"Budynek przy głównej ulicy". Wrocławski Solpol znów wywołuje dyskusje [POSŁUCHAJ]

Ostatnia aktualizacja: 26.04.2022 10:10
Od początku budził kontrowersje. Kolorowy budynek powstał na początku lat 90. w ścisłym centrum Wrocławia. Obok jest gotycki kościół, niedaleko, przy tej samej ulicy, klasycystyczna opera i secesyjny hotel Monopol. Solpol został wybudowany jako dom towarowy. Zapraszamy do wysłuchania reportażu "Budynek przy głównej ulicy" Magdy Skawińskiej.
Budynek Solpolu we Wrocławiu
Budynek Solpolu we WrocławiuFoto: Lukasz Stefanski/Shutterstock

Burzyć czy nie burzyć?

To było jedno z pierwszych przedsięwzięć Zbigniewa Solorza. Zatrudnił do tej inwestycji pracującego przez wiele lat w Kuwejcie Wojciecha Jarząbka. Architekt dostał wolną rękę i wymyślił kolorowy budynek o ciekawej fasadzie z elementami nawiązującymi do obiektów obok.

Po latach we Wrocławiu pojawiły się wielkie galerie handlowe. Ulica Świdnicka przestała pełnić tę funkcję i Solpol podupadł. Do budynku przylega niezabudowana działka, więc właściciel postanowił obiekt wyburzyć i w tym miejscu postawić coś nowego. Na wieść o rozbiórce wiele osób zaangażowało się w jego obronę. Jak dotąd niestety nieskutecznie.

Ze Świdnickiej do muzeum

Historycy sztuki i architekci podkreślają, że Solpol to jeden z najlepszych przykładów polskiego postmodernizmu. Jego makieta znalazła się na stałej wystawie w Muzeum Narodowym w Krakowie. Być może kontrowersyjny budynek zostanie zburzony, zostaną po nim tylko makieta i zdjęcia.

Posłuchaj
39:47 Jedynka 26.04.2022 budynek przy głównej ulicy reportaż.mp3 "Budynek przy głównej ulicy" - reportaż Magdy Skawińskiej (Noc z reportażem/Jedynka) 

***

Solpol został uznany za jeden z dwudziestu pięciu najważniejszych budynków w Polsce po 1989 roku. Makieta postmodernistycznego domu towarowego była prezentowana na wystawie w Muzeum Sztuki Nowoczesnej, przygotowywanej we współpracy z miesięcznikiem "Architektura Murator". Towarzyszyły mu takie budynki, jak Muzeum Historii Żydów Polskich w Warszawie i Nowe Muzeum Śląskie.

Czytaj również:

***

Tytuł reportażu: "Budynek przy głównej ulicy"

Autorka: Magda Skawińska

Data emisji: 26.04.2022 

Godzina emisji: 1.13

ans/pg

Czytaj także

"Trójkąt magiczny" - Magda Skawińska

Ostatnia aktualizacja: 04.10.2016 10:45
Opowieść o przywiązaniu do miejsca, w którym się wychowało, wyrosło i mieszka przez większą część życia.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Tramwaj zwany Koterbską

Ostatnia aktualizacja: 03.02.2021 14:30
Jeden z najnowszych wrocławskich tramwajów będzie miał na burcie nazwisko "Koterbska", dla uhonorowania zmarłej niedawno Marii Koterbskiej. Piosenkarka rozsławiła Wrocław, śpiewając "mkną po szynach niebieskie tramwaje...".
rozwiń zwiń