X
Szanowny Użytkowniku
25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r (RODO). Zachęcamy do zapoznania się z informacjami dotyczącymi przetwarzania danych osobowych w Portalu PolskieRadio.pl
1.Administratorem Danych jest Polskie Radio S.A. z siedzibą w Warszawie, al. Niepodległości 77/85, 00-977 Warszawa.
2.W sprawach związanych z Pani/a danymi należy kontaktować się z Inspektorem Ochrony Danych, e-mail: iod@polskieradio.pl, tel. 22 645 34 03.
3.Dane osobowe będą przetwarzane w celach marketingowych na podstawie zgody.
4.Dane osobowe mogą być udostępniane wyłącznie w celu prawidłowej realizacji usług określonych w polityce prywatności.
5.Dane osobowe nie będą przekazywane poza Europejski Obszar Gospodarczy lub do organizacji międzynarodowej.
6.Dane osobowe będą przechowywane przez okres 5 lat od dezaktywacji konta, zgodnie z przepisami prawa.
7.Ma Pan/i prawo dostępu do swoich danych osobowych, ich poprawiania, przeniesienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.
8.Ma Pan/i prawo do wniesienia sprzeciwu wobec dalszego przetwarzania, a w przypadku wyrażenia zgody na przetwarzanie danych osobowych do jej wycofania. Skorzystanie z prawa do cofnięcia zgody nie ma wpływu na przetwarzanie, które miało miejsce do momentu wycofania zgody.
9.Przysługuje Pani/u prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego.
10.Polskie Radio S.A. informuje, że w trakcie przetwarzania danych osobowych nie są podejmowane zautomatyzowane decyzje oraz nie jest stosowane profilowanie.
Więcej informacji na ten temat znajdziesz na stronach dane osobowe oraz polityka prywatności
Rozumiem

James Pawelczyk - nasz człowiek w kosmosie

Ostatnia aktualizacja: 08.05.2016 16:00
- Dorastałem w czasie, kiedy każde amerykańskie dziecko marzyło, by polecieć w kosmos. Jestem dzieckiem ery podboju kosmosu - mówił w wywiadzie z Agatą Kasprolewicz James Pawelczyk, amerykański neurofizjolog i astronauta pochodzenia polskiego.
Audio
  • James Pawelczyk - człowiek, który widział Ziemię z kosmosu (Więcej niż Świat/Jedynka)
James Pawelczyk
James PawelczykFoto: NASA

James Pawelczyk urodził się w Buffalo w stanie Nowy Jork w kolejnym pokoleniu polskiej emigracji. W 1985 roku ukończył studia magisterskie w dziedzinie fizjologii na Stanowym Uniwersytecie Pensylwanii. Następnie w 1989 roku uzyskał stopień doktora biologii na Uniwersytecie Północnego Texasu.

W 1998 roku odbył 16-dniowy lot kosmiczny na pokładzie wahadłowca Columbia w charakterze specjalisty ładunku misji STS-90 Neurolab. Podczas wyprawy zajmował się głównie eksperymentami dotyczącymi wpływu mikrograwitacji na ludzki mózg i układ nerwowy. Lot w przestrzeni kosmicznej trwał 381 godzin. - Zanim weszliśmy na pokład, trenowaliśmy przez długie lata, byliśmy gotowi na każdą sytuację awaryjną. Ale to, czego się nie spodziewałem, to widok Ziemi z kosmosu. Najbardziej zaskoczyły mnie kolory, kiedy patrzysz na ocean z kosmosu, to nie możesz uwierzyć, ile odcieni ma niebieski - mówił Pawelczyk.

Astronauta wyjaśnia też, jak z kosmosu wygląda burza i dlaczego zabrał na wyprawę polską flagę. W studiu dokonania Pawelczyka komentował Jakub Kapiszewski z "Dziennika Gazety Prawnej".

***

Tytuł audycji: "Więcej niż Świat"

Prowadzi: Agata Kasprolewicz

Gość: James Pawelczyk (neurofizjolog i astronauta), Jakub Kapiszewski ("Dziennik Gazeta Prawna")

Data emisji: 8.05.2016

Godzina emisji: 14.11

Audycja "Więcej niż Świat" to wspólne przedsięwzięcie Programu 1 Polskiego Radia i "Dziennika Gazety Prawnej". W programie rozmawiamy z ludźmi, którzy mają wpływ na losy świata, sami aktywnie uczestniczyli w procesach kształtujących Europę, byli świadkami historii. Wywiad wyemitowany w radiu w niedzielę, w poniedziałek opublikowany będzie w "Dzienniku Gazecie Prawnej".kk/mg

Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy, możesz być pierwszy!
aby dodać komentarz
brak

Czytaj także

Siergiej Kowaliow: Związek Radziecki był lepszy od współczesnej Rosji

Ostatnia aktualizacja: 24.04.2016 16:00
- Życie było bardzo brutalne i często nas okłamywano, ale ten fałsz nie był tak powszechny jak teraz. Nasza nowa władza nauczyła się kłamać tak, żeby wierzyło jej jak najwięcej ludzi na Zachodzie - ocenia Siergiej Kowaliow.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Premier Litwy: odrzucenie ustawy o pisowni nazwisk byłoby niegodne

Ostatnia aktualizacja: 01.05.2016 17:32
- Kwestia pisowni imion i nazwisk zostanie włączona do obrad obecnej sesji parlamentu. Na razie prowadzimy w tej sprawie konsultacje. Chcemy uzyskać gwarancje od naszych parterów koalicyjnych, że zagłosują za przyjęciem projektu ustawy - mówił w wywiadzie dla radiowej Jedynki premier Litwy Algirdas Butkevičius.
rozwiń zwiń