Ozimek, latający gad sprzed 230 mln lat. Sensacyjne odkrycie w Krasiejowie

Ostatnia aktualizacja: 01.12.2016 10:00
Ozimek volans – bo tak nazywa się największe zwierzę latające triasu – został odkryty w Krasiejowie pod Opolem przez paleontologów z Instytutu Paleobiologii PAN.
Audio
  • Prof. Jerzy Dzik o odkryciu ozimka (Podwójne espresso/Jedynka)
Model ozimka volans
Model ozimka volansFoto: PAP/Jacek Turczyk

W warszawskim Muzeum Ewolucji można już obejrzeć jego model. - Ozimek to najstarszy odkryty na świecie gad szybujący, który ma rozpiętą błonę lotną między kończynami - podkreśla kierujący zespołem badawczym prof. Jerzy Dzik. - To nie jest dinozaur, bo pod pojęciem dinozaurów zwykle rozumie się zwierzęta biegające po ziemi, z pionowo ustawionymi tylnymi kończynami. Natomiast ozimek to było zwierzę nadrzewne i zupełnie inaczej skonstruowane. Niemniej jakieś podobieństwo z dinozaurami miało - przyznaje.

O tym, w jaki sposób latał ozimek, jak naukowcom udało się go odnaleźć, a także o kolejnych odkryciach m.in. smoka wawelskiego - w rozmowie Moniki Tarki i Roberta Kilena.

***

Tytuł audycji: "Podwójne espresso"

Prowadzą: Monika Tarka i Robert Kilen

Gość: prof. Jerzy Dzik (dyrektor Instytutu Paleobiologii PAN)

Data emisji: 30.11.2016

Godz. emisji: 5.40

mt/mg

Czytaj także

Tajemnice nauki. Dlaczego rekin nigdy nie zasypia?

Ostatnia aktualizacja: 20.04.2016 13:45
Dr Tomasz Rożek, prowadzący "Sondę 2" w telewizyjnej Dwójce, przybliżył tematy najbliższego programu, w którym będzie mowa m.in. o śnie. - Jest on nam potrzebny do odpoczynku, ale są zwierzęta, które potrafią uporządkować swój mózg bez snu - mówi dr Rożek.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Amerykanie chcieli wykorzystać nietoperze do działań wojennych

Ostatnia aktualizacja: 22.08.2016 21:41
- Amerykanie w czasie II wojny światowej chcieli spowodować w Japonii milion pożarów przy użyciu nietoperzy - mówi prof. Wiesław Bogdanowicz.
rozwiń zwiń