Fałszywa legenda generała Józefa Bema

Ostatnia aktualizacja: 01.10.2016 15:45
W audycji przybliżyliśmy tajemniczą postać generała Bema - jednego z trzech bohaterów powstania listopadowego, którzy zapisali się w powszechnej pamięci. Pozostali dwaj to Ordon i generał Sowiński.
Audio
  • Ernest Bryll i Marcin Styczeń o nieznanych faktach z życia (i śmierci) gen. Józefa Bema (Oj, gębo ty moja/Jedynka)
Gen. Józef Bem jako dowódca armii siedmiogrodzkiej namalowany przez węgierskiego artystę Józsefa Tyrolera
Gen. Józef Bem jako dowódca armii siedmiogrodzkiej namalowany przez węgierskiego artystę Józsefa TyroleraFoto: Domena publiczna

Człowiek ten przeszedł do historii upamiętniony przez Cypriana Kamila Norwida w wierszu "Bema pamięci żałobny rapsod" wykonywanym m.in. przez Czesława Niemena czy Macieja Maleńczuka.

- W wierszu Norwida pogrzeb opisany jest tak, jak gdyby żegnano kogoś, kto stał się ikoną Europy, czasów, które nastają. Poeta nie opisuje żadnych zwyczajów, jest to pogrzeb jakby z opery wagnerowskiej - mówi Ernest Bryll. - Rzecz polega na tym, że prawdziwy pogrzeb Bema był trochę inny. Generał zachorował w listopadzie 1850 roku i zmarł 10 grudnia w 57. roku życia w Aleppo jako dowódca wojsk tureckich. Dlatego pogrzeb odbył się ściśle według obyczajów muzułmańskich! - podkreśla.

Dlaczego polski generał zdecydował się przejść na islam i walczyć w wojsku Turcji? Jak w rzeczywistości wyglądała jego ceremonia pogrzebowa? Z jakiego powodu Norwid postanowił opisać to wydarzenie niezgodnie z prawdą? O tym w audycji.

***

Tytuł audycji: "Oj, gębo moja" w ramach pasma "Twarzą w Twarz"

Prowadzą: Ernest Bryll, Marcin Styczeń

Data emisji: 30.09.2016

Godzina emisji: 23.05

mg/gs

Czytaj także

Ernest Bryll: z poezją wcale nie jest tak źle

Ostatnia aktualizacja: 21.02.2016 19:00
- Ostatnio moja żona wrzuciła na Facebooka jeden z moich wierszy. W ciągu kilku godzin dostał 4 tysiące polubień - mówi w radiowej Jedynce poeta.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Harda i ostra królowa Świętosława rodem z Polski

Ostatnia aktualizacja: 29.06.2016 22:57
- Drugi człon imienia Świętosława w języku szwedzkim oznacza dumna i mocna, ostra w słowach. Zgodnie z sagami skandynawskimi, gdy owdowiała spaliła dwóch ze swoich zalotników - mówi Elżbieta Cherezińska, autorka książki "Harda".
rozwiń zwiń

Czytaj także

"Zośkowiec" - książka o Powstaniu Warszawskim, która inspiruje pytania o naszą codzienność

Ostatnia aktualizacja: 19.08.2016 13:00
Jarosław Wróblewski przyznaje, że spotkania z bohaterem książki Henrykiem Kończykowskim pseudonim Halicz zmieniły jego życie. - Otworzyły mi głowę, serce na pytania dla kogo żyję, po co żyję, co jest dla mnie priorytetem - wspomina gość Jedynki.
rozwiń zwiń