"Obecność" - Alicja Grembowicz i Irena Piłatowska

Ostatnia aktualizacja: 07.04.2020 06:58
Reportaż poświęcony jest życiu i twórczości pisarza, przedwojennego rotmistrza Wojska Polskiego Stefana Majchrowskiego. Opowiadają o nim jego syn - prof. Jan Majchrowski oraz żona - Józefa Majchrowska.
Audio
  • "Obecność" - Alicja Grembowicz i Irena Piłatowska (Noc z reportażem/Jedynka)
Zdj. ilustracyjne
Zdj. ilustracyjneFoto: Shutterstock.com/ Konstantin Kolosov

Stefan Majchrowski (1908-1988) - uczęszczał do warszawskiego Gimnazjum Rontalera, a następnie do Korpusu Kadetów Nr 1 we Lwowie. W 1927 roku został podchorążym Oficerskiej Szkoły Kawalerii w Grudziądzu. W 1929 roku prezydent mianował go podporucznikiem a minister spraw wojskowych wcielił do 7. pułku Ułanów Lubelskich w Mińsku Mazowieckim. Dwa lata później awansował na porucznika.

W latach 1938-1939 był słuchaczem XIX Kursu Wyższej Szkoły Wojennej w Warszawie. W kampanii wrześniowej 1939 roku walczył w stopniu rotmistrza jako oficer wywiadowczy w sztabie Podlaskiej Brygady Kawalerii. Wziął udział bitwie pod Kockiem. Po kapitulacji znalazł się w niewoli niemieckiej, którą spędził w Oflagu VII A w Murnau w Bawarii (książka "Za drutami Murnau"). Po wyzwoleniu obozu w 1945 służył w 2. Korpusie Polskim. Trafił do Włoch, następnie został przeniesiony do Szkocji.

W 1947 roku wrócił do kraju. Został tłumaczem z języka angielskiego, francuskiego i niemieckiego w agencji wydawniczej API. Współpracował z "Tygodnikiem Powszechnym". Z agencji został zwolniony, otrzymał tzw. wilczy bilet. Był inwigilowany przez Urząd Bezpieczeństwa. W latach 40. rozpoczął pisanie słuchowisk i audycji dla Polskiego Radia oraz artykułów do tygodnika "Stolica". Po 1956 roku zaczął pisać regularnie książki, które ukazywały się drukiem od 1957. Został członkiem Związku Literatów Polskich oraz Związku Autorów i Kompozytorów ZAiKS. 

Został odznaczony (pośmiertnie) Krzyżem Oficerskim Orderu Odrodzenia Polski "za wybitne zasługi dla niepodległości Rzeczypospolitej Polskiej, za działalność na rzecz przemian demokratycznych w Polsce oraz działalność kombatancką i społeczną, za osiągnięcia w podejmowanej z pożytkiem dla kraju pracy zawodowej i działalności społecznej" przez prezydenta Lecha Kaczyńskiego.

Zapraszamy do wysłuchania reportażu.

***

Tytuł reportażu: "Obecność"

Autorki reportażu: Alicja Grembowicz i Irena Piłatowska

Data emisji: 6.04.2020

Godzina emisji: 02.09

kk

Czytaj także

"Dla Ciebie, Mamo" - Hanna Bogoryja-Zakrzewska

Ostatnia aktualizacja: 05.04.2020 18:00
Osobista historia córki, której mama, osoba po osiemdziesiątce, mieszka na drugim krańcu Polski. Jak ją przekonać do pozostania w domu i przyjęcia pomocy od innych? W dodatku mama czasem po prostu zapomina o zaleceniach Sanepidu i z tego powodu ich nie przestrzega.
rozwiń zwiń