Leszek Długosz: Kraków jest szczęściem nas, Polaków

Ostatnia aktualizacja: 02.04.2016 14:09
- Mamy coś, co nam niebo ocaliło. Co nas dokumentuje, potwierdza, ale także zobowiązuje, bo widzimy klasę roboty i myślenia poprzednich pokoleń - mówi Leszek Długosz, poeta i pieśniarz z Piwnicy Pod Baranami.
Audio
  • Spacer po Krakowie z poetą i pieśniarzem Leszkiem Długoszem (Klimaty Krakowa/Jedynka)
- Właziłem, gdzie się tylko dało  wspomina swoje początki w Krakowie Leszek Długosz
- Właziłem, gdzie się tylko dało – wspomina swoje początki w Krakowie Leszek DługoszFoto: Glow Images/East News

Gość radiowej Jedynki przyjechał do Krakowa na studia w 1959 roku. - Pochodzę z Zaklikowa na Lubelszczyźnie. O wiele bliżej było mi do Lublina, gdzie były dwa uniwersytety, ale już od dzieciństwa wiedziałem, że wyląduję w Krakowie. Chciałem bowiem dołączyć do tej ekipy, która biegała po mieście w czarnych pelerynach, czyli Młodej Polski - tłumaczy Leszek Długosz.

To marzenie częściowo się spełniło. Po przeprowadzce do Krakowa młody przybysz zdążył jeszcze spotkać Antoniego Waśkowskiego, przedstawiciela nurtu młodopolskiego i kuzyna Stanisława Wyspiańskiego. - Do końca swoich dni chodził on w czarnej pelerynie - wspomina poeta i pieśniarz.

Dlaczego nie ma bardziej krakowskiego artysty niż Wyspiański, jak Leszek Długosz stał się częścią krakowskiej bohemy i które adresy w tym mieście są dla niego najważniejsze, dowiesz się z nagrania audycji.

***

Audycja: Klimaty Krakowa (w paśmie "Twarzą w twarz")

Prowadzi: Maciej Zdziarski

Gość: Leszek Długosz (poeta i pieśniarz z Piwnicy Pod Baranami)

Data emisji: 1.04.2016

Godzina emisji: 23.08

pg/mk

Czytaj także

Grzegorz Turnau przywiózł Kraków do polskich filharmonii

Ostatnia aktualizacja: 20.01.2016 20:20
- W Filharmonii Narodowej wystąpię z orkiestrą i zaproszonymi gośćmi - opowiada Grzegorz Turnau. - W pierwszej części koncertu zaprezentuję utwory z "7 widoków w drodze do Krakowa", w drugiej piosenki z pozostałych płyt.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Andrzej Sikorowski: nie muszę nikomu nic udowadniać

Ostatnia aktualizacja: 31.01.2016 15:00
- Nie ukrywam, że jestem bardzo przywiązany do szeroko rozumianej tradycji, tej rodzinnej i historycznej. Nie jestem entuzjastą nowinek. Nie mam profilu na facebooku. Na przegubie ręki mam zegarek, który ma sprężynę i się go nakręca – przyznaje artysta.
rozwiń zwiń