Oswoili mróz. 100 godzin w temperaturze minus 50 stopni Celsjusza

Ostatnia aktualizacja: 27.02.2018 10:00
Tyle czasu w temperaturze wytworzonej w komorze termoklimatycznej Politechniki Krakowskiej spędzili uczestnicy projektu naukowo-survivalowego "Oswajamy mróz".
Audio
  • Rozmowa z Wawrzyńcem Kucem, koordynatorem projektu "Oswajamy mróz" (Podwójne espresso/Jedynka)
Eksperyment Oswajamy mróz. Jedzenie ryby w temperaturze minus 50 st. C
Eksperyment "Oswajamy mróz". Jedzenie ryby w temperaturze minus 50 st. CFoto: Archiwum Projekt VR

Najbardziej doskwiera brak snu. - Na takim mrozie zapada się tylko w krótkie drzemki. Nie można sobie pozwolić na komfortowy kilkugodzinny sen. Człowiek budzi się w sposób naturalny, bo w ten sposób organizm ostrzega przed głębokim zaśnięciem i nadmiernym wychłodzeniem - mówił koordynator projektu Wawrzyniec Kuc.

Problemem jest też pożywienie, które szybko zamarza. - Mieliśmy ze sobą surową rybę, która po kilkunastu minutach od wprowadzenia jej do komory zamarzła i można ja było potem jeść tylko i wyłącznie strugając jej kawałki ostrym nożem - objaśnia przebieg eksperymentu.

Przeprowadzony w pierwszej połowie lutego projekt "Oswajamy mróz" jest przygotowaniem do planowanej na przyszły rok ekstremalnej wyprawy do Jakucji, gdzie jeden z uczestników eksperymentu, Valerjan Romanovski wraz z zespołem, chce pokonać na rowerze 1000 kilometrów - z Jakucka do wioski Ojmiakon, nazywanej "biegunem zimna". Notowane są tam rekordowo niskie temperatury na świecie sięgające minus 70 stopni Celsjusza.

Czy przy minus 50 stopniach Celsjusza można zrobić sobie jajecznicę, czy działa ubieranie się na cebulkę i czy można polubić mróz? Posłuchaj nagrania audycji.


Eksperyment "Oswajamy mróz". Jedzenie ryby w temperaturze minus 50 st. C Fot. Archiwum Projekt VR Eksperyment "Oswajamy mróz". Jedzenie ryby w temperaturze minus 50 st. C Fot. Archiwum Projekt VR

***

Tytuł audycji: Podwójne espresso

Autorzy: Monika Tarka i Robert Kilen

Gość: Wawrzyniec Kuc (koordynator projektu "Oswajamy mróz")

Data emisji: 27.02.2018

Godzina emisji: 5.40

ag/kk

Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy, możesz być pierwszy!
aby dodać komentarz
brak

Czytaj także

Niewidzialna książka, która uwidacznia problem bezdomności

Ostatnia aktualizacja: 20.01.2017 00:12
- Ludzie bezdomni potrzebują pomocy, a bez takich akcji, jak "Niewidzialni", oni pozostaną na mrozie - mówi w radiowej Jedynce Mariusz Pitura z agencji Walk.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Lekarze: podczas mrozu jedzmy ciepłe śniadania i ubierajmy się "na cebulkę"

Ostatnia aktualizacja: 23.02.2018 15:39
Podczas silnych mrozów należy jeść ciepłe, pożywne śniadania, zakładać kilka warstw odzieży oraz czapkę i zabezpieczać skórę tłustym kremem - przypominają lekarze zrzeszeni w Porozumieniu Pracodawców Ochrony Zdrowia (PPOZ).
rozwiń zwiń