Mózg można ćwiczyć nawet w czasie mycia zębów

Ostatnia aktualizacja: 18.10.2017 09:03
- Mózg trzeba ćwiczyć w każdym wieku, najlepiej robić to codziennie i to już od samego rana - przekonywał w Podwójnym espresso psycholog społeczny dr. Sylwester Kowalski, autor wydanej właśnie książki " Mózg. Rozwiń swój potencjał".
Audio
  • Mózg można ćwiczyć nawet w czasie mycia zębów (Podwójne espresso/Jedynka)
Zdjęcie ilustracyjne
Zdjęcie ilustracyjneFoto: juliaf/sxc.hu/cc

Mózg można porównać do mięśni, nie ćwiczony jest coraz słabszy. Jego wydajność spada już po 30. roku życia. Co robić, żeby nie mieć kłopotów z pamięcią i koncentracją? - Mózg najpierw trzeba nawodnić, potem odpowiednio odżywić i w końcu zapewnić mu trening - mówił gość porannego programu.

Jeżeli w trakcie pracy postawimy sobie na biurku miseczkę z orzechami i będziemy pić zieloną herbatę na pewno nasz mózg będzie nam wdzięczny. Jeżeli wybierzemy chipsy i colę, to raczej nie. Trening dla mózgu to nie tylko rozwiązywanie krzyżówek czy gra w sudoku. 

- Mózg lubi zmiany, wykonywanie pewnych czynności w sposób nietypowy i niecodzienny, co pozwala tworzyć nowe połączenia neurosynaptyczne. Wystarczy np. z samego rana w trakcie mycia zębów przełożyć szczoteczkę do lewej ręki - radził dr. Sylwester Kowalski.

Dlaczego warto ćwiczyć mózg w każdym wieku i dlaczego w ćwiczeniach pomaga słuchanie rano radia, dowiecie się z fragmentu programu. Książkę "Mózg.Rozwiń swój potencjał" można wygrać w tym tygodniu w konkursie "Kto ma rację" (na antenie Jedynki po piątej rano) 

***

Tytuł audycji: Podwójne espresso

Gość: psycholog społeczny dr. Sylwester Kowalski, autor książki "Mózg. Rozwiń swój potencjał"

Autorzy: Monika Tarka i Robert Kilen

Emisja: 17.10.2017

Godzina: 5:40

kh

Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy, możesz być pierwszy!
aby dodać komentarz
brak

Czytaj także

Jak spać, by się wyspać? Kilka bezcennych rad eksperta

Ostatnia aktualizacja: 27.06.2017 19:20
- Sen to przede wszystkim odpoczynek i czas odnowy komórek całego organizmu - mówi psychiatra, dr Wojciech Jernajczyk.
rozwiń zwiń