Norwidowski "Fortepian Chopina". Kulisy powstania utworu

Ostatnia aktualizacja: 25.02.2017 11:00
- Nam się może wydawać, że powstanie listopadowe i styczniowe to jakby to samo. O, nie. One były zupełnie inne. Wieści o powstaniu listopadowym natychmiast przeradzały się w wielkie wiersze. Mamy "Redutę Ordona", "Sowińskiego w okopach Woli", później "Bema pamięci żałobny rapsod". W postaniu styczniowym było zupełnie inaczej - przyznaje Ernest Bryll. 
Audio
  • Norwidowski "Fortepian Chopina". Kulisy powstania utworu (Oj, gębo moja/Jedynka)
Norwidowski Fortepian Chopina. Kulisy powstania utworu
Foto: PAP/CAF

powstanie styczniowe_663.jpg
Kronika powstania styczniowego

Jak dodaje Marcin Styczeń dawnych poetów nie było, a nowych jakby to nie interesowało...  Jak podkreślają prowadzący "Oj, gębo moja" wyrzucenie z okna fortepianu Chopina, które nastąpiło po nieudanym zamachu na namiestnika rosyjskiego Fiodora Berga, było w ówczesnych czasach wydarzeniem niespotykanym.

Jak przebiegały spotkania Norwida i Chopina? Czemu kompozytor uważał, że Norwid lepiej go rozumiał niż Mickiewicz? Dlaczego powstanie styczniowe nie stało się inspiracją dla poetów? Zapraszamy do wysłuchania nagrania audycji. 

***

Tytuł audycji: Oj, gębo moja w ramach pasma Twarzą w Twarz

Prowadzą: Ernest Bryll, Marcin Styczeń

Data emisji: 24.02.2017

Godzina emisji: 23.04

gs/mc

Czytaj także

Marcin Styczeń i Ernest Bryll przywołują duchy poetów

Ostatnia aktualizacja: 29.10.2016 15:28
- W jakiś sposób wszystkich ich poznałem. Potem, kiedy zmarli, przyśnili mi się i napisałem o tym wiersz - mówi współprowadzący audycję Ernest Bryll.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Kim był Farys, bohater poematu Adama Mickiewicza?

Ostatnia aktualizacja: 26.11.2016 08:57
- Dziki, szalony i niebywale ciekawy człowiek. Jeden z najciekawszych ludzi epoki. Pisano o nim dużo. Był honorowym księciem bediuńskich szczepów. Sprowadzał konie arabskie do Europy. To jemu zawdzięczamy dzisiejsze stadniny koni arabskich.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Ernest Bryll. "Poeta od Bożego Narodzenia"

Ostatnia aktualizacja: 24.12.2016 16:10
"Jako chłopak chodziłem z Gwiazdą, potem w poezji wiele pisałem o tym świątecznym czasie, ale ciągle miałem wrażenie, że gdzieś umykamy od zasadniczych pytań".
rozwiń zwiń