczniem zaglądamy do ogrodu ojca literatury polskiej Mikołaja Reja.
rozwiń zwiń