"Otulić radością". Reportaż Moniki Malec o pomocy najmłodszym Ukraińcom

Ostatnia aktualizacja: 26.04.2022 07:56
"Poranek z zabawą" to wydarzenie, na które dzieci z Ukrainy zaprosili studenci z Fundacji Jana Pawła II oraz Szkoła SuperBabć i SuperDziadków. Pomysłodawczyni akcji, Zofia Zaorska, ukończyła wiele kursów z pedagogiki zabawy. Wie doskonale, że najważniejsi są ludzie i tworzone przez nich relacje.
Wielkanoc Wielokulturowa z udziałem dzieci uchodźców z Ukrainy w Szczecinie
Wielkanoc Wielokulturowa z udziałem dzieci uchodźców z Ukrainy w SzczecinieFoto: PAP/Jerzy Muszyński

Zofia Zaorska swoją wiedzę chce przekazać studentom, którzy znają język ukraiński, by pomagali najmłodszym dotkniętym wojną na Ukrainie. - To jest reportaż o wrażliwości na los drugiego człowieka i o tym, jak sprawić, żeby ludzie, którzy uciekli przed bombami i do nas dotarli, poczuli się lepiej, chciani i zaopiekowani. Jedna z bohaterek tego reportażu, pani Zofia Zaorska, pomyślała sobie, żeby właśnie poprzez zabawę zbliżyć Polaków i Ukraińców oraz dać im pewną nadzieję - opowiada Monika Malec, autorka reportażu.

Monika Malec zdradza, że podczas przygotowywania reportażu rozmawiała m.in. z ukraińskimi studentami, którzy są bardzo emocjonalnie związani z tym, co właśnie dzieje się na Ukrainie. - Z tego powodu, że to ich rodziny uciekają przed bombami. Oni pomagają, jak tylko mogą - mówi.  

- Moje marzenie jest bardzo proste - żeby nie stracić wrażliwości na ten świat. Jeśli my stracimy wrażliwość na los drugiego człowieka, to już nikomu nie pomożemy. Warto spojrzeć, jaka jest fala tej płynącej, niesamowitej dobroci i jak przyjmujemy Ukraińców uciekających z miejsc zagrożonych bombardowaniami. Wszyscy jesteśmy wrażliwi i to jest niesamowite - słyszymy.

Autorka reportażu dodaje: - Jak się popatrzy w oczy temu drugiemu człowiekowi i usłyszy jego historię, to nie można być obojętnym.

Posłuchaj
36:53 Jedynka/Noc z reportażem - 26.04.2022 otulić "Otulić radością". Reportaż Moniki Malec o pomocy najmłodszym Ukraińcom (Jedynka/Noc z reportażem)

Czytaj również:

***

Tytuł reportażu: "Otulić radością"

Autorka: Monika Malec

Data emisji: 26.04.2022 

Godzina emisji: 2.10

DS

Wiadomości po ukraińskuWiadomości po ukraińsku

Czytaj także

Wiara ukojeniem i nadzieją dla Ukraińców. Reportaż "Zło nie ma ostatniego słowa" [POSŁUCHAJ]

Ostatnia aktualizacja: 20.04.2022 09:40
Wojna na Ukrainie przewartościowała wiele spraw, nie tylko w samych  Ukraińcach, ale też wśród nas samych, ludzi, którzy z przerażeniem obserwują to, co się dzieje za wschodnią granicą.
rozwiń zwiń

Czytaj także

"Zatrzymać czas". Reportaż Grażyny Wielowieyskiej [POSŁUCHAJ]

Ostatnia aktualizacja: 22.04.2022 06:40
Historia rodzinnej firmy Bielec rozpoczyna się w końcu XIX wieku. Rozpoczął ją Wincenty Paweł Michnowski, przyszły teść Pawła Bielca, który otworzył swój pierwszy zakład w Brodnicy, na przełomie wieku.
rozwiń zwiń