"Kuna" - reportaż Cezarego Galka

Ostatnia aktualizacja: 11.04.2017 12:53
Parowy statek "Kuna" to prawdopodobnie najstarszy pływający lodołamacz Europy. Już dawno zostałby pocięty na złom, gdyby nie pasja i determinacja gorzowskich wodniaków.
Audio
  • Reportaż "Kuna" Cezarego Galka (Noc z reportażem/Jedynka)
Lodołamacz Kuna
Lodołamacz "Kuna"Foto: Cezary Galek

Pod koniec lat 90. rozpoczęła się, kierowana przez zmarłego niedawno kapitana Jerzego Hopfera, udana odbudowę statku. O ile drugie życie Kuny znane jest przynajmniej części mieszkańców Gorzowa Wielkopolskiego, gdzie cumuje, pływa i pięknie się prezentuje, to jego dziwne 132-letnie losy mogłyby być scenariuszem fascynującego filmu. Stały się inspiracją powstania tego reportażu.

Parowy statek został zbudowany w 1884 roku w stoczni Devrienta w Gdańsku i pływał pod pięcioma banderami. Do roku 1920 cesarstwa Niemiec, potem przekazany Radzie Portu Wolnego Miasta Gdańska pod banderą gdańsko-polską. W czasie II wojny światowej nosił banderę III Rzeszy, a koniec wojny zastał go w Hamburgu, dokąd przywiózł morzem uchodźców z Gdańska i Prus. Przejęty przez brytyjskie władze okupacyjne wcielony został do Ministry of War Transport i pływał przez 2 lata pod banderą brytyjską. W maju 1947 roku przekazany Polskiej Misji Morskiej zakotwiczył ponownie w Gdańsku i po roku 1948, już pod banderą polską, ofiarnie pełnił służbę na Wiśle, walcząc z lodowymi zatorami. W 1965 roku wycofany z eksploatacji, rozkradziony, pozbawiony wielu części czekał na złomowanie. Przyholowany do Gorzowa doczekał się cudownego ocalenia.

Przez te wszystkie lata statek "Kuna" łączył pokolenia, narody, wyzwalał emocje. Przede wszystkim jednak służył ludziom i był niemym świadkiem naszej historii najnowszej.

W audycji udział wzięli: Ryszard Andrzejewski, Waldemar Danielewicz, Tadeusz Wrycza, Zygfryd Wesołowski, Waldemar Leszczyński, Zdzisław Linkowski, Andrzej Dzierliński, Krzysztof Lewiński i Robert Domżał. "Pieśń o Kunie" napisał i wykonał autor reportażu.

***

Tytuł reportażu: "Kuna"

Autor reportażu: Cezary Galek (Polskie Radio Zachód)

Data emisji: 11.02.2017

Godzina emisji: 1.13

pg/mg

Czytaj także

"Dotyk" - reportaż Cezarego Galka

Ostatnia aktualizacja: 28.02.2017 12:25
Reportaż opowiada o trwaniu i przemijaniu ustami reżysera Jacka Bławuta oraz aktorów: Niny Andrycz, Danuty Szaflarskiej, Romana Kłosowskiego i innych, w tym rezydentów Domu Aktora w Skolimowie.
rozwiń zwiń

Czytaj także

"Transplant OK" – reportaż Cezarego Galka (Radio Zachód)

Ostatnia aktualizacja: 21.03.2017 10:13
Ada Szklarz i Izabela Łukowiak po udanych transplantacjach przeprowadzonych przed laty, aby pomóc innym chorym oczekującym na narządy, obeszły duńską wyspę Bornholm.
rozwiń zwiń