Dlaczego Mikołaj ma duży brzuch i co robi latem?

Ostatnia aktualizacja: 06.12.2017 08:51
Czy Mikołaj ma żonę i skąd bierze pieniądze na prezenty... czyli Mikołajki według przedszkolaków. Mikołajki obchodzimy by pamiętać o świętym biskupie z Mirry, który pomagał biednym. Stąd zwyczaj dawania w ten dzień podarków.
Audio
  • Dlaczego Mikołaj ma duży brzuch i co robi latem? (Podwójne espresso/Jedynka)
Zdjęcie ilustracyjne
Zdjęcie ilustracyjneFoto: Shutterstock.com

W X wieku wystawiano 6 grudnia dla dzieci przedstawienia o życiu św. Mikołaja, dając na koniec drobne prezenty. W XII wieku we Francji  zakonnice roznosiły dla dzieci z biednych rodzin pomarańcze i orzechy i zostawiały je 5 grudnia wieczorem pod drzwiami.

W prywatnych domach już od średniowiecza wysłannicy św. Mikołaja  zostawiali w nocy z 5 na 6 grudnia drobne upominki w bucikach lub skarpetkach. Do XIX wieku w Polsce Mikołajki były dniem wolnym od pracy.

Dzisiaj w "Podwójnym espresso" najmłodsi odpowiadali na pytania dotyczące Mikołaja. Dlaczego ma duży brzuch? Czy ma żonę i skąd bierze pieniądze na prezenty? Co robi latem? Chcecie się dowiedzieć? To posłuchajcie.

***

Tytuł audycji: Podwójne espresso

Autorzy: Monika Tarka i Robert Kilen

Reporterka : Klaudia Porębska

Emisja: 6.12.2017

Godzina: 5.40

kh

Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy, możesz być pierwszy!
aby dodać komentarz
brak

Czytaj także

W mikołajki uczmy dzieci dawania

Ostatnia aktualizacja: 06.12.2016 10:30
Dzisiaj dzień św. Mikołaja, święto biskupa z Mirry, który pomagał ubogim. Tradycyjnie tego dnia niesiemy radość innym, choć głównie cieszą się dzieci obdarowywane drobnymi zabawkami czy słodyczami.
rozwiń zwiń