Wzruszająca historia "Dziewczyny ze Lwowa"

Ostatnia aktualizacja: 23.08.2016 09:00
Beata Kost urodziła się we Lwowie w polskiej rodzinie jako obywatel radziecki. Zawsze czuła się Polką, jednak nie do końca czuje się Lwowianką.
Audio
  • Reportaż "Dziewczyna ze Lwowa" (Noc z Reportażem/Jedynka)
Centrum Lwowa o świcie
Centrum Lwowa o świcieFoto: PAP/Darek Delmanowicz

W ostatnim czasie to się jednak zaczęło zmieniać. Wychowała się w polskiej enklawie, która  chroniła swoje dzieci przed utratą tożsamości narodowej. Rodzina, tajne zajęcia, lekcje religii, działalność kulturalna i społeczna stworzyły w jej sercu obraz małej ojczyzny, który z upływem czasu przestał pasować do aktualnej radzieckiej i poradzieckiej rzeczywistości.

Gdy wyjechała na studia do Warszawy, zachłyśnięta polskością stolicy w pewnym sensie starała się o swoim mieście zapomnieć. Więź z miejscem urodzenia okazała się silniejsza i paradoksalnie okazało się, że aby do Lwowa wrócić, musiała go na jakiś czas opuścić. Pewnego razu koleżanka poprosiła Beatę o oprowadzenie po mieście polskiej wycieczki. Ta chwila zmieniła wszystko… Beata Kost jest autorką "Albumu Lwowskiego" przypominającego dawnych polskich mieszkańców tego miasta. Jest dziennikarką "Kuriera Galicyjskiego", działa też społecznie i popularyzuje wiedzę na temat dawnej polskiej lwowskiej tradycji i historii.

Zapraszamy do wysłuchania reportażu.

***

Tytuł reportażu: "Dziewczyna ze Lwowa"

Autor reportażu: Cezary Galek 

Data emisji: 22.08.2016

Godzina emisji: 23.13

gs


Czytaj także

"Zakochani w Polsce" – Hanna Bogoryja-Zakrzewska i Amy Drozdowska

Ostatnia aktualizacja: 23.07.2016 14:00
Reportaż "Zakochani w Polsce" to zabawna opowieść o naszym kraju w oczach Amerykanów, ale także o przypomnienie z jak wielu rzeczy możemy być dumni.
rozwiń zwiń

Czytaj także

"Trudne powroty" - Magda Skawińska

Ostatnia aktualizacja: 09.08.2016 10:40
Ich dziadkowie mieszkali na terenach dawnej Rzeczpospolitej. W ZSRR byli postrzegani jako wrogowie ludu. Zabijani lub zsyłani na Syberię, do Kazachstanu, do Uzbekistanu.
rozwiń zwiń

Czytaj także

1920. Bitwa wcale nie warszawska?

Ostatnia aktualizacja: 16.08.2016 10:00
W reportażu Olgi Mickiewicz "Bitwa" obaliliśmy kilka mitów dotyczących walk z bolszewikami, które toczyły się w 1920 roku.
rozwiń zwiń