Ziemia skurczyła się w wyniku zderzenia dwóch gwiazd

Ostatnia aktualizacja: 23.10.2017 08:58
Przełom w astronomii. Wykryto jednocześnie fale grawitacyjne i światło od zderzenia gwiazd neutronowych. Dlaczego naukowcy z całego świata są podekscytowani tym faktem, starał się wyjaśnić w "Podwójnym espresso" dziennikarz naukowy Karol Wójcicki.
Audio
  • Ziemia skurczyła się w wyniku zderzenia dwóch gwiazd (Podwójne espresso/Jedynka)
Zdjęcie ilustracyjne
Zdjęcie ilustracyjneFoto: IM_photo/shuttertsock.ocm/cc

Jak tłumaczył, o istnieniu fal grawitacyjnych mówił już sto lat temu Albert Einstein ale dopiero niedawno udało się zbudować detektor, który jest tak czuły, że potrafi je wychwycić. 

- Do tej pory nie wiadomo było z jaką prędkością te fale mogą się rozchodzić, bo odbierając je nie wiedzieliśmy skąd pochodzą. Teraz, znając odległość źródła, miejsce zderzenia dwóch gwiazd, możemy tę prędkość ustalić. To jest ta rewolucja. Zyskaliśmy nowe narzędzie do badania wszechświata - mówił Karol Wójcicki.

Dodał jednocześnie, że choć wybuch zdarzył się dawno temu i bardzo, bardzo daleko - mogliśmy jego skutki odczuć na ziemi. - Ziemia skurczyła się o jedną milionową szerokości włosa ludzkiego. Nie tylko planeta, także my wszyscy i telefon z którego rozmawiam, to trwało tylko ułamek sekundy ale to był efekt największej eksplozji we wszechświecie - podkreśla.

Na czym polega fascynujące odkrycie naukowców, usłyszycie w nagraniu audycji.

***

Tytuł audycji: Podwójne espresso

Gość: Karol Wójcicki (zglowawgwiazdach.pl)

Autorzy: Monika Tarka i Robert Kilen

Emisja: 23.10.2017

Godzina: 5:40

kh

Czytaj także

Jak spać, by się wyspać? Kilka bezcennych rad eksperta

Ostatnia aktualizacja: 27.06.2017 19:20
- Sen to przede wszystkim odpoczynek i czas odnowy komórek całego organizmu - mówi psychiatra, dr Wojciech Jernajczyk.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Mózg można ćwiczyć nawet w czasie mycia zębów

Ostatnia aktualizacja: 18.10.2017 09:03
- Mózg trzeba ćwiczyć w każdym wieku, najlepiej robić to codziennie i to już od samego rana - przekonywał w Podwójnym espresso psycholog społeczny dr. Sylwester Kowalski, autor wydanej właśnie książki " Mózg. Rozwiń swój potencjał".
rozwiń zwiń