"Co w Edenie piszczy?" - reportaż Wojciecha Markiewicza

Ostatnia aktualizacja: 16.05.2017 12:35
Reportaż "Co w Edenie piszczy?" opowiada o przyjaźni, sztuce i wspólnym wędrowaniu.
Audio
  • Reportaż "Co w Edenie piszczy?" Wojciecha Markiewicza (Noc z reportażem/Jedynka)
Zdjęcie ilustracyjne
Zdjęcie ilustracyjneFoto: Glow Images/East News

Ona - rodem z kabaretów literackich lat 60. W swej bogatej i różnorodnej artystycznie działalności występowała na wielu estradach krajowych i zagranicznych, m. in. z orkiestrą Stefana Rachonia, w Kabarecie Jama Michalika, w Salonie Artystycznym Krakowa. Pisali dla niej Tadeusz Śliwiak i Bruno Miecugow. Lśniący kostium, nieodłączne pióra, boa, laseczki. Tajemniczy uśmiech, którego treść zdradzają jedynie tytuły piosenek: "Damski Jonnie Walker", "Perły dwie", "Za ścianą ty"…

On - artysta malarz po warszawskiej ASP, w obrazach obsesyjnie śledzi "sam na sam" rozwój form organicznych, prowadzi w swoim małym ogródku obserwacje przyrodnicze, karmi sikorki i wróble. Regularnie raz do roku wspólna sesja w podwarszawskim Konstancinie i żmudne, jak mówi, "rozwiązywanie rebusu zwanego światem".

Zofia Pilarz i Leszek Walicki. Tyle Jej w Jego obrazach, ile Jego w Jej piosenkach. Przyłapani na wspólnej rozmowie twierdzą zgodnie: "Wymyśliliśmy czas ukryty w zegarze. Nie ma go w kosmosie".

***

Tytuł reportażu: "Co w Edenie piszczy?"

Autor reportażu: Wojciech Markiewicz

Data emisji: 16.05.2017

Godzina emisji: 1.13

pg/mg

Czytaj także

"Rozmowa" - reportaż Wojciecha Markiewicza

Ostatnia aktualizacja: 11.03.2017 13:04
W grudniu ubiegłego roku, premierą "Wieloryba" w Teatrze Łaźnia Nowa w Krakowie, Krzysztof Globisz wrócił na scenę, po udarze mózgu jakiego doznał jesienią  2014 roku.
rozwiń zwiń

Czytaj także

"Nina Andrycz – czwarty wymiar życia"- reportaż Wojciecha Markiewicza

Ostatnia aktualizacja: 11.04.2017 13:44
Teatr Polski Arnolda Szyfmana w Warszawie, gdzie spędziła aż 78 lat, uważała za swój dom. Była Kassandrą w "Orestei", Szimeną w "Cydzie" i świętą Joanną w sztuce Shawa o tym samym tytule.
rozwiń zwiń

Czytaj także

"Sam na scenie" - reportaż Wojciecha Markiewicza

Ostatnia aktualizacja: 18.04.2017 10:29
Marian Cebulski większość swojego 94-letniego życia poświęcił sztuce aktorskiej. Zaczynał od wojskowego teatru w Krakowie, w którym wraz z ojcem - przedwojennym oficerem - i matką bawili żołnierską brać farsami i komedyjkami.
rozwiń zwiń