Spacer po lesie w białych skarpetkach? Fakty i mity na temat kleszczy

Ostatnia aktualizacja: 16.06.2017 10:17
Kleszczy nie należy się bać, trzeba się tylko przed nimi skutecznie chronić. Najważniejsze są repelenty i odpowiedni ubiór - mówiła dzisiaj w "Podwójnym espresso" entomolog dr Aleksandra Gliniewicz z Państwowego Instytutu Higieny.
Audio
  • Fakty i mity o kleszczach (Podwójne espresso/Jedynka)
Zdjęcie ilustracyjne
Zdjęcie ilustracyjneFoto: shutterstock

Na spacer do lasu czy na łąkę wybieramy białe skarpetki, które nakładamy na nogawki długich spodni. - Białe dlatego, że na nich kleszcze będą najbardziej widoczne i łatwo je będzie strząsnąć - mówiła dr Gliniewicz i dodała, że kleszcze nie lubią ubrań syntetycznych np. polaru, dlatego na spacer lepiej ubrać polar niż flanelową koszulę.

Drugą formą obrony przed kleszczami są repelenty. Nie ma jednej substancji, która skutecznie odstrasza kleszcze, jest ich kilka i są używane w preparatach dostępnych na rynku. Wybierając odpowiedni środek nie kierujmy się więc jego składem, radzi ekspert, ale  zwracajmy uwagę na to, czy preparat jest przebadany i rejestrowany w Urzędzie Rejestracji Produktów Leczniczych, Wyrobów Medycznych i Produktów Biobójczych.

Czy kleszcze skaczą na nas z drzew, czy jest ich więcej niż kiedyś, dlaczego rośnie liczba zakażeń na boreliozę i czy leżenie na skoszonej trawie jest bezpieczne? Odpowiedzi na te pytania można znaleźć w nagraniu fragmentu audycji.

***

Tytuł audycji: Podwójne espresso

Prowadzą: Monika Tarka i Robert Kilen

Gość:  dr Aleksandra Gliniewicz (Państwy Instytut Higieny)

Data emisji: 16.06.2017

Godzina emisji: 5.40

ag/mz

Czytaj także

Dlaczego potrzebne nam są pszczoły i jak o nie dbać?

Ostatnia aktualizacja: 06.06.2017 18:24
- Miód to szybkie i doskonałe źródło energii, a poza tym zawiera wiele związków biologicznie czynnych, które działają bakteriobójczo i wzmacniają naszą odporność - mówi Justyna Marszałkowska, dietetyk.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Dobra pogoda jest dla nich zła. Jak pomóc alergikom?

Ostatnia aktualizacja: 08.06.2017 23:56
- Alergeny to nieszkodliwe substancje, które są złe dla alergików, ale nie są patogenami - mówi alergolog, dr Piotr Dąbrowiecki.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Prawda o nas zamknięta w genach. Dlaczego warto je badać?

Ostatnia aktualizacja: 13.06.2017 14:00
- Jeżeli nasza mama chorowała na nowotwór, który jest związany z uszkodzeniem genu, to mamy 50 procent szansy, że go odziedziczymy - mówi dr hab. n. med. Anna Wójcicka.
rozwiń zwiń