Premier Litwy: odrzucenie ustawy o pisowni nazwisk byłoby niegodne

Ostatnia aktualizacja: 01.05.2016 17:32
- Kwestia pisowni imion i nazwisk zostanie włączona do obrad obecnej sesji parlamentu. Na razie prowadzimy w tej sprawie konsultacje. Chcemy uzyskać gwarancje od naszych parterów koalicyjnych, że zagłosują za przyjęciem projektu ustawy - mówił w wywiadzie dla radiowej Jedynki premier Litwy Algirdas Butkevičius.
Audio
  • Polskie nazwiska. Ważna deklaracja premiera Litwy (Więcej niż świat/Jedynka)
Algirdas Butkeviius
Algirdas ButkevičiusFoto: PAP/EPA/VALDA KALNINA

Pisownia nazwisk polskich na Litwie od 25 lat jest jednym z najbardziej drażliwych problemów w stosunkach polsko-litewskich. Wydaje się jednak, że tym razem jest szansa na jej pozytywne rozstrzygnięcie. - Nie chcemy, by ustawa przepadła podczas głosowania. Byłoby to niegodne i nieładne - dodał szef litewskiego rządu.

Zdaniem Algirdasa Butkevičiusa głównymi przeciwnikami przyjęcia ustawy są litewscy konserwatyści. Socjaldemokratyczny polityk przypomniał, że próby ich przekonania nie powiodły się. - Chcemy zapewnić wystarczającą do przyjęcia ustawy liczbę głosów w gronie koalicjantów. Mam nadzieję, że w czerwcu uda się to zrealizować - powiedział premier Litwy.

Butkevičius przyznał, że nie znajduje wytłumaczenia dla sprzeciwu wobec pisania nazwisk i imion na Litwie w wersji oryginalnej. Jak tłumaczył, jest to bardziej sprawa politykierstwa niż uzasadnionych powodów wynikających z głębokiej analizy problemu.

W nagraniu audycji premier Litwy przedstawił też największe wyzwania stojące przed jego krajem na arenie międzynarodowej. W tym kontekście mówił o stosunkach polsko-litewskich oraz o relacjach z Rosją. Wywiad skomentował również jego autor Krzysztof Renik oraz dziennikarka Maria Przełomiec.

***

Tytuł audycji: Więcej niż świat

Prowadzi: Grzegorz Ślubowski

Gość: Algirdas Butkevičius (premier Litwy)

Data emisji: 1.05.2016

Godzina emisji: 14.10

tj/jp


Audycja "Więcej niż Świat" to wspólne przedsięwzięcie Programu 1 Polskiego Radia i "Dziennika Gazety Prawnej". W programie rozmawiamy z ludźmi, którzy mają wpływ na losy świata, sami aktywnie uczestniczyli w procesach kształtujących Europę, byli świadkami historii. Wywiad wyemitowany w radiu w niedzielę, w poniedziałek opublikowany będzie w "Dzienniku Gazecie Prawnej".

Czytaj także

Media Polski i Litwy przeciw kłamstwom Kremla

Ostatnia aktualizacja: 10.03.2016 19:02
Dziennikarze z obu krajów spotkali się w Wilnie z inicjatywy litewskiej Komisji Radia i Telewizji. Obrady poświęcono m.in. zwalczaniu medialnej ofensywy rosyjskiej propagandy.
rozwiń zwiń