X
Szanowny Użytkowniku
25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r (RODO). Zachęcamy do zapoznania się z informacjami dotyczącymi przetwarzania danych osobowych w Portalu PolskieRadio.pl
1.Administratorem Danych jest Polskie Radio S.A. z siedzibą w Warszawie, al. Niepodległości 77/85, 00-977 Warszawa.
2.W sprawach związanych z Pani/a danymi należy kontaktować się z Inspektorem Ochrony Danych, e-mail: iod@polskieradio.pl, tel. 22 645 34 03.
3.Dane osobowe będą przetwarzane w celach marketingowych na podstawie zgody.
4.Dane osobowe mogą być udostępniane wyłącznie w celu prawidłowej realizacji usług określonych w polityce prywatności.
5.Dane osobowe nie będą przekazywane poza Europejski Obszar Gospodarczy lub do organizacji międzynarodowej.
6.Dane osobowe będą przechowywane przez okres 5 lat od dezaktywacji konta, zgodnie z przepisami prawa.
7.Ma Pan/i prawo dostępu do swoich danych osobowych, ich poprawiania, przeniesienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.
8.Ma Pan/i prawo do wniesienia sprzeciwu wobec dalszego przetwarzania, a w przypadku wyrażenia zgody na przetwarzanie danych osobowych do jej wycofania. Skorzystanie z prawa do cofnięcia zgody nie ma wpływu na przetwarzanie, które miało miejsce do momentu wycofania zgody.
9.Przysługuje Pani/u prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego.
10.Polskie Radio S.A. informuje, że w trakcie przetwarzania danych osobowych nie są podejmowane zautomatyzowane decyzje oraz nie jest stosowane profilowanie.
Więcej informacji na ten temat znajdziesz na stronach dane osobowe oraz polityka prywatności
Rozumiem

"Prywatna sprawa starszej pani" - Joanna Morawiecka i Magda Skawińska

Ostatnia aktualizacja: 14.02.2017 11:25
Poruszająca historia dawania, dzielenia się, pomagania. Kresowianka Zofia Teliga Mertens sprowadziła do Polski wiele rodzin przymusowo wysiedlonych w głąb ZSRR w latach wojennych i podarowała im ponad 40 mieszkań, które kupiła za swoje prywatne pieniądze.
Audio
  • "Prywatna sprawa starszej pani" - reportaż Joanny Morawieckiej i Magdy Skawińskiej (Jedynka/Noc z reportażem)
Pomoc Polakom ze Wschodu
Pomoc Polakom ze WschoduFoto: PAP/Tomasz Waszczuk

Zofia Teliga Mertens mieszkała na Kresach. Podczas II Wojny Światowej została wraz z rodzicami wywieziona w głąb Związku Radzieckiego. Do Polski wróciła już tylko z matką. Majątek na Kresach przepadł.

W latach 90. XX w. pani Zofia uzyskała odszkodowanie za utracone na Wschodzie mienie. W trzech budynkach po byłej jednostce radzieckiej w okolicach Bolesławca kupiła ponad 40 zdewastowanych lokali i postanowiła ulokować tam repatriantów.

Nie było to łatwe, ze względu na zawiłości prawne. Według Pani Zofii, nie ma również nastawienia społecznego, żeby pomagać rodakom zza wschodniej granicy.

Pomimo swojego wieku, a ma już 90 lat i wielu chorób, Zofia Teliga Mertens nie ustaje w wysiłkach, żeby pomóc jak największej liczbie osób. Jej działalność wzbudza podziw i szacunek. Powstała inicjatywa społeczna, która ma spowodować przyznanie pani Zofii Orderu Orła Białego. Pomysłodawcą akcji jest pisarz Wacław Holewiński.

W reportażu - wyróżnienym w 2017 roku konkursie Stowarzyszenia Dzienikarzy Polskich za reportaż o tematyce społecznej - bohaterka opowiada też o dramatycznych losach tułaczki Polaków z Kresów, przez stepy Kazachstanu, z powrotem do Polski.

***

Tytuł reportażu: "Prywatna sprawa starszej pani"

Autorki reportażu: Joanna Morawiecka i Magda Skawińska

Data emisji: 14.02.2017

Godzina emisji: 2.21

ab/pg


Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy, możesz być pierwszy!
aby dodać komentarz
brak

Czytaj także

"10 luty 1940 – Pamiętajmy o Sybirakach"

Ostatnia aktualizacja: 10.02.2012 06:00
Po raz trzeci Fundacja Kresy-Syberia 10 i 11 lutego 2012 r. organizuje kampanię edukacyjną "Pamiętajmy o Sybirakach”.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Repatriacje z Kazachstanu. "Zacznijmy myśleć o zadośćuczynieniu tym Polakom"

Ostatnia aktualizacja: 16.01.2016 08:49
- Ponad 20 tysięcy Polaków w Kazachstanie wciąż czeka, żeby Polska wreszcie się o nich upomniała - mówi w "Sygnałach dnia" Aleksandra Ślusarek ze Związku Repatriantów RP.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Czy Polacy wywiezieni do Kazachstanu mają szansę na powrót do kraju?

Ostatnia aktualizacja: 14.05.2016 21:00
- W tym roku mija 80 lat od deportacji, ramach której blisko 100 tysięcy naszych rodaków trafiło do Kazachstanu. Paradoksalnie mieli oni dużo szczęścia, bo w 1937 roku uniknęli operacji "Polska". Było to pierwsze, tak dobrze zorganizowane ludobójstwo w XX wieku - mówi poseł Michał Dworczyk.
rozwiń zwiń