X
Szanowny Użytkowniku
25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r (RODO). Zachęcamy do zapoznania się z informacjami dotyczącymi przetwarzania danych osobowych w Portalu PolskieRadio.pl
1.Administratorem Danych jest Polskie Radio S.A. z siedzibą w Warszawie, al. Niepodległości 77/85, 00-977 Warszawa.
2.W sprawach związanych z Pani/a danymi należy kontaktować się z Inspektorem Ochrony Danych, e-mail: iod@polskieradio.pl, tel. 22 645 34 03.
3.Dane osobowe będą przetwarzane w celach marketingowych na podstawie zgody.
4.Dane osobowe mogą być udostępniane wyłącznie w celu prawidłowej realizacji usług określonych w polityce prywatności.
5.Dane osobowe nie będą przekazywane poza Europejski Obszar Gospodarczy lub do organizacji międzynarodowej.
6.Dane osobowe będą przechowywane przez okres 5 lat od dezaktywacji konta, zgodnie z przepisami prawa.
7.Ma Pan/i prawo dostępu do swoich danych osobowych, ich poprawiania, przeniesienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.
8.Ma Pan/i prawo do wniesienia sprzeciwu wobec dalszego przetwarzania, a w przypadku wyrażenia zgody na przetwarzanie danych osobowych do jej wycofania. Skorzystanie z prawa do cofnięcia zgody nie ma wpływu na przetwarzanie, które miało miejsce do momentu wycofania zgody.
9.Przysługuje Pani/u prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego.
10.Polskie Radio S.A. informuje, że w trakcie przetwarzania danych osobowych nie są podejmowane zautomatyzowane decyzje oraz nie jest stosowane profilowanie.
Więcej informacji na ten temat znajdziesz na stronach dane osobowe oraz polityka prywatności
Rozumiem

150 lat temu pod Pułtuskiem spadł największy deszcz meteorytów w dziejach świata

Ostatnia aktualizacja: 30.01.2018 11:15
Działo się to 30 stycznia 1868 roku około godziny 19. Tak opisywał wówczas to zjawisko Tygodnik Ilustrowany : " Osoby znajdujące się w mieszkaniach ujrzały się nagle jak gdyby w płomieniach (...) widziano w powietrzu dość wolno przesuwającą się kulę ognistą za którą ciągnął się długi, w tęczowe barwy strojny ogon płomienisty "
Audio
  • 150 lat temu pod Pułtuskiem spadł największy deszcz meteorytów w dziejach świata (Podwójne espresso/Jedynka)
Muzeum regionalne w Pułtusku
Muzeum regionalne w PułtuskuFoto: Monika Tarka

- Meteoryt ważył kilkanaście ton, po zetknięciu z atmosferą ziemską rozpadł się na kilkaset tysięcy fragmentów, które spadły na pola i lasy po Pułtuskiem - opowiadał w "Podwójnym espresso" Andrzej Popowicz, dyrektor muzeum regionalnego w Pułtusku. - Już cztery dni po zdarzeniu, na miejsce przyjechali naukowcy z Uniwersytetu Warszawskiego, którzy zajęli się badaniem meteorytu. Jego próbki rozesłali po całym świecie. Fragmenty zbierali także zwykli ludzie, żeby wykorzystywać je do celów medycznych lub magicznych - dodał.

W całej Europie było wówczas głośno o tym niesamowitym wydarzeniu, do którego doszło na terenie Polski. - W Niemczech była nawet taka moda, że w kawiarniach kruszono meteoryt na desery i dzielono się nim, jako niezwykłym przysmakiem - mówiła w "Podwójnym espresso" Monika Żebrowska z Muzeum w Pułtusku.

Czy nadal pod Pułtuskiem można odnaleźć fragmenty meteorytu i czy są one cenniejsze od złota, dowiecie się słuchając fragmentu porannej audycji.

***

Ciekawostka: Największy znaleziony odłamek meteorytu Pułtusk waży 9,095 kg i znajduje się w Muzeum Historii Naturalnej w Londynie. W Polsce największy fragment ważący 8,1 kg przechowywany jest w zbiorach Muzeum Ziemi PAN w Warszawie. Jak dotąd odnaleziono ok. 69 tysięcy okazów, tylko 700 z nich można oglądać w Polsce.

***

Tytuł audycji: Podwójne espresso

Autorzy: Monika Tarka i Robert Kilen

Gość: Andrzej Popowicz i Monika Żebrowska ( Muzeum regionalne w Pułtusku)

Emisja: 30.01.2018

Godzina: 5.40

kh

Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy, możesz być pierwszy!
aby dodać komentarz
brak

Czytaj także

Dlaczego Mikołaj ma duży brzuch i co robi latem?

Ostatnia aktualizacja: 06.12.2017 08:51
Czy Mikołaj ma żonę i skąd bierze pieniądze na prezenty... czyli Mikołajki według przedszkolaków. Mikołajki obchodzimy by pamiętać o świętym biskupie z Mirry, który pomagał biednym. Stąd zwyczaj dawania w ten dzień podarków.
rozwiń zwiń