Czy pucz w Turcji był mistyfikacją Recepa Tayyipa Erdogana?

Ostatnia aktualizacja: 18.07.2016 19:27
- Ten pucz był tak szalenie nieudolnie przygotowany i przeprowadzony, że nasiliło to spiskowe teorie m.in. wśród tureckich dziennikarzy, którzy mieli okazję przeżyć wszystkie dotychczasowe pucze tureckiego wojska – powiedział w audycji "Więcej Świata" Karol Wasilewski z Centrum Inicjatyw Międzynarodowych.
Audio
  • Czy w Turcji doszło do mistyfikacji? (Więcej Świata/Jedynka)
Żołnierze tureckich sił specjalnych na ulicach Stambułu
Żołnierze tureckich sił specjalnych na ulicach StambułuFoto: PAP/EPA/TOLGA BOZOGLU

Wasilewski przekonywał, że trzeba być krytycznym wobec teorii, które są wiodące i podkreślał, że taką właśnie staje się interpretacja nieudanego puczu w Turcji, jako akcji prezydenta Recepa Tayyipa Erdogana, który chciał w ten sposób umocnić swoją władzę i pozbyć się przeciwników.

- Zakładanie, że Erdogan jest politykiem, który za tym wszystkim stoi, oznaczałoby jego omnipotencję. Żeby kontrolować takie wydarzenia, musiałby mieć kontrolę nad tak szalenie wielką liczbą zmiennych, że wprost trudno w to uwierzyć – tłumaczył Karol Wasilewski. Zaznaczył przy tym, że "zrobił on wiele do tego, żeby te teorie spiskowe podsycić".

Czytaj więcej o puczu w Turcji >>>

Gość radiowej Jedynki przypomniał również, że pojawiły się informacje, jakoby tureckie władze i wywiad wiedziały, iż pucz zostanie przeprowadzony na pięć godzin przed jego rozpoczęciem.

Premier Turcji Binali Yildirim poinformował w poniedziałek, że w związku z przewrotem, w którym zginęło ponad 200 osób, zatrzymano 7,5 tys. ludzi, w tym ponad 6 tys. wojskowych, 755 sędziów i 100 policjantów. Ponadto masowe zwolnienia rozpoczęły się w tureckiej administracji. Informacje o nich są nieprecyzyjne. Według agencji AP zwolniono 9 tys. pracowników MSW, w tym 30 gubernatorów. Skala czystek nie dziwi jednak Karola Wasilewskiego. Dlaczego? O tym w nagraniu audycji.

W audycji "Więcej Świata" Marek Wałkuski mówił o konwencji wyborczej Partii Republikańskiej w Cleveland, gdzie wybierany jest kandydat tej partii na urząd prezydenta Stanów Zjednoczonych. Z kolei wicemarszałek Senatu Adam Bielan porównywał amerykańską i polską kampanię wyborczą.

***

Tytuł audycji: "Więcej świata"

Prowadzi: Grzegorz Ślubowski

Goście: Marek Wałkuski (korespondent Polskiego Radia w USA),  Adam Bielan (wicemarszałek Senatu), Karol Wasilewski (Centrum Inicjatyw Międzynarodowych)

Data emisji: 18.07.2016

Godzina emisji: 18.12

pp/tj

Czytaj także

Zbliżenie Ankary z Moskwą po próbie puczu w Turcji?

Ostatnia aktualizacja: 18.07.2016 13:33
W relacjach turecko-rosyjskich widać lekkie ocieplenie. - Mamy nadzieję, że to nie pójdzie dalej i nie będzie podważało Turcji jako wiarygodnego sojusznika w NATO – mówi Tomasz Szatkowski, wiceminister MON.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Sytuacja w Turcji może się odbić na polskim rynku finansowym

Ostatnia aktualizacja: 18.07.2016 14:00
Sytuacja w Turcji może negatywnie odbić się na rynku finansowym w Polsce - uważają goście "Pulsu Gospodarki" w Polskim Radiu 24.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Sytuacja w Turcji po próbie przewrotu wojskowego

Ostatnia aktualizacja: 18.07.2016 17:10
"Wzywam cały naród, by wyszedł na ulice, by gromadził się na placach i z powrotem przejmował kraj. By pokazać tym ludziom, czego chce naród. Że nie uzna ich nigdy za władze w tym kraju" - apelował z ekranu smartfona pokazywanego przez CNN Turk Recep Erdogan w obliczu wojskowego zamachu stanu.
rozwiń zwiń