150 lat temu pod Pułtuskiem spadł największy deszcz meteorytów w dziejach świata

Ostatnia aktualizacja: 30.01.2018 11:15
Działo się to 30 stycznia 1868 roku około godziny 19. Tak opisywał wówczas to zjawisko Tygodnik Ilustrowany : " Osoby znajdujące się w mieszkaniach ujrzały się nagle jak gdyby w płomieniach (...) widziano w powietrzu dość wolno przesuwającą się kulę ognistą za którą ciągnął się długi, w tęczowe barwy strojny ogon płomienisty "
Audio
  • 150 lat temu pod Pułtuskiem spadł największy deszcz meteorytów w dziejach świata (Podwójne espresso/Jedynka)
Muzeum regionalne w Pułtusku
Muzeum regionalne w PułtuskuFoto: Monika Tarka

- Meteoryt ważył kilkanaście ton, po zetknięciu z atmosferą ziemską rozpadł się na kilkaset tysięcy fragmentów, które spadły na pola i lasy po Pułtuskiem - opowiadał w "Podwójnym espresso" Andrzej Popowicz, dyrektor muzeum regionalnego w Pułtusku. - Już cztery dni po zdarzeniu, na miejsce przyjechali naukowcy z Uniwersytetu Warszawskiego, którzy zajęli się badaniem meteorytu. Jego próbki rozesłali po całym świecie. Fragmenty zbierali także zwykli ludzie, żeby wykorzystywać je do celów medycznych lub magicznych - dodał.

W całej Europie było wówczas głośno o tym niesamowitym wydarzeniu, do którego doszło na terenie Polski. - W Niemczech była nawet taka moda, że w kawiarniach kruszono meteoryt na desery i dzielono się nim, jako niezwykłym przysmakiem - mówiła w "Podwójnym espresso" Monika Żebrowska z Muzeum w Pułtusku.

Czy nadal pod Pułtuskiem można odnaleźć fragmenty meteorytu i czy są one cenniejsze od złota, dowiecie się słuchając fragmentu porannej audycji.

***

Ciekawostka: Największy znaleziony odłamek meteorytu Pułtusk waży 9,095 kg i znajduje się w Muzeum Historii Naturalnej w Londynie. W Polsce największy fragment ważący 8,1 kg przechowywany jest w zbiorach Muzeum Ziemi PAN w Warszawie. Jak dotąd odnaleziono ok. 69 tysięcy okazów, tylko 700 z nich można oglądać w Polsce.

***

Tytuł audycji: Podwójne espresso

Autorzy: Monika Tarka i Robert Kilen

Gość: Andrzej Popowicz i Monika Żebrowska ( Muzeum regionalne w Pułtusku)

Emisja: 30.01.2018

Godzina: 5.40

kh

Czytaj także

Dlaczego Mikołaj ma duży brzuch i co robi latem?

Ostatnia aktualizacja: 06.12.2017 08:51
Czy Mikołaj ma żonę i skąd bierze pieniądze na prezenty... czyli Mikołajki według przedszkolaków. Mikołajki obchodzimy by pamiętać o świętym biskupie z Mirry, który pomagał biednym. Stąd zwyczaj dawania w ten dzień podarków.
rozwiń zwiń