X
Szanowny Użytkowniku
25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r (RODO). Zachęcamy do zapoznania się z informacjami dotyczącymi przetwarzania danych osobowych w Portalu PolskieRadio.pl
1.Administratorem Danych jest Polskie Radio S.A. z siedzibą w Warszawie, al. Niepodległości 77/85, 00-977 Warszawa.
2.W sprawach związanych z Pani/a danymi należy kontaktować się z Inspektorem Ochrony Danych, e-mail: iod@polskieradio.pl, tel. 22 645 34 03.
3.Dane osobowe będą przetwarzane w celach marketingowych na podstawie zgody.
4.Dane osobowe mogą być udostępniane wyłącznie w celu prawidłowej realizacji usług określonych w polityce prywatności.
5.Dane osobowe nie będą przekazywane poza Europejski Obszar Gospodarczy lub do organizacji międzynarodowej.
6.Dane osobowe będą przechowywane przez okres 5 lat od dezaktywacji konta, zgodnie z przepisami prawa.
7.Ma Pan/i prawo dostępu do swoich danych osobowych, ich poprawiania, przeniesienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.
8.Ma Pan/i prawo do wniesienia sprzeciwu wobec dalszego przetwarzania, a w przypadku wyrażenia zgody na przetwarzanie danych osobowych do jej wycofania. Skorzystanie z prawa do cofnięcia zgody nie ma wpływu na przetwarzanie, które miało miejsce do momentu wycofania zgody.
9.Przysługuje Pani/u prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego.
10.Polskie Radio S.A. informuje, że w trakcie przetwarzania danych osobowych nie są podejmowane zautomatyzowane decyzje oraz nie jest stosowane profilowanie.
Więcej informacji na ten temat znajdziesz na stronach dane osobowe oraz polityka prywatności
Rozumiem

Fałszywa legenda generała Józefa Bema

Ostatnia aktualizacja: 01.10.2016 15:45
W audycji przybliżyliśmy tajemniczą postać generała Bema - jednego z trzech bohaterów powstania listopadowego, którzy zapisali się w powszechnej pamięci. Pozostali dwaj to Ordon i generał Sowiński.
Audio
  • Ernest Bryll i Marcin Styczeń o nieznanych faktach z życia (i śmierci) gen. Józefa Bema (Oj, gębo ty moja/Jedynka)
Gen. Józef Bem jako dowódca armii siedmiogrodzkiej namalowany przez węgierskiego artystę Józsefa Tyrolera
Gen. Józef Bem jako dowódca armii siedmiogrodzkiej namalowany przez węgierskiego artystę Józsefa TyroleraFoto: Domena publiczna

Człowiek ten przeszedł do historii upamiętniony przez Cypriana Kamila Norwida w wierszu "Bema pamięci żałobny rapsod" wykonywanym m.in. przez Czesława Niemena czy Macieja Maleńczuka.

- W wierszu Norwida pogrzeb opisany jest tak, jak gdyby żegnano kogoś, kto stał się ikoną Europy, czasów, które nastają. Poeta nie opisuje żadnych zwyczajów, jest to pogrzeb jakby z opery wagnerowskiej - mówi Ernest Bryll. - Rzecz polega na tym, że prawdziwy pogrzeb Bema był trochę inny. Generał zachorował w listopadzie 1850 roku i zmarł 10 grudnia w 57. roku życia w Aleppo jako dowódca wojsk tureckich. Dlatego pogrzeb odbył się ściśle według obyczajów muzułmańskich! - podkreśla.

Dlaczego polski generał zdecydował się przejść na islam i walczyć w wojsku Turcji? Jak w rzeczywistości wyglądała jego ceremonia pogrzebowa? Z jakiego powodu Norwid postanowił opisać to wydarzenie niezgodnie z prawdą? O tym w audycji.

***

Tytuł audycji: "Oj, gębo moja" w ramach pasma "Twarzą w Twarz"

Prowadzą: Ernest Bryll, Marcin Styczeń

Data emisji: 30.09.2016

Godzina emisji: 23.05

mg/gs

Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy, możesz być pierwszy!
aby dodać komentarz
brak

Czytaj także

Ernest Bryll: z poezją wcale nie jest tak źle

Ostatnia aktualizacja: 21.02.2016 19:00
- Ostatnio moja żona wrzuciła na Facebooka jeden z moich wierszy. W ciągu kilku godzin dostał 4 tysiące polubień - mówi w radiowej Jedynce poeta.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Harda i ostra królowa Świętosława rodem z Polski

Ostatnia aktualizacja: 29.06.2016 22:57
- Drugi człon imienia Świętosława w języku szwedzkim oznacza dumna i mocna, ostra w słowach. Zgodnie z sagami skandynawskimi, gdy owdowiała spaliła dwóch ze swoich zalotników - mówi Elżbieta Cherezińska, autorka książki "Harda".
rozwiń zwiń

Czytaj także

"Zośkowiec" - książka o Powstaniu Warszawskim, która inspiruje pytania o naszą codzienność

Ostatnia aktualizacja: 19.08.2016 13:00
Jarosław Wróblewski przyznaje, że spotkania z bohaterem książki Henrykiem Kończykowskim pseudonim Halicz zmieniły jego życie. - Otworzyły mi głowę, serce na pytania dla kogo żyję, po co żyję, co jest dla mnie priorytetem - wspomina gość Jedynki.
rozwiń zwiń